Netradiční a adrenalinové sporty, znáte je všechny?

Překonávání svých vlastních hranic může být někdy opravdový adrenalin. Zrychlený tep, zpocené ruce a strach. Extrémních sportů je dnes celá řada, takže vybrat si může každý, a jejich nadšenců jen přibývá. V krvi se nám zvýší endorfin, dopamin a serotonin, zázračný lektvar na dobrou náladu, větší odolnost a hlavně ten dobrý pocit ze sebe sama! U některých aktivit se ani nezapotíte. Za to jsou něčím speciální, často až bizarní. Pojďme se podívat na 7 netradičních a adrenalinových sportů, které stojí za vyzkoušení.

Podvodní hokej – umíte zadržet dech?

Fanoušci ledního hokeje teď asi kroutí hlavou. Ale ano, podvodní hokej opravdu existuje. Hraje se  pod vodou, na dně bazénu. Právě po něm se pohybuje známý puk. Je olovněný, o hmotnosti 1,2 – 1,5 kg, takže na hladinu vám nevyplave a pro hladší skluz má pogumovaný povrch. Hráči jsou vybaveni rukavicí a hokejkou, jako u ledního a pozemního hokeje. Navíc je součástí vybavení potápěčská výstroj. Na ploše 20 krát 12 metrů a v  hloubce minimálně 2 metry se odehrává všechno dění. Pravidla jsou jasná, dostat puk do branky protihráče. Důležitost práce s dechem je zřejmá asi každému. Navíc během hry, která trvá dvakrát patnáct minut, se nová taktika vysvětluje těžko. Hráči se mohou spoléhat na kapacitu plic, svých a spoluhráčů, plavecké dovednosti a předem danou taktiku. Komunikace probíhá i ve vodě, ale orientace může být někdy problémem.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podvodní hokej vynalezli dva manželé v padesátých letech v Anglii. Aktivně se věnovali potápění a nápad na novou hru dovedli k dokonalosti. Dnes ve světě trénují týmy plné lidí nadšených z nevšedních aktivit, kam se podvodní hokej určitě řadí. Jeho rozmach je ale hlavně v posledních letech hodně viditelný a i v České republice ho vidíme. Z klubu Jihočeské univerzity během let vznikl tým Serrasalmus, zatím jediný oficiální u nás.

Závěsné létání

Závěsný kluzák, kterému se lidově také říká rogalo, není nic nového a na obloze se objevuje čím dál častěji. Zařízení má křídla do tvaru trojúhelníku, pod kterými je zavěšen pilot na speciální hrazdě. Představte si velké letadlo z papíru, které každý vyráběl,  a základní princip bychom měli.  Směr letu si letec určuje sám, změnou těžiště, ale rogalo nemá žádný motor, takže do mraků vás rozhodně nevynese. Pilot se musí rozběhnout z kopce nebo se nechat vyvézt jiným letadlem. Při troše štěstí přistanete po pár kilometrech znovu na zemi na svých nohách a zůstanou už jen vzpomínky na krásná panoramata.

Jugger

Jeden ze starších adrenalinových sportů se podobá fotbalu a v něčem i šermu. Řeč je o hře Jugger, inspirované slavným filmem Pozdrav od Juggerů. Samotný Jugger se hraje ve dvou týmech po pěti hráčích. Princip zápasů je jednoduchý. Čtyři členové týmu mají polstrované hole (nebo jiné měkčené zbraně) a chrání pátého spoluhráče. Ten má za úkol sebrat míč, neboli jugger, a dopravit ho na určené místo, aniž by se ho někdo dotkl. Po zasažení musí hráč 15 sekund klečet před návratem do hry. Jugger začíná být oblíbený i v České republice. Největší popularitu si ale získal v Německu a Austrálii, kde funguje spoustu týmů. Pokud byste chtěli vyzkoušet něco nového a před pár ranami neutečete, třeba bude Jugger to pravé.

Slackline

Pro tento sport není potřeba více než dva body a mezi nimi upevněn popruh. Také dávka trpělivosti a schopnosti balancovat. Natažený popruh je pružný, což umožní dělat spoustu triků a skoků. Slackline začíná být poměrně rozšířenou zábavou a při upevnění nízko mezi stromy je vhodný i pro menší děti. Adrenalin to ale začíná být ve chvíli, kdy jde o tzv. highline, tedy lezení ve výšce mezi skálami, věžemi nebo dokonce celými budovami. Pro zvýšení bezpečnosti se kromě popruhu natáhne i lano a lezci navíc oblékají sedací úvaz a následně se upevní druhým lanem a karabinami.

Bossaball

Netradiční kombinace 3 sportů – fotbalu, gymnastiky a volejbalu. Navíc na nafukovací trampolíně. I když to všechno zní zvláštně, těší se Bossaball velké popularitě. Vznikl v Brazílii, zemi hudby a tance, a tak není překvapením, že u zápasů hraje jižanská muzika a rozhodčí má bubny. Aby to nebylo málo, na nafukovacím hřišti hráči skáčou na dalších dvou trampolínách vysoko do vzduchu. Teď už to vypadá jako dobrá zábava, ne? Sympatická je i atmosféra během celého turnaje, kdy jsou všichni naladěni na pohodovou vlnu. I z tribuny je bossaball zajímavá podívaná, když se hráči snaží všemi možnými kopy míč dostat na druhou stranu. A dobrá zpráva na konec. Pokud si sport chcete vyzkoušet také, pomalu ale jistě se rozšiřuje i u nás.

Extrémní žehlení

Tady už můžeme mluvit o opravdovém bizáru. Zkuste spojit jakýkoliv adrenalinový sport a u toho žehlit. Tadá, úplně nová, hodně nebezpečná aktivita je na světě. Je jedno, jestli holdujete surfování, lezení po skalách, potápění nebo skokům z nebe, nikdy nejste tak efektivní v porovnání s praktiky extrémního žehlení. Vzniklo už v roce 1997, kdy pan Shaw přišel z práce domů a čekalo na něj nevyžehlené prádlo. Protože ale nechtěl žehlit doma, vyndal si prkno se žehličkou na zahradu. Tenkrát to ještě nevěděl, ale v tu chvíli se začala psát historie zbrusu nového sportu. Nadšenci dnes soutěží na mistrovství světa, kde je úkol jasný – dostat se na bláznivá místa a vše zdokumentovat.

Cheese Rolling

Nebezpečný běh z kopce, který účastníkům často přivodí zranění. A to celé kvůli sýru. Nadšenci do tohoto zvláštního sportu se setkávají každý rok na kopci Cooper’s Hill na několika soutěžích. Váš sešup dolů nemusí být vůbec elegantní. Jediný cíl je dohnat kutálející se sýr z kopce. Ten bude ale vždy rychlejší než vy. Dole už čekají chytači – skupina ragbyových hráčů připravených zastavit soutěžící, kteří by se nejradši kutáleli pořád dál. Pravděpodobně vás už napadla otázka ohledně bezpečnosti, úrazů a podobně. Ano, Cheese rolling je poměrně nebezpečná zábava. Během přemetů a pádů si účastníci často něco zlomí a výjimkou nejsou ani vážnější zranění. I přes to je tento sport známý a populární. Ale tady platí dvojnásobně, že některé věci stačí vidět jen v televizi.


1547256380

Fretka v kalhotách

Další z kategorie hodně zvláštních věcí. Na konci nebudete zpocení jako u fotbalového turnaje, ale nepříjemnost tkví jinde. Jak název napovídá, do kalhot si dáte fretku. Živou, čipernou. Za úkol budete mít ji tam co nejdéle udržet a ideálně pak vyhrát. Aby bylo jasno, kalhoty se dole zaváží a nahoře si pevně zapnete pásek. A ještě něco – spodní prádlo nechte doma. Kousnutí od fretky není určitě nic příjemného a tak není divu, že to někteří hráči po chvíli vzdají. Nebylo tomu tak ale u Rega Mellora, který vydržel neuvěřitelných 5 hodin a 26 minut.

Cardboard Tube Dueling

Lidská fantazie a kreativita nemá meze. Alespoň podle tohoto sportu – boje s kartonovými trubkami. Součástí je samozřejmě výzbroj s kartonu. Případně kartonové meče a další zbraně. Účastníci se snaží zlomit protihráčovu trubku, aniž by zlomili tu svou. Zábavný turnaj je vhodný i pro děti, užijí si při hře spoustu srandy a navíc není nebezpečný. Fanouškovskou základnu má hlavně ve Spojených státech, v našich luzích a hájích se zatím moc neobjevuje.

Sport jako takový se v dnešní době nedá úplně charakterizovat. Pro každého se “ten pravý“ liší. Někteří ale své hranice posunuli do nepředstavitelných výšin a baví je, pro někoho, šílenosti. Tak to má ale být, vybere si každý. Pokud vás hry a aktivity zaujaly, nebojte se je vyzkoušet nebo sledovat jejich turnaje. Štěstí přeje odvážným!

Celý článek: https://www.atlaso.cz/netradicni-a-adrenalinove-sporty-znate-je-vsechny/

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶