Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU?

Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou na bucket listu nejednoho cestovatele. Argentina je jistě i rájem pro milovníky zvířat, kterých zde najdeme nespočet, největším lákadlem však bývají tučňáci!

K tomu je nutné připočíst enormní kulturní a historické bohatství, milé obyvatele a neodolatelnou argentinskou kuchyni. Vyhlášená vinařství v oblasti Mendoza jsou pak už jen onou pomyslnou třešničkou na dortu.

Tato jihoamerická země je také rodištěm mj. Maradony, Messiho či kontroverzní Evity. S jejich kulty se rozhodně také při svých toulkách po zemi setkáte.

KDY ARGENTINU NAVŠTÍVIT?

Nejlepším obdobím pro návštěvu Argentiny je argentinské léto, tj. období mezi prosincem a únorem, kdy země zažívá nejhezčí a nejteplejší počasí a to včetně studenější Patagonie. Nicméně je nutné počítat s tím, že toto je hlavní turistická sezóna a vše může být brzy vyprodané, tudíž rezervujte i jednotlivé výlety apod. v dostatečném předstihu. Rovněž ceny mohou být v tomto období vyšší.

Argentina na jaře

Tím, že se země nachází na jižní polokouli, tak jaro v Argentině spadá do období září – listopad. Je to asi nejkrásnější období roku a ideální doba na cestování. Teploty jsou příjemné, ač ještě nenastávají úplná horka. Začíná také vše kvést, překrásné jsou především pak zdejší jacarandy. Jaro je rovněž ideální dobou pro mnohé festivaly, návštěvu vinic v Mendoze a pozorování divoké zvěře.

Argentina v létě

Léto nastává v Argentině v prosinci a trvá do února, což je přesně doba, kdy si severní polokoule užívá zimu. Je to nejteplejší období roku a turisticky také nejrušnější. Je to doba, kdy i Patagonie vás přivítá teplotami 16 – 20 °C. Léto je čas, kdy je skvělé být v přírodě, užívat si nejrůznější treky a výpravy. Buenos Aires může být přes den někdy příliš horké, což však můžete využít třeba k projížďce po řece Tigre či navštívit nějaké klimatizované muzeum. Podvečer v metropoli je již velice příjemný a jeho malebné restaurace se zahrádkami potěší nejen vaši duši ale i chuťové pohárky.

Argentina na podzim

Podzimní období probíhá v Argentině od března do května. Na počátku podzimu zde můžete zažít velikonoce a načerpat ještě poslední sluneční paprsky, teploty bývají stále velice příjemné. Patagonie vás ohromí svými překrásnými podzimními barvami a scenériemi a rovněž Buenos Aires i jiná města jsou v tomto období ideální k prohlídce. Podzim je také skvělým časem pro návštěvu vodopádů Iguazú a okolní džungle, léto je pro mnohé návštěvníky zde kvůli vysokým teplotám totiž často náročné.

Argentina v zimě

Červen až srpen, to je doba, kdy v Argentině nastává zima. Ač na severu, u hranic s Brazílií, kde panuje subtropické podnebí, jsou teploty stále velice příjemné, zbytek země už pociťuje ochlazení. V tuto dobu si můžete v Patagonii dokonce zalyžovat, sezóna bývá od července do září, ač samozřejmě záleží na konkrétním středisku. Zkuste třeba Cerro Catedral v Bariloche. Pokud však sníh nemáte rádi, můžete stále objevovat třeba argentinskou metropoli či se vydat na sever do džungle, kde jsou teploty stále nadprůměrné.

KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE

 • Ente Autárquico Tucumán Turismo, C1008AAD, Suipacha 140, C1008AAD CABA
 • Centro de Atención al Turista – Microcentro, Florida 50, C1005 CABA
 • Tourist Information San Carlos de Bariloche, San Carlos de Bariloche, Río Negro
 • Municipal Tourist Office, Caseros 711, A4400 Salta,
 • Oficina de Turismo, RN22 856 L8138, La Adela, La Pampa
 • Puerto Madryn Tourism Secretary, Av. Julio Argentino Roca 223, U9120 Puerto Madryn, Chubut
 • La Falda Infromación Turística, Av. Eden 67, La Falda, Córdoba
 • Lago Puelo Turismo, Avenida 2 de Abril y, RN16, Lago Puelo, Chubut,
 • Información Turística Centro, Avenida 3, P.º 104 y, B7165 HCP, Provincia de Buenos Aires,
 • nformación Turística La Carolina, RP9 204, La Carolina, San Luis
 • Secretaría de Turismo de Ushuaia, Av. Prefectura Naval Argentina 470, V9410 Ushuaia, Tierra del Fuego
 • nformador Turístico El Challao Las Heras Mendoza, Av. Champagnat, M5539 Las Heras, Mendoza

FLORA A FAUNA 

Argentina se díky mnohým geografickým oblastem, které v zemi najdeme, může pyšnit velice bohatou faunou i florou. Na jižním a východním pobřeží najdeme kolonie tučňáků magellanských, kormoránů, rypoušů sloních či lachtanů hřivnatých. Ve vodách se zde prohání mnoho druhů velryb (kosatka, keporkak, plejtvák obrovský, velryba jižní atd.) a delfínů (plískavice tmavá, plískavice strakatá atd.). V hloubce pak žije jižní královský krab!

Na subtropickém severu našly domov mnohé kočkovité šelmy jako jaguár, puma a ocelot, dále pak vřešťani, mývalové, roztomilí tapíři či kapybary, různé druhy želv a rovněž kajmani. Například oblast kolem vodopádů Iguazú je rájem pro papoušky ara nebo tukany! V Argentině však žijí i další zajímavé ptačí druhy jako plameňáci či kolibříci.

Pastviny ve středu země pak obývají zvířata jako pásovec či nelétavý pštrosa připomínající ñandú.

Argentinské hory obecně jsou domovem lam guanaco či vicuña a majestátního kondora!

Mezi význačné druhy hadů obývající Argentinu pak patří například křovinář žararaka (jararaca), chřestýš brazilský či korálovec.

Národním zvířetem Argentiny byl ustaven malý hrnčiřík prostý!

Zatímco národní květinou je zarděnice hřebenitá. Subtropické rostliny dominují na severu, zatímco ve střední Argentině v pampách najdeme především vysoké trávy. Původní pampa neměla prakticky žádné stromy (ač to už dnes také neplatí, některé druhy sem byly importovány), jedinou rostlinou podobnou stromu pocházející z pampy je ombú, stálezelený strom. Každopádně pampy jsou velice úrodnou oblastí. Což s sebou přináší bohužel i zdecimování velké části původního ekosystému, právě za účelem uvolnění místa pro komerční zemědělství.

Většina Patagonie na jihu leží v dešťovém stínu And. Zdejší keře i rostliny jsou uzpůsobené k tomu, aby vydržely suché podmínky. Půda je tvrdá a kamenitá. Jehličnaté lesy rostou v daleké západní Patagonii a na ostrově Ohňová země. Jako zástupce lze jmenovat například stromy Fitzroya cypřišovitá či endemit Pilgerodendron uviferum.

Na severozápadě Argentiny pak najdeme i kaktusy!

ETIKETA A KULTURA

 • Jíst v MHD je považováno za neslušné
 • Je neslušné procházet mezi lidmi, kteří konverzují.
 • Pokud je to nevyhnutelné, měli byste se omluvit frází „con permiso“ (s dovolením).
 • Na veřejných místech nebo v dopravě je zcela běžné, že lidé nabízejí svá místa těhotným nebo starším osobám.
 • Argentinci dodrží svůj slib například o účasti na dojednané schůzce či akci, ale časový rámec nebývá z jejich strany vždy zcela striktní. Na party lidé chodí minimálně s 20 – 40 minutovým zpožděním, přijít včas (ne – li dokonce dřív) bývá považováno minimálně za zvláštní.
 • Pozdní příchod na akci je přijatelný. Pokud se však výrazně zpozdíte (tj. více než hodinu), je zdvořilé zavolat a dát někomu vědět, že jste již na cestě.
 • Při setkání se lidé na formální úrovní zdraví potřesením rukou a lehkým kývnutím, přátelé a rodina pak pusou na tvář (povětšinou pouze jednou), případně i objetím.
 • Před místními nepřirovnávejte mate k čaji a dulce de leche ke karamelu, dáváte tím najevo nepochopení tradic argentinské kultury a jejích specifik.
 • ·Používání párátka na veřejnosti je považováno za nevychovanost.
 • Smrkání nebo odkašlávání u stolu se také považuje za nevhodné chování.
 • ·Během přípitku lidé obvykle pozvednou své sklenice, podívají se na osobu, které má proslov či která je oslavenec, a pak řeknou „salud“ čili „na zdraví“).
 • Nepijte alkohol na veřejných prostranstvích.
 • Svá pravidla má pak i samotné tango a milonga (tančírna). Například požádat ženu o tanec je vhodné tak, že se na ni zadíváte a kývnete lehce hlavou. Pokud kývnutí opětuje, nabídku na tanec přijímá. Tento neverbální způsob vyzvání k tanci se jmenuje „cabeceo“.
 • Společenským standardem je tzv. odpolední čaj (merienda), který obvykle zahrnuje „mate“ či kávu spolu s pečivem nebo koláčem. Je to příjemný zvyk ke zvolnění a různým setkáním.
 • Nikdy o Argentině před místními nemluvte ve špatném světle.Nezmiňujte v hovoru Velkou Británii a Falklandy, na ty je většina Argentinců stále citlivá.
 • Pokud možno, vyhněte se i diskusím o Perónovi a jeho ženě, ti Argentinu rozdělují na jejich přívržence a odpůrce, nikdy nevíte, na koho narazíte.
 • Pochvaly hostiteli o jejich domově nebo jídle jsou oceňovány.
 • Argentinci jsou extrémně citliví na módu. Pokud chcete udělat dobrý dojem, dobře a především adekvátně události se oblečte. Nejlepší je konzervativní, neokázalé ​​oblečení.
 • Argentinci jsou mistři řeči těla, abyste se v gestech lépe orientovali, je možné nahlédnout do “překladače”

TOP TIPY PRO CESTOVATELE 

Argentina je turistickým rájem, její rozloha je obrovská a je až s podivem, že takřka každý její km² nabízí svým návštěvníkům nějaké zážitky. Hory, jezera, ledovce, vodopády, rozmanitá fauna a flora, proslulé vinice, tepající velkoměsto, muzea, tradice, bohatá historie a skvělá gastronomie. Při cestě do Argentiny je takřka zaručené, že žádný člen výpravy se nebude nudit, země nabízí něco pro každého!

OUTDOOROVÉ AKTIVITY 

Argentina a její rozmanité přírodní krásy přímo vybízejí k tomu, aby zde člověk zažil a vyzkoušel co nejvíce aktivních momentů. Země jich nabízí opravdu široké spektrum. Kromě pozorování zvěře ve volné přírodě (lachtani, tučňáci, tukani, papoušci ara atd.) a populárního whale watchingu zde můžete zkusit lézt po skalách v El Chaltén, vydat se na výpravu po ledovci Perito Moreno, projet na kole překrásný severozápad, vydat se na trek kolem vodopádů Iguazú, projet se v Andách na hřbetu koně či se třeba vydat na projížďku po řece Tigre atd.

TOP města 

 • Buenos Aires – hlavní a největší město celé Argentiny se nachází u ústí Río de la Plata a jeho populace včetně metropolitní oblasti čítá přes 15 milionů obyvatel. Je obchodním i kulturním centrem země.
 • Córdoba – patří mezi největší argentinská města, jeho historie sahá do 16. století a zdejší budovy jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO. Od Buenos Aires je Córdoba vzdálena asi 700 km.
 • Mendoza – je centrem argentinského vinařství a některé ze zdejších vinic patří k těm nejlepším na světě. Pokud však nejste milovníkem vína, pak vězte, že Mendoza je také nejbližším městem a branou k Parque Provincial Aconcagua, kde najdeme nejvyšší stejnojmennou horu jižní polokoule a také celého amerického kontinentu.
 • Ushuaia – nejjižnější město světa a brána k zážitkům na Ohňové zemi neboli Tierra del Fuego. Odtud můžete vyrazit na objevování zdejších jezer, ledovců a také se vypravit na moře po kanálu Beagle, který je bohatý na mořskou faunu jako lachtany, tučňáky či kormorány.
 • El Calafate – toto město na úpatí And je vstupní branou do Parque Nacional Los Glaciares, kde nalezneme mj. světoznámý ledovec Perito Moreno.

TOP zážitky 

 • Perito Moreno – překrásný výrazně modrý ledovec v národním parku Los Glaciares v argentinské Patagonii nedaleko města El Calafate.
 • Pozorování tučňáků – spatřit tučňáky lze prakticky po celém jižním a jihovýchodním pobřeží Argentiny, k vidění je zde více druhů jako například tučňák magellanský či tučňák oslí atd. Můžete také absolvovat projížďku na lodi z Ushuaiy po Canal Beagle, kde o mořskou faunu včetně tučňáků opravdu není nouze.
 • Degustace vín v regionu Mendoza – rozhodně si nenechte ujít degustaci lahodných argentinských vín, prohlídku vinic a vinných sklepů! Ochutnat můžete například Torrontes, Semillon, Syrah, Tempranillo či vyhlášený Malbec!
 • Lekce tanga v Buenos Aires – kdo by se nechtěl naučit či se zdokonalit v tomto smyslném tanci! Můžete si předem domluvit lekci s některým z profi tanečních mistrů či se jednoduše přidat na ulici či v jedné z tančíren ke skupině tancujících.
 • Iguazú – systém překrásných kaskádovitých vodopádů na hranicích s Brazílií.
 • Camino de los Siete Lagos – tato „trasa sedmi jezer“ spojuje města San Martín de los Andes a Villa La Angostura. Cestou projedete dvěma národními parky – Lanin a Nahuel Huapi a spatříte sedm různých jezer. Jedná se o jezera Nahuel Huapi, Espejo, Correntoso, Escondido, Villarino, Falkner a Machónico.
 • Tren del Fin del Mundo – překrásný zážitek nabízí jízda „vlakem na konci světaů na Ohňové zemi na jihu Argentiny. Proveze vás dechberoucí krajinou, jeho koleje spojují nejjižnější město světa Ushuaiu a národní park Tierra del Fuego. Je to nejjižněji položená funkční železnice na světě!
 • Whale watching, Puerto Madryn – v období od července do října máte prakticky zaručeno, že během vyjížďky na moře uvidíte alespoň jeden z vícečetných druhů kytovců, kteří brázdí zdejší vody.

DALŠÍ ZAJÍMAVÁ MÍSTA V ARGENTINĚ

Valdés

Tento poloostrov na východním pobřeží Patagonie v provincii Chubut je rájem pro mořskou faunu a také pro všechny milovníky zvířat. V roce 1999 byl Valdés dokonce zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Spatřit zde můžete rypouše sloní, lachtany, delfíny, tučňáky a mnoho druhů velryb. Jedná se o chráněnou lokalitu světového významu.

Perito Moreno

Tento dechberoucí a výrazně modrý ledovec se nachází v národním parku Los Glaciares v Patagonii asi 80 km od města El Calafate. Jeho unikum tkví v tom, že oproti jiným ledovcům přibývá na objemu! Jeho rozloha dnes činí 250 km². Byl pojmenován podle svého objevitele Francisca Morena a je jedním z lákadel celé Argentiny. Pokud vám nestačí výhled na ledovec či pohled na něj z paluby lodi či kajaku, můžete si také užít výšlap na jeho blankytně modrý led, nicméně vždy jen s průvodcem!

Iguazú

Tyto vodopády, které patří k jedněm z nejmohutnějších na světě, se nacházejí na hranicích Argentiny s Brazílií. Můžete se k nim dostat do bezprostřední blízkosti, pokud využijete zdejší nabídku na projížďku lodí těsně pod nimi. Vodopády se nacházejí uprostřed džungle v subtropickém pásu, a tak zde není nouze také o velice rozmanitou faunu. Můžete se zde setkat mj. s mravenečníkem, nosálem, tukanem, papoušky ara a také s roztomilými malpami.

San Carlos de Bariloche

San Carlos de Bariloche nebo zkráceně jen Bariloche se nachází v provincii Río Negro. Leží na úpatí And a na břehu jezera Nahuel Huapi. Město je z důvodu velkého přílivu imigrantů ze Švýcarska na počátku 20. století vybudováno v alpském stylu. Kromě švýcarského vzezření má však Bariloche ještě další švýcarský atribut, a to čokoládu. Ta se zde vyrábí ve velkém a je proslavena po celé zemi i za jejími hranicemi. Kromě okolí, které přímo vyzývá k podniknutí těch nejrůznějších treků, je zde možné v sezóně i lyžovat. Po druhé světové válce nechvalně Bariloche proslulo také jako úkryt nacistických zločinců.

Quebrada de Humahuaca

Toto překrásné údolí v provincii Jujuy na severozápadě země bylo po tisíciletí kulturní a obchodní stezkou regionu, která spojovala Andy s nížinami kolem Río Grande a Río Leone. V roce 2003 bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Svým návštěvníkům nabídne rozmanité přírodní krásy, největší atrakcí je však asi nedaleké barevné pohoří Serranía de Hornocal.

Salinas Grande

Tato rozlehlá solná pláň se nachází v provinciích Jujuy a Salta a je pozůstatkem jezera, které vyschlo již v holocénu. Nachází se v nadmořské výšce 3450 m. Nejfotogeničtější je místo asi během jasných slunečních dnů, kdy je kombinace azurově modré oblohy a bílé „pouště“ naprosto fascinující. Salinas Grande je považována za třetí největší solnou plochu na světě!

Aconcagua

Nejvyšší horu nejen celého amerického kontinentu, ale také celé jižní polokoule, najdeme v provincii Mendoza, necelých 200 km od města Mendoza. Měří úctyhodných 6962 m a je součástí Parque Provincial Aconcagua. Pro zkušené je zde možnost výstupu s průvodcem až na vrchol.

NEJLEPŠÍ FESTIVALY

 • Festival Nacional de Folklore, Cosquín, leden
 • Buenos Aires Carnaval, Buenos Aires, únor/březen
 • Fiesta Nacional de la Vendimia, Mendoza, březen
 • Fiesta Nacional de la Nieve, Bariloche, srpen
 • Tango Festival, Buenos Aires,srpen
 • Oktoberfest, Villa General Belgrano, říjen
 • Gaucho Festival, San Antonio de Areco, listopad

INDOOROVÉ AKTIVITY 

Argentina se nepyšní jen překrásnou krajinou, jejíž spektrum sahá od subtropické džungle k patagonským ledovcům, ale také bohatou kulturní scénou a pestrou historií. I díky tomu najdeme na argentinském území mnoho muzeí a galerií. Za indoorovou aktivitu par excellence však lze jistě v tomto případě označit i tančírny tanga a bary či kavárny, kde můžete rozjímat a usrkávat vaši denní porci yerba mate.

TOP muzea a galerie 

 • Glaciarium, El Calafate – moderní edukativní muzeum, které má kromě zábavy za cíl zvýšit povědomí o ledu a ledovcích s akcentem na ledovce v Patagonii.
 • Museo de Arte Latinoamericano de Buenos Aires, Buenos Aires – muzeum latinskoamerického umění, které se orientuje především na sbírky děl z 20. století. Své brány všem milovníkům umění otevřelo v roce 2001.
 • Museo Nacional de Bellas Artes, Buenos Aires – své sbírky muzeum rozšiřuje již od roku 1896 a najdeme zde díla nejen argentinských mistrů, ale i mezinárodních umělců, za všechny můžeme jmenovat například Picassa, Modiglianiho, Chagalla, Klee, Kandinského či Pollocka.
 • Planetario Galileo Galilei, Buenos Aires – planetárium z 60. let 20. století připomínající UFO se nachází v Parque Tres de Febrero v Palermu. Má hlavní promítací místnost s kopulí a menší místnost pro výstavy. Najdeme zde také muzeum, sbírku meteoritů ze severu Argentiny a různé audiovizuální show.

NEJFOTOGRAFOVANĚJŠÍ MÍSTA NA INSTAGRAM

 • Street Art v Palermo Soho, Buenos Aires
 • Frida Kahlo Mural, Buenos Aires
 • El Caminito, Buenos Aires
 • Museo de Arte Moderno de Buenos Aires
 • Casa Rosada, Buenos Aires
 • Delta de Tigre
 • Cuevas de Acsibi
 • Perito Moreno
 • Fitz Roy
 • Vinice v Mendoze
 • Iguazú

DOPRAVA 

Letenky 

Dostat se do Argentiny lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 25 000 Kč například s Air France, Iberia či KLM. Finální destinací je v Argentině většinou Buenos Aires. Z České republiky v současné době neexistuje žádný přímý let, počítejte proto nejčastěji s jedním mezipřistáním, někdy jsou však nutná dvě. Cesta z pražské Ruzyně do Buenos Aires trvá minimálně 17 hodin. Rozhodně nenechávejte nákup na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší.

TIP: Dříve bylo nutné při odletu z Argentiny zaplatit letištní poplatek (tzv. odletovou taxu), dnes již většina leteckých společností tuto částku rovnou započítává do ceny letenky, nicméně vždy je to dobré předem ověřit.

Automobil

Pohodlnou variantou pro přepravu po Argentině je samozřejmě půjčení automobilu. Půjčit si jej můžete již na letišti nebo pak v hotelu či v pobočce ve městě. Pozorně si však vždy přečtěte podmínky dané půjčovny, u mnohých najdete v základním tarifu pojištění s vysokou spoluúčastí (v případě nehody či odcizení). Vyplatí se připlatit si za plné krytí, obzvláště chcete – li auto plně využívat a projet i odlehlejší části a často tak i prašné nezpevněné silnice, kterých je v Patagonii mnoho. Při přebírání automobilu si řádně vše zkontrolujte a upozorněte pracovníka v půjčovně na veškeré oděrky a jakékoli defekty na automobilu způsobené předchozími řidiči. Vše si můžete také zdokumentovat na mobil a pracovník by si měl také vše zaznamenat do formuláře, aby pak při vracení nebyly škody na vozidle účtovány vám.

V odlehlých částech země buďte při řízení, obzvláště za šera, velice ostražití, často přes vozovku může přeběhnout divoká zvěř!

Autobus

Autobusy jsou většinou pohodlný a bezpečný způsob přepravy po zemi. Existují společnosti, které se orientují pouze na daný region, ale i ty, které křižují celou Argentinu. Vozovky bývají většinou v dobrém stavu, autobusy se pohybují převážně po dálnicích. Můžete si vybrat nejen z různých dopravců, ale i dle komfortní třídy. Populární autobusoví přepravci jsou například Via Bariloche a Andesmar. Vždy zkontrolujte, co je vše zahrnuto v jízdence, ale rozhodně na dálkových linkách počítejte s občerstvením, u noční linky i s večeří. Nejlepší komfort pak nabídne jízdenka cama suite, za kterou získáte plně polohovatelné sedadlo čili prakticky postel.

Největší autobusové nádraží v Buenos Aires, odkud startuje většina dálkových linek, je u vlakové stanice Retiro.

Vlak 

Železnice sice v Argentině existuje, nicméně vlaková přeprava na delší vzdálenosti není nijak populární. Lidé v tomto případě upřednostní letadlo, které je s cenami low cost leteckých společností konkurenceschopné. Nicméně vlak si zde můžete užít i tak, a to především při scénických jízdách a na historických trasách. Za všechny lze jmenovat například Tren De Las Nubes, La Trochita, Tren De La Costa, Tren del Fin del Mundo.

Běžné vlaky jde také efektivně využít jako příměstský způsob přepravy kolem Buenos Aires.

Letadlo 

Vnitrostátní přeprava je vzhledem k velké rozloze země a relativně nízkým cenám letenek ideální. Je zde na výběr z vícero dopravců. Většinu letů zajišťuje sice společnost Aerolineas Argentinas, ale operuje zde i mnoho low cost přepravců z jiných jihoamerických států. Tj. pro přemístění například z Buenos Aires na Ohňovou zemi (do Ushuaiy) doporučujeme rozhodně využít leteckou dopravu, cesta v tomto případě trvá necelé 4 hodiny.

Taxi 

Pohodlný způsob dopravy po Buenos Aires a jiných městech. Objednávejte přes telefon či aplikaci, nezastavujte náhodně vůz mávnutím!

CESTOVÁNÍ S DĚTMI

Rodinné dovolené v Argentině samozřejmě nic nebrání a zdejší pobyt a zážitky si vy a vaše děti budete jistě dlouho pomatovat. Argentinci jsou podobně jako ostatní Latinoameričané velice silně orientováni na rodinu a děti mají rádi. Jen musíte počítat s tím, že ne všechny destinace v Argentině jsou zcela bezpečné a těm se pak obzvláště s dětmi vyhýbat. Stejně tak dobře vybírejte pouliční občerstvení. Mnohé hotely nabízejí samozřejmě i rodinné pokoje, dětské vybavení restaurací je většinou také běžné.

Děti při cestě do Argentiny jistě nadchne bohatá fauna Patagonie, které dítě by nechtělo stanout takřka tváří v tvář tučňákům či lachtanům na Ohňové zemi či vyrazit na whale watching třeba do okolí poloostrova Valdés. Plná zvířat je rovněž rezervace Parque Esteros del Iberá. V Buenos Aires můžete s potomky zavítat do muzea dětí – Museo de Los Niños, pro ty vědecky založené je zde také Planetario Galileo Galilei. Velice hezky strávený rodinný čas pak zažijete také v prvním latinskoamerickém zábavním parku República de los Niños v La Plata nedaleko argentinské metropole.

Na nejjižnějším cípu země pak najdete atrakci, která nadchne jak děti, tak dospělé, a to „vlak na konci světa“ – El Tren del Fin del Mundo.

CESTOVÁNÍ VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI 

Do Argentiny se můžete samozřejmě vydat i v seniorském věku. Je však nutné zvážit svůj zdravotní stav. Vezměte v potaz také delší dobu letu z České republiky a i časově náročnější přepravu mezi jednotlivými cíli, pokud nebudete po celou dobu pouze v jedné lokalitě. Výpravy v Andách mohou být někdy velice náročné! Myslete rovněž na dostatečnou hydrataci a také na pravidelnou aplikaci slunečního krému. Zimní měsíce jsou v Argentině ve znamení vysokých teplot a celodenní procházky po městě mohou být velmi únavné. Dopřejte si proto svůj čas a často odpočívejte. Památky vám jistě neutečou!

Ať už se vydáte na jakýkoli výlet, vždy zvažte svůj aktuální zdravotní stav a fyzickou kondici a nikdy nepřepínejte své síly! Nechoďte sami po temných a opuštěných místech a buďte obezřetní. Starší lidé se bohužel často mohou stát cílem loupežných přepadení či podvodů.

CESTOVÁNÍ S HANDICAPEM

Argentina v minulosti rozhodně nebyla zářným příkladem úprav a vybavení pro handicapované, nicméně během posledních let se situace výrazně změnila. Asi nejsnáze dostupné na vozíku je Buenos Aires. Chodníky, alespoň v centrálních a atraktivních zónách, bývají většinou v dobrém stavu. Je většinou bezproblémové se pohybovat taxíkem nebo dokonce v autobusech. Téměř všechny městské autobusy v Buenos Aires jsou totiž bezbariérové ​​s manuální rampou u zadních dveří, ač ne všechny zastávky jsou stejně bezbariérové. Bohužel problém nastává v metru, protože většina stanic je přístupná jen po schodech. Podzemní dráha Buenos Aires Subte pochází z roku 1913 a byla prvním systémem metra v Latinské Americe. Skládá se ze šesti linek metra označených písmeny A, B, C, D, E a H. Dostupnost pro invalidní vozíky na Subte je smíšená, přičemž některé linky jsou dostupnější než jiné. Každopádně nejnovější linka H, ​​otevřená v roce 2007, je bezbariérová na každé stanici. Mapa stanic Subte s piktogramy vám pomůže se zorientovat, které stanice jsou bezbariérově uzpůsobeny a naopak. Nadzemní Premetro není bohužel zatím bezbariérové.

Mnohé instituce a ​​muzea v metropoli jsou také vybavena pro návštěvníky s omezenou pohyblivostí. Jako příklad lze jmenovat Metropolitní katedrálu, Teatro Colón, budova Kongresu, loď ARA Presidente Sarmiento, lávka Puente de la Mujer, Museo de Arte Latinoamericano de Buenos Aires – MALBA atd.)

Naproti tomu, pokud jde o vstup do přírody, Argentina vynaložila velké úsilí zpřístupnit mnoho míst cestujícím se sníženou pohyblivostí. To je obzvlášť případ vodopádů Iguazú, kde v poslední době nainstalovali rampy a mosty, upravili toalety. Vzhledem k tomu, že byla provedena některá vylepšení, je nyní snadnější i přístup k ledovci Perito Moreno. Pro osoby se zdravotním postižením je zde nově k dispozici výtah, který vede na první balkón/vyhlídku, kde začíná bezbariérová stezka dlouhá 565 m.

V Bariloche si dokonce můžete půjčit lyžařské vybavení pro handicapované osoby a dokonce nabízejí i speciální lekce. Je také možné po domluvě podniknout poměrně snadno okružní plavbu podél argentinského pobřeží.

Mnohé hotely po celé Argentině jsou uzpůsobeny pro vozíčkáře a nabízejí bezbariérové pokoje, jen je to nutné vždy předem na internetu ověřit, poněvadž to neplatí zcela ve všech případech. Takřka jistota vybavení a úprav pro handicapované je u mezinárodních řetězců a obecně větších hotelů ve velkých městech.

CESTOVÁNÍ SE PSEM

Pokud si chcete do Argentiny přivézt s sebou psa, musí být 30 dní až 12 měsíců před příjezdem očkován proti vzteklině. Akreditovaný veterinář ze země původu, tj. ČR, musí také vyplnit Certificado Veterinario de la Argentina (Argentinský veterinární certifikát) a přiložit kopii osvědčení o vakcinaci právě proti vzteklině.

V případě, že je zvíře dováženo pro komerční účely, musí být tato osvědčení předložena také argentinskému zastupitelskému úřadu k legalizaci (osobní mazlíčci toto schválení však nepotřebují).

Letecká společnost musí informovat argentinské letištní úřady o příletu zvířete alespoň 24 hodin předem, aby byla zaručena přítomnost veterináře při příletu zvířete.

Pro vstup do Argentinské republiky se psy je třeba předložit Mezinárodní veterinární osvědčení (CVI) vydané veterinárním úřadem země, ve které se zvíře nacházelo.

CVI musí obsahovat hygienické požadavky uvedené v rezoluci GMC 17/15. Hygienické požadavky pro získání mezinárodního veterinárního osvědčení (CVI) podle rezoluce GMC 17/15:

 • Zdravotní osvědčení – vydané do deseti dnů před datem vydání CVI pověřeným veterinárním lékařem v zemi původu, které osvědčuje, že uvedené zvíře je klinicky zdravé, bez známek parazitózy a že je tedy vhodné k přepravě.
 • Vakcína proti vzteklině – psi musí být očkováni proti vzteklině vakcínami schválenými veterinárním úřadem země původu. V případě psů očkovaných poprvé musí být vakcína aplikována nejméně 21 dní před vstupem do Argentiny. Pokud je pes mladší než 3 měsíce, musí veterinární správa potvrdit věk zvířete a že se nenacházelo v žádné lokalitě, kde se za posledních 90 dnů vyskytl případ městské vztekliny. Pokud zvíře pochází ze země, která vyhovuje doporučením stanoveným v kodexu WHO, aby bylo prohlášeno za prosté vztekliny, může vstoupit bez odpovídajícího očkování proti této chorobě. Originál očkovacího průkazu proti vzteklině nesmí uchovávat žádný kontrolní orgán v Argentině ani v zahraničí. Ve všech případech musí toto osvědčení zůstat v držení majitele psa.
 • Odčervení – ošetření proti vnitřním a vnějším parazitům do 15 dnů před datem vydání CVI.

Uvedené CVI musí být vystaveno, podepsáno a orazítkováno veterinárním úřadem země, ve které se zvíře nachází.

DOPORUČENÍ: kontaktujte Státní veterinární správu ČR, abyste zjistili, jak a kde konkrétně vyřídit CVI.

A pozor, jedním z jazyků na CVI musí být španělština!

SENASA (Národní agroalimentární služba Argentiny) akceptuje předložení oficiálního pasu namísto CVI. Cestovní pas musí být aktuální, obsahovat všechny požadované zdravotní informace (vakcína proti vzteklině, antiparazitární ošetření a zdravotní vyšetření) a musí být před transportem podepsán, potvrzen nebo ověřen podpisem a razítkem úředního veterinárního lékaře příslušného zdravotního úřadu. Cestovní pasy, které neobsahují potvrzení oficiálním zdravotním úřadem, nebudou pro vstup do Argentiny přijaty.

LGBTQ KOMUNITA 

Argentina je považována za LGBTQ – friendly destinaci. Je asi nejpokrokovějším státem v této oblasti v rámci celé Jižní Ameriky. Přestože většinové obyvatelstvo je křesťanské, názory ve společnosti jsou převážně liberálního zaměření. Argentina dokonce byla první zemí na kontinentu, která zlegalizovala manželství stejnopohlavních párů, a to v roce 2010. Právo na změnu legálního pohlaví existuje od roku 2012 a v témže roce byla dokonce zavedena legislativa, která uvaluje až doživotní vězení za trestné činy z nenávisti na základě sexuální orientace, genderové identity nebo projevu.

Většina velkých měst v Argentině má bohaté LGBTQ scény, zejména Buenos Aires. U LGBTQ cestovatelů jsou oblíbená také menší města jako Córdoba a vinařský ráj Mendoza. Mendoza každoročně v březnu pořádá festival sklizně hroznů LGBTQ s názvem Vendimia Para Todos. Jedná se o populární obrovskou akci, druhý největší event na LGBTQ scéně v celé zemi po „pride“ průvodu v Buenos Aires.

Velice zajímavým místem na itineráři může být město Puerto Madryn, které přitahuje LGBTQ cestovatele především kvůli rychlým svatebním obřadům osob stejného pohlaví („Casamiento Express“), kde může každý uzavřít sňatek za pouhých pět dní. Obecně se dá říci, že patagonské Puerto Madryn je velice přívětivé a otevřené město, přestože jeho gay scéna není logicky tak velká jako v Buenos Aires.

I když určitá homofobie může převládat mimo nebo dokonce i ve velkých městech, Argentina je celkově považována za destinaci přátelskou k LGBTQ. V roce 2015 dokonce uvedla Světová zdravotnická organizace Argentinu jako příkladnou zemi pro práva transsexuálů. Nicméně, stejně jako v jakékoli jiné destinaci na světě, vždy bude existovat prvek homofobie, zejména ve venkovských komunitách, takže se vždy doporučuje opatrnost, zejména u veřejných projevů náklonnosti.

Buenos Aires je nejlepší LGBTQ destinací v zemi. V listopadu pořádá velký průvod LGBTQ Orgullo, který přitahuje kolem 200 000 lidí. Vedle toho se v listopadu koná každoroční filmový festival Asterico LGBTQ. V srpnu se ve městě koná týdenní festival s názvem BADiversa, který oslavuje LGBTQ+ kulturu různými koncerty, akcemi a večírky. Vládou podporovaná LGBTQ cestovní konference GNetwork360 se koná ve stejném týdnu.

A jaké gay bary by vám neměly uniknout?

 • Peuteo, Buenos Aires
 • ·Sitges, Buenos Aires
 • Pride Café, Buenos Aires
 • Km Zero, Buenos Aires
 • Queen Disco, Mendoza

ZDRAVOTNÍ PÉČE 

Zdravotní péče v Argentině je obecně brána za nejlepší v Latinské Americe. Úroveň péče ve velkých městech, jako je Buenos Aires, Córdoba a Mendoza, je všeobecně považována za vynikající. V chudších severních oblastech země a v menších městech a vesnicích se však úroveň péče může lišit. Argentinský systém zdravotní péče se skládá z univerzálního systému zdravotní péče a soukromého systému. Každopádně je nutné do země cestovat s platným zdravotním pojištěním. Pro lékařskou péči sice může turista využít veřejných zdravotnických zařízení zdarma, avšak tato často nejsou příliš kvalitní a někdy nejsou – mimo větší města – ani plně vybavena. Tudíž doporučuje se využít služeb soukromých zařízení, kde je však nutno počítat s úhradou hned na místě. Částky za soukromou péči jsou relativně vysoké, nicméně jsou refundovány pojišťovnami zpětně, proto řádně uschovejte veškeré doklady o platbě a všechny lékařské zprávy. Pozor, platební karty přijímají jen větší zdravotnická zařízení!

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ 

Tím, že do Argentiny cestujete samozřejmě mimo Evropskou unii, tak s českým zdravotním pojištěním (Evropský zdravotní průkaz) zde nepochodíte. Proto se raději před cestou řádně pojistěte. Můžete se i připojistit pro nenadálé situace jako ztráta zavazadel, pojištění odpovědnosti za způsobení škody třetí osobě atd. Pozor si však vždy dejte na smluvní podmínky a výběr konkrétního pojištění pečlivě promyslete. Informujte se o možnostech krytí těchto událostí přímo u preferované pojišťovny nebo u cestovní kanceláře, se kterou do Jižní Ameriky odlétáte.

STRAVOVÁNÍ 

Argentinská kuchyně je vyhlášená a velice lahodná. Byla tradičně ovlivněna kuchyní španělskou a italskou. Hlavní roli v ní hraje hovězí maso a velmi oblíbeným způsobem jeho přípravy je grilování (parilla). Argentina zkrátka ve své kuchyni hojně využívá dary své země, resp. svých krav. Základem se tak stalo hovězí maso a hojně se využívá i mléko. Každopádně ať už jste milovníkem masa či nikoli, bez ochutnání těchto pokrmů byste rozhodně Argentinu neměli opustit:

 • ·Asado – klasické argentinské grilování, tj. způsob přípravy masa a zároveň označení pokrmu, to je význam slova asado. Je to národní pokrm a zároveň cesta, jak spolu strávit čas. Na grilu najdete hovězí, vepřové, žebírka, klobásy, na jihu v Patagonii i celé ovce.
 • Provoleta – nakrájené plátky sýra se posypou chilli vločkami a bylinkami, jako je oregano, a poté se grilují. Téměř roztavený sýr se podává křupavý a zvenčí lehce karamelizovaný, uvnitř mazlavý až tekoucí. Jako ozdobu a dochucení lze použít chimichurri.
 • Chimichurri – tato zelená salsa z jemně nasekané petrželky, oregana, cibule, česneku, kousků chilli papričky, olivového oleje a nádechu kyselé chuti, jako je citron nebo ocet, vás rozhodně dostane. Chimichurri pikantní a výrazná salsa se někdy používá jako marináda, jindy jako ozdoba ugrilovaného masa. Tj. často ji můžete najít v kombinaci s asado.
 • Dulce de Leche – každý, kdo navštíví Argentinu, se nějakým způsobem setká jistě i s dulce de leche. Je to varianta sladké hmoty připomínající vzdáleně nutellu či karamel. Základem je v tomto případě však kondenzované mléko a Argentinci finální produkt používají do jogurtů, do zmrzlin, do dezertů atd.
 • Empanadas – naprostá argentinská klasika, která se dá koupit i na ulici coby chutný produkt street food stánků. Jsou to šátečky plněné nejčastěji masovou, rybí či sýrovou náplní, existují však i sladké variace. Rozhodně si nějaké při vašich toulkách po Argentině dopřejte, jsou skvělé i jako take away jídlo, snadno se konzumují.

Nápoje 

 • Yerba Mate – tento tradiční a s Argentinou neodmyslitelně spjatý nápoj byl hojně užíván již původními obyvateli, dávno před příchodem Španělů. Směs bylin a síla kofeinu povzbudí snad každého. V Argentině navíc patří mezi společenské zvyky a každodenní stereotyp. Na ulici uvidíte mnoho lidí srkat mate, snad žádný řidič MHD se nevydá na svůj okruh, aniž by měl u volantu připravenu svou dávku tohoto nápoje atd. Mate je naprosto všudypřítomné. Mnoho lidí jej dodnes konzumuje v tradiční nádobě se stříbrným brčkem, kterému se říká bombilla. Listy rostliny cesmíny paraguayské se suší, nasekají a rozemelou na prášek nebo se celé listy namočí do horké vody.
 • Amargo Obrero – tmavě hnědý hořký likér, který se vyznačuje výraznou bylinnou chutí. Původně vznikl v roce 1887 jako reakce na sladké nápoje vyšších vrstev a od té doby je známý jako aperitiv argentinského lidu a nápoj dělnické třídy. Ačkoli si ho lze vychutnat samostatně, Amargo se obvykle používá v míchaných nápojích, a zatímco standardem je kombinovat ho zejména s tonikem, existují i varianty s grapefruitovým džusem, colou nebo perlivou vodou.

TIPY

Fogón Asado, Buenos Aires – skvělá restaurace s akcentem na tradiční argentinské asado v moderním pojetí.

Loi Suites Iguazú – překrásný hotel zasazený do subtropické džungle nedaleko světoznámých vodopádů.

MÍSTNÍ TRHY

 • Puerto de Frutos, Tigre
 • Mercado de Economía Solidaria Bonpland, Buenos Aires
 • Maschwitz, Buenos Aires
 • Mercado de San Telmo, Buenos Aires
 • Feria de Mataderos, Buenos Aires
 • Mercado Central, Mendoza

BEST HIKES

 • Laguna de los Tres
 • Laguna Torre
 • Cerro Dos Cóndores
 • Paso de las Nubes
 • Perito Moreno
 • ·Refugio Frey
 • Tronador Hike
 • Fitz Roy Trek
 • Martial
 • Laguna Esmeralda

NIGHTLIFE

Argentinská města žijí velice bohatým noční životem, pokud jste noční pták, můžete strávit venku ve víru zábavy klidně celou noc. Ať už v luxusních restauracích, barech, klubech či v tančírnách tradičního tanga (milongas). Zajímavostí pak mohou být tzv. speakeasies, což jsou tajné bary, kde bylo v minulosti během prohibice možné pít alkohol! Dnes jsou speakeasies stále maskované v ulicích města a pokud nevíte, kde je přesně v Buenos Aires hledat, pravděpodobně je nikdy nenajdete. My vám však můžeme prozradit, že jeden z nejlepších a se silným geniem loci je Nicky Harrison.

BEST VIEWS

 • Cerro San Bernardo
 • Palacio Barolo, Buenos Aires
 • Galería Güemes, Buenos Aires
 • Hotel Panamericano, Buenos Aires
 • Vyhlídka u Iguazú
 • Vyhlídka na Perito Moreno

SUVENÝRY

Svým přátelům či rodině (nebo sobě na památku) uděláte jistě radost například tradiční nádobou na mate včetně stříbrného brčka zvaného bombilla, lahodnými sušenkami s dlouhou historií Alfajores, lahodným argentinským vínem či sklenicí sladkého Dulce de Leche.

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI 

Zákonodárci v Argentině odhlasovali v roce 2011 zákaz kouření ve všech uzavřených veřejných prostorách jako součást komplexní série protitabákových opatření. Byl ustaven zákaz kouření na pracovištích, ve všech veřejných vnitřních prostorách, ve školách, nemocnicích, muzeích a knihovnách, divadlech a ve veřejné dopravě. Legislativa zakázala tabákovou reklamu a sponzorství, nakázala výrobcům, aby na krabičky cigaret umístili varování o dopadu na lidské zdraví. Prodej cigaret osobám mladším 18 let se stal nezákonným a praxe prodeje jednotlivých cigaret byla ukončena.

Požívání alkoholu je zakázáno osobám mladším 18 let (ač vyžadování občanského průkazu/pasu není příliš běžné) a všem osobám na veřejných prostranstvích nebo na stadionech při sportovních, kulturních nebo uměleckých akcích. Supermarkety a obchody s potravinami mohou prodávat alkoholické nápoje pouze do 22:00 hodin. Restaurace, bary a noční kluby je mohou prodávat až do 5:00 hodin.

DOPORUČENÍ: Nepijte alkohol na veřejných místech nebo ve veřejné dopravě. Teoreticky je pití na veřejných prostranstvích v Buenos Aires nezákonné, ač policie tento zákon jen zřídkakdy prosazuje.

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY

V Argentině se platí argentinským pesem (1 ARS = 0,089 CZK, kurz k 06/2023), nicméně na většině míst se dá platit samozřejmě i kartou. Co se týká bankomatů, ty jsou obvykle ve městech dobře dostupné.

Spropitné

V restauracích je 10 – 15 % spropitné neboli „propinas“ považováno za normu. Překročení 15 % je vzácné a chápáno jako velkorysé. Ponechat méně (nebo nenechat nic), pokud byla služba obzvláště špatná, je také docela běžné. Spropitné není v Argentině povinné a je zcela dobrovolné, ač tvoří silnou součást kultury a lidé na spropitné hledí jako na uznání a odměnu za dobré služby.

Ve většině lázní je pak standardem 15 – 20 % z celkové částky. Naproti tomu řidiči taxi neočekávají, že dostanou spropitné, pokud nevykonají nějakou zvláštní službu, jako je nošení těžkých tašek například až ke vchodu do hotelu atd.

Jaké ceny čekat?

Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze nakoupit v supermarketu v Buenos Aires či ve zdejší kavárně/restauraci a jejich průměrnou cenu v argentinských pesech (ARS):

 • plnotučné mléko (1l): 298 ARS (26 Kč)
 • cappuccino v kavárně: 1050 ARS (92 Kč)
 • Coca – Cola (2l) v supermarketu: 583 ARS (52 Kč)
 • pivo (0,5 l) v restauraci: 1090 ARS (96 Kč)
 • lahev vína (střední kategorie) v supermarketu: 1800 ARS (158 Kč)
 • cigarety (20 ks): 986 ARS (86 Kč)
 • večeře pro dva v běžném podniku: 7000 ARS (616 Kč)
 • benzín (98): 240 ARS (21 Kč)

Rozpočet

Zdejší ekonomika je notoricky známá svou křehkostí a nestabilností. Což pro návštěvníky znamená, že v určitých obdobích může být Argentina skvělou budget destinací (což bylo realitou například po zdejší velké ekonomické krizi na počátku 21. století) a někdy zase naopak relativně drahou záležitostí. Časté inflace zde představují opravdu velký problém a nesou s sebou také časté stávky. Mnoho lidí žije v chudobě a nespokojenost logicky narůstá. Míra inflace v Argentině poprvé od éry hyperinflace začátku 90. let přesáhla v roce 2023 100 %. Cena mnohého spotřebního zboží se od roku 2022 zdvojnásobila. Ač se vláda snaží zdražování zmírnit zastropováním cen potravin a některých dalších výrobků, efektivita není vždy velká. Na záchranu argentinské ekonomiky „přispívá“ rovněž Mezinárodní měnový fond, který zemi v prosinci schválil dalších 6 mld USD.

Obecně se dá říci, že za většinu věcí zaplatíte v Argentině v současné době (06/2023) podobně jako v České republice. Draho však mohou vyjít některé výlety a tours, nicméně je nutno podotknout, že pokud si to můžete dovolit, určitě si je nenechte ujít, zážitky vám zůstanou na celý život. Některé produkty však vyjdou zase levněji než v Čechách, například benzín, což jistě oceníte, pokud si na vašich toulkách Argentinou půjčíte automobil.

Možnosti slev pro turisty 

 • Buenos Aires Pass – s tímto pasem v argentinské metropoli opravdu ušetříte. Nejenže získáte se slevou přístup až na 40 místních památek a city tours, ale rovněž obdržíte turistického tištěného průvodce, mapu, slevy do mnohých obchodů, SUBECARD na MHD a rovněž lístek na 24 h na bus tour ve stylu hop on/hop off. Můžete si vybrat ze čtyř druhů pasů odvíjejících se od počtu dnů, které chcete v Buenos Aires strávit. Za pas na 3 dny zaplatí dospělý 140,99 USD, za pětidenní průkaz 224,99 USD, za sedmidenní 404,99 USD a za pas na 10 dnů pak 497,99 USD.

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL) 

Pokrytí telefonním signálem je obecně dobré zejména v městských oblastech. Pokud se vydáte do odlehlých částí a zejména pak hor, signál nemusí být vždy dostupný. Na turisticky atraktivních místech, na letišti či v různých veřejných institucích bývá k dispozici také wi – fi. Proto je asi nejjednodušší a nejvýhodnější formou komunikace s ČR například email či zprávy/hovor přes aplikaci whatsapp, samotné volání a sms je do Evropy drahé. Nezapomeňte, že na rozdíl od států Evropské unie, kde platí Váš domácí tarif, jsou zde za volání a čerpání dat účtovány relativně vysoké ceny. Proto je vhodné vypnout si na svém telefonu mobilní data ještě před odletem a pak se v Argentině připojovat pouze přes wi – fi. Pokud však chcete používat v Argentině data i mimo wi – fi připojení, můžete si pro tento účel zakoupit virtuální sim kartu (eSIM card), ta vám umožní u operátora si aktivovat „na dálku“ tarif, aniž byste potřebovali fyzickou sim kartu. Z mobilu přitom nemusíte vaši simku odstraňovat, budou fungovat společně. Ovšem ještě před zakoupením esim karty si ověřte, zda ji váš telefon podporuje (což u starších modelů nebývá zvykem)!

Místní telefonní služby jsou spolehlivé a dostupné jsou zejména mobilní sítě GSM, 3G a 4G. Většina moderních mobilních telefonů může fungovat na různých místech a roamingové služby jsou dostupné v různých sítích. Většina GSM telefonů používaných v Argentině umožňuje následující protokoly: 2G (EDGE, GSM/GPRS): 850/1900 MHz 3G (HSPA+, UMTS/WCDMA): 850/1900 MHz 4G (LTE): LTE 700(28)/LTE 1700 (4)/LTE 2100(4). V první polovině roku 2023 by mělo proběhnout výběrové řízení na rádiové spektrum sítě 5G.

DOPORUČENÍ: Nezapomeňte si na svém telefonu aktivovat roaming! To můžete zkontrolovat na infolince, v aplikaci či přímo v prodejně vašeho konkrétního operátora.

POŠTOVNÍ SLUŽBY

Hlavním poskytovatelem poštovních služeb v Argentině je Correo ArgentinoSlužby argentinské pošty jsou považovány za relativně spolehlivé, ač je nutné počítat s delší dobou dodání. Pokud byste chtěli mít jistotu, že zásilka dojde, pošlete ji jako „correo certificado“ neboli registrovanou poštu. Poštovní pobočky najdete v každém čtvrti argentinské metropole a i po celé zemi je pošt nemalé množství. Schránky pak uvidíte již z dálky díky jasně červené barvě.

SPECIÁLNÍ INFORMACE

 • Argentina je druhou největší zemí v Jižní Americe.
 • Buenos Aires má největší mešitu Jižní Ameriky.
 • Argentinským národním sportem je El Pato.
 • Argentinští kovbojové se nazývají „gauchos“.
 • V Argentině se nachází největší kolonie tučňáků magellanských na světě.
 • ·Argentina je vyhlášená svým hovězím masem.
 • Avenida 9 de Julio v Buenos Aires je nejširší ulicí na světě.
 • Národním nápojem je yerba mate, které je hojně konzumováno snad všemi Argentinci.
 • Na území Argentiny se nachází nejjižnější město světa.
 • První animovaný film světa se zrodil v Argentině – El Apóstol (1917).
 • V argentinském prezidentském křesle se během 2 týdnů v období prosinec 2001 – leden 2002 vystřídalo pět prezidentů!
 • Papež František je rodákem z Buenos Aires.
 • Ledovec Perito Moreno je světovým unikátem, protože na rozdíl od jiných ledovců jako jediný roste!
 • Název země pochází z latinského slova pro stříbro – argentum.

Celý článek: https://www.cksen.cz/pruvodce/argentina/

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶