Sport v létě: Jak začít a na co si dát pozor

Marně vyhlížíte svou ztracenou fyzičku? Léto je ideální doba přestat lelkovat, zvednout se z gauče a začít aktivně sportovat. Poradíme vám, jak začít a na co si dát pozor.

Dejte lenosti sbohem

Ještě než začnete se sportem, ujasněte si, proč chcete vůbec začít. Všechno co děláte pro své zdraví, děláte jen pro sebe, protože se chcete VY cítit lépe a nenutí vás do toho okolí. Motivace je důležitá k dosažení lepších výsledků a z dlouhodobého hlediska vám pomůže držet se svých předsevzetí po celý rok bez ohledu na počasí.

Začněte hned

Řekněte si, čeho chcete dosáhnout – chci si zlepšit fyzičku, chci zhubnout nebo se chci cítit lépe a udělejte pro to první krok. I kdyby to měla být jen procházka v parku nebo pár dřepů. Důležité je začít teď. Překonejte vnitřní nechuť a jděte si za svým cílem.

Zkoušejte a objevujte

Každý sport má své pro a proti, je různě náročný na fyzickou kondici a nemusí sednout každému. Najděte si to své. Někdo si zamiluje běh, jízdu na kole, jógu nebo najde zalíbení v posilovně. Pokud se nemůžete ke sportování dokopat, zahrňte do aktivit a plánování i své domácí mazlíčky a přátele. Navrhněte jim, že si o víkendu dáte volejbal, zajdete na squash nebo fotbal. Své výsledky můžete sdílet a zaznamenávat si i pomocí chytrých hodinek. Ideální příležitost vyzkoušet nový typ sportu je v tehdy, pokud vás čeká dovolená nebo prázdniny

Pitný režim při sportování

Ať už propadnete jakémukoli sportu, mějte na paměti pravidla, která byste měli dodržovat:

  • Před každou fyzickou aktivitou si dopřejte rozcvičku!
  • Dávejte si reálné cíle. Začínejte pozvolna, ani Zátopek neuběhl v prvním běhu 10 km.
  • Dodržujte pitný režim. V letním období se doporučuje vypít 2-3 litry tekutin, ideálně čisté vody. V případě, že jste v pohybu déle než hodinu, doplňujte kromě vody také minerální látky, například ve formě iontového nápoje. Sáhnout můžete po speciálních doplňcích sportovní výživy. Doporučujeme pít spíše vlažné nápoje, než ty chlazené, ty by vám mohly způsobit nepříjemné zdravotní problémy.

Sport v létě – pozor na dehydrataci

  • Když teploměry koketují s třicítkou, doporučujeme sportovat spíše brzo ráno nebo ve večerních hodinách nikoli kolem oběda. Slunce je v tomto čase na svém maximu, a pokud byste vyběhli nebo vyrazili na kolo, rychleji se unavíte a koledujete si o dehydrataci.
  • Při vysokých teplotách si pečlivě vybírejte, kde budete sportovat. Pro běh nebo kolo si zvolte cestu mezi stromy, které vám poskytnou přirozený stín nebo si dejte mokrý ručník kolem ramen a krku.

Pozor na zdravotní problémy

  • Během sportu dbejte na správné držení těla. A pokud máte zdravotní potíže, například bolavá záda, astma nebo jste v minulosti měli problémy s klouby či něco zlomeného, konzultujte sportovní aktivitu nejdříve se svým lékařem. Ten vám doporučí, zda můžete aktivitu vykonávat s ortézou nebo vůbec.

Vždy poslouchejte své tělo

Sport není olympiáda, ale má být radostí. Cítíte-li se vyčerpaní, nemáte-li dobrou náladu nebo jste unavení a chcete si zalézt do postele – poslouchejte své tělo. Dejte si pohov, zítra je taky den a vy si svou chvilku pohybu užijete, až se vaše tělo dá do pohody.

Celý článek: https://www.lekarna.cz/clanek/sport-v-lete-jak-zacit-a-na-co-si-dat-pozor/

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶