Testujeme tandemový seskok padákem: Jak probíhá a na co se připravit?

„Pilot se mnou najednou prostě hupsnul z letadla. Všechno zmizí, není se o co opřít a vy se donekonečna propadáte. Neustále zrychlujete, rychleji už to nejde, svištíte k zemi. Musel jsem neustále křičet a radovat se, ale přes ten vítr nic neslyšíte. Ten pocit je úžasnej.“

Chcete skočit padákem a užít si volný pád? Podívejte se, jak svůj první seskok prožíval náš kolega Richard. Vybral si firmu SKYWALKERS v Mostě a provede vás zážitkem od začátku do konce. V závěru článku najdete také nejčastější dotazy, které se k tandemu vážou.

Příprava na tandemový seskok

Hned po příjezdu na mě udělalo dojem už samotné zázemí. Normální zděná budova, občerstvení, záchody – žádná budka, jak tomu někdy na letištích bývá. Když mě nastrojili do zapůjčené kombinézy, dostal jsem instruktáž a šlo se k letadlu.

Letadlo mě taky mile překvapilo. Vypadalo, jako kdyby ho včera koupili, nablýskané a udržované. Hned se vám do něj nasedá s klidnějším srdcem.

Uvnitř jsem se nasáčkoval úplně natěsno na svého tandem pilota. Na mě se zase nalepil další skokan. V letadle se prostě stanete jednou komunitou, protože musí vynést nahoru co nejvíc skokanů.

Doporučuju udělat si fotku před skokem a po, protože lidé odcházejí úplně proměnění. Tandem vám úplně předefinuje význam slova zážitek.

Vyhlídkový let a bušící srdce

Hrozně mě překvapila síla toho drobečka, když zapne vrtuli naplno. Je to zážitek sám o sobě. Vzlétnete a 15–20 minut jenom stoupáte a stoupáte, abyste nabrali 4 kilometry, ze kterých se skáče. Koukal jsem se v klidu z okénka, bylo ráno, takže jsem byl ještě trochu ospalý a moc jsem si neuvědomoval, co mě čeká.

Ale jak se země začala víc a víc vzdalovat a všichni v letadle si utahovali popruhy, srovnávali brýle, helmy a začali si plácat takovým speciálním parašutistickým pozdravem, došlo mi to.

Kouknul jsem dolů, začalo mi tlouct srdce a vyvalil se adrenalin. Najednou jsem byl vzhůru, pořád jsem se usmíval a říkal si něco jako: Yes! Jdeme na to! To je hustý! My fakt skočíme! Pořád dokola… Museli ze mě mít radost.

Neskutečný volný pád

Na výškoměrech skokanů jsem pořád sledoval rafičku a ta teď ukazovala přes 4 000 metrů. Rozsvítilo se zelené světlo, někdo otevřel dveře a všichni začali vyskakovat. My šli poslední.

A pocity? V tu chvíli mě vůbec nenapadlo, že bych nechtěl vyskočit. Byl jsem v takovém rauši, že jsem se jenom těšil. Šoupali jsme se víc a víc ke dveřím. Srdce mi bušilo. Najednou začalo foukat: Ty kráso! My fakt skočíme!

Musel jsem neustále křičet a radovat se. Ten pocit je úžasnej. Nikdy jsem nic podobného nezažil.

RICHARD, DOJMY Z PRVNÍHO SESKOKU

Zaklonil jsem hlavu, zakopnul nohy, jak mě to na zemi učili, a jenom jsem nadšeně čekal, co se bude dít. Tandem pilot se mnou najednou prostě hupsnul z letadla. Všechno zmizí, není se o co opřít, a vy se donekonečna propadáte volným pádem.

 

Neustále zrychlujete, rychleji už to nejde, svištíte k zemi. Musel jsem neustále křičet a radovat se, ale přes ten vítr nic neslyšíte. Ten pocit je úžasnej. Nikdy jsem nic podobného nezažil.

Přál jsem si, abychom takhle padali aspoň deset minut, ale pak se otevřel padák a začala další fáze zážitku, protože i na padáku to může být adrenalin. Záleží na vašem přání. Můžete zažít pomalou vyhlídkovou jízdu nebo rychlý sešup plný zatáček. Je jasný, po čem jsem sáhl já.

Nohy před sebe, přistáváme

Přistává se na zadek. Zvednete nohy před sebe a pilot s vámi dosedne. Trochu to drcne, asi jako kdybyste se netrefili na malou stoličku a spadli na zadek.

Doporučuju udělat si fotku před skokem a po, protože lidé odcházejí úplně proměnění. Po přistání jste jako na drogách, záříte, smějete se, nemůžete uvěřit, jak to bylo skvělé, a chcete skákat znovu.

Skvělý pocit vám vydrží ještě asi hodinu po skoku. V nose cítíte svěží vzduch a vůni ozonu, která je v té výšce silnější. A vzpomínka na tenhle zážitek vám vydrží už navždycky. Zvlášť když si to necháte natočit. Což důrazně doporučuju. Je sranda ukazovat kámošům svoje výrazy během volného pádu. A taky vám to video vždycky znovu připomene ty skvělé pocity.

S čistým srdcem můžu říct, že by se život fakt dal rozdělit na dobu před a po tandemovém skoku. Protože tandem vám úplně předefinuje význam slova zážitek.

Nejčastější dotazy

Jaká jsou zdravotní či jiná omezení pro tandemový seskok?

  • Maximální váha 110 kg
  • Věk min. 8 let, osoby mladší 18 let mohou skákat pouze se souhlasem rodičů
  • Seskok padákem není vhodný pro osoby s epilepsií, kardiovaskulárním onemocněním či jiným závažným onemocněním
  • Před skokem zpravidla podepíšete prohlášení, kterým potvrdíte dobrý zdravotní stav. Potvrzení od lékaře se nevyžaduje

Existuje nějaké věkové omezení?

Ne, padákem můžete skočit klidně i po sedmdesátce jako paní Jana. Záleží pouze na vašem zdravotním stavu. Přečtěte si, jak si tandem užila paní Jana, a mrkněte i na video.

Skáče se v jakémkoli ročním období?

Skok padákem si domluvte v období od 1. dubna do 31. října, kdy je parašutistická sezona. Seskok závisí na aktuálním počasí. Pokud by nebyly vhodné podmínky, seskok se odloží na jiný termín.

Můžu skákat s dioptrickými brýlemi?

Ano, brýle si nechte, ať se můžete kochat krásou pod vámi. Přes seskokem vám parašutisté zapůjčí ochranné parabrýle, které si nasadíte přes ty své.

Co si mám vzít na sebe?

Pohodlné sportovní oblečení a tenisky. Před seskokem dostanete ještě parašutistickou kombinézu. Hodit se vám můžou také rukavice.

Co všechno je v ceně tandemu?

Zpravidla to bývá:

  • Školení a příprava na seskok
  • Zapůjčení kombinézy a ochranných brýlí
  • 15–20minutový let letadlem
  • Samotný tandemový seskok

Je tandemový seskok bezpečný?

Díky moderním technologiím a důmyslným záložním systémům je riziko minimální. Navíc s vámi bude zkušený parašutista, který má za sebou tisíce seskoků.

Celý článek: https://www.slevomat.cz/magazin/1924-tandemovy-seskok-padakem?utm_medium=organic&utm_source=google

 

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶