Výhody pěší chůze – aneb čím víc, tím líp

Chůze je pro člověka nejpřirozenějším pohybem, který však bývá často podceňován. V současném uspěchaném světě je jednodušší využít širokou škálu možností přepravy, ať už je to auto, MHD nebo například koloběžka, nežli vyrazit někam po svých. Na benefity chůze by se ale nemělo zapomínat, proto není od věci si v našem článku přehledně uvést, co nám tento každodenní pohyb přinese.

Chůze zdraví prospěšná

Pravidelná a častá chůze neskutečně prospěje zejména vašemu srdci a kloubům. Díky uvolňování oxidu dusnatého se v těle, kromě řady dalších věcí, rozšiřují cévy a tím dochází ke snížení krevního tlaku. Celý tento proces dlouhodobě vede ke snižování rizika kardiovaskulárních chorob, které se v České republice řadí mezi onemocnění s nejvyšší mortalitou.

I pro ty z vás, kteří byste rádi spálili nějaké ty kalorie, je chůze jednou z příjemnějších možností, jak tohoto cíle dosáhnout. Stačí nasadit ostřejší tempo a ujít dostatečnou vzdálenost. Klíčovějším faktorem než vzdálenost je právě tempo. Chůzí se také dobře rozkládá cukr, čímž se poměrně účinně předchází riziku dnes již běžného civilizačního onemocnění – cukrovky. A aby toho nebylo málo, chůze snižuje dokonce i chuť na sladké.

Chůze je i pro netrénované

Pokud se zrovna nechystáte trénovat na pěší pouť do Santiaga de Compostela, nebo nemáte doma čtyřnohého kamaráda, možná je pro vás těžké najít motivaci pro každodenní chůzi. V tom mohou pomoci krokoměry nebo mobilní aplikace. K udržení zdravého životního stylu by měl každý nachodit alespoň 3000 kroků denně.

Chcete-li však optimálně získat všechny zdravotní benefity chůze, počet kroků by se měl blížit spíše k 10 000. Při splnění určitého počtu kroků a pozorování svého progresu si pak tělo dopřeje potřebné dopaminy za odvedenou aktivitu a motivuje k dalšímu progresu.

Nezanedbatelný je i vliv na lidskou psychiku, která v této době dostává zabrat čím dál víc. Chůzí dochází ke snižování kortizolu v krvi, což je stresový hormon, který sehrává svou roli například při depresích nebo úzkostech. Tento pozitivní vliv snižování kortizolu se dá při delších procházkách posunout na vyšší level ve chvíli, kdy se snažíme o meditaci v chůzi. Jedná se o poměrně nenáročnou techniku vedoucí také k dlouhodobě dobré náladě.

Bosá chůze

  • Fenomén chůze naboso, neboli barefooting, se neustále rozrůstá. Hlavně proto, že je tento způsob chůze velmi prospěšný, pro tělo přirozený a podporuje fyziologicky prohnutou stavbu nožní klenby. Chodidla jsou také povrchem masírována a lépe se prokrvují. A pokud patříte mezi ty, které láká barefooting, ale odrazují vás ušpiněné nohy, jednoduše si lze vybrat ze široké nabídky barefoot obuvi.

    Vyjmenované benefity však platí především pro přirozené povrchy. V případě asfaltu nebo podlahy v bytě už je to ošemetnější. Náraz na povrch není tlumen botou nebo ponožkou a dochází tak k namáhání Achillovy šlachy, která se může v extrémním případě až zanítit. To se nestane, našlapujeme-li správně (nejprve na patu a poté na celou plochu chodidla) a pokud kombinujeme různou obuv i bosou chůzi na různých površích.

Jedinečné podmínky pro pěší turistiku

Turistické značení na stromech a barevně označené stezky zná každý. Věděli jste ale, že naše turistické stezky patří k nejhustějším a nejdokonalejším sítím značení pro pěší turistiku na celém světě? Tím se může pyšnit celé území Česka i Slovenska.

Kde jinde tedy sbírat kilometry a zároveň poznávat krásy krajiny i historických památek než u nás doma? Kamkoliv se vydáte, můžete nakročit na jednu z téměř 45 tisíc kilometrů stezek, které se vinou křížem krážem celou zemí a vedou téměř výhradně po snadno schůdném, či upraveném terénu. Na běžnou turistiku se vyplatí vyrazit v trekové obuvi kategorie A/B.

Pozor na správnou techniku!

  • Chůze je, stejně jako sezení či běh, natolik zautomatizovanou činností, že nás ani nenapadne, že bychom na ní mohli dělat něco špatně. Pro náročnější a delší túry však popřemýšlejte o koupi správných trekových holí. Kromě zvýšení stability chůze vám trekové hole pomáhají držet tělo vzpřímeně, pomáhají ke snazšímu a rychlejšímu pohybu vpřed, ale hlavně šetří vaše klouby. Zejména při chůzi z kopce vaše kolena ocení snížení síly nárazu o desítky procent!

    Nezapomínejte také na důkladné šněrování. To je klíčové jednak pro správnou stabilitu nohy v botě, ale zároveň zabráněním pohybu nohy v botě redukujete namáhání materiálu. Klíčové je ukotvení paty v botě, přičemž správné utažení probíhá směrem od špičky.

Pár drobných rad pro zdravější chůzi:

  • choďte vzpřímeně
  • dělejte stejně dlouhé kroky
  • dívejte se před sebe
  • došlapuje na patu
  • neprohýbejte bederní páteř

Na stará kolena

Pravidelný pohyb, správná technika chůze, ale i prevence úrazů a kloubní výživa nám pomohou udržet klouby v dobré kondici i v pozdějším věku. Na rozdíl od jiných pohybových aktivit nás chůze doprovází celý život. S rostoucím věkem se člověk přirozeně začíná méně hýbat, proto se z chůze stává vděčná aktivita, kterou tělu dopřejeme alespoň trochu potřebného pohybu. I při kratších procházkách můžou tělu od přílišné námahy ulevit již zmíněné turistické hole.

Zdroj fotografií: Husky

Zdroj článku: www.huskycz.cz

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶