Kam na trek v Evropě? Seznam evropských dálkových tras

Možná přemýšlíte, kam letos vyrazit. Možná vás nic nenapadá a chybí vám inspirace. Co takhle vydat se na nějakou dálkovou trasu v Evropě. Není jich rozhodně málo a nepochybně si vybere každý. Nemusíte hned dávat výpověď v práci a vybírat své veškeré úspory. Je mnoho dálkových treků, které se dají zvládnout během klasické dovolené a zároveň vám nezruinují rozpočet. A pokud naopak máte času víc než dost, i na našem světadíle se nacházejí traily i přes tisíc kilometrů dlouhé. Stačí se jen rozhodnout, který to z toho nepřeberného množství bude.

Níže naleznete rychlý popis vybraných treků a užitečné odkazy. Seznam evropských treků, které jsou dostupné na mapy.cz, jsme pro vás dali dohromady a najdete jej zde.

Laugavegur trek

Tato stezka je nepochybně tou nejznámější, kterou na Islandu najdete. A není to neopodstatněné. Fotogeničnosti Duhových hor, přes které Laugavegur trek vede, nelze odolat. Začátek je uváděn v kempu Landmannalaugar a konec v oblasti Þórsmörk. Cestu si můžete ještě prodloužit o dalších 25 km až k vodopádu Skógafoss. Je potřeba se připravit na drsné nevyzpytatelné severské počasí. Není radno ho podcenit.

GR 131

Na Kanárských ostrovech, konkrétně na Tenerife, se nachází ne příliš dlouhá stezka GR 131. Na její absolvování vám bude stačit jen několik dní dovolené. Díky ní si užijete sopečnou krajinu sopečného a celý výlet můžete zakončit relaxem někde na pláži u Atlantského oceánu.

GR 52

Francie je vyloženě protkaná stezkami GR. Samy o sobě by vystačily na samostatný článek. Konkrétně GR52 začíná nedaleko Monaca v městečku Garavan a táhne se v nevelké vzdálenosti od hranice s Itálií. V Sant-Dalmas na ní přímo navazuje dálkový trasa GR5, pokud byste si trek chtěli ještě o něco protáhnout.

 • Délka: 98 kilometrů
 • Státy: Francie

GR 221

Přestože se Mallorca na první pohled netváří, že má nějaké hory, při zdolávání této stezky se nejednou zapotíte. Přesto se nedá říct, že se jedná o náročný trail. Pokud s dálkovým chozením začínáte, tato trasa rozhodně stojí za zvážení. Začíná v malém pobřežním městě Sant Elm na jihozápadě ostrova a končí v obci Pollença na severu ostrova.

East Highland Way

Stejně jako její více známa sestra West Highland Way prochází Skotskou vysočinou. Trasa začíná v centrální oblasti Skotska ve měste Aviemore a směřuje na jihozápad k pobřeží do města Fort William, kde se stezka East Highland Way napojuje na West Highland Way.

Speyside Way

Speyside Way pro změnu následuje hned po East Highland Way a uzavírá tuto trojici dálkových treků, táhnoucích se napříč Skotskem. Z Aviemore se dostanete až do přímořského městečka Buckie, kde své putování zakončíte.

Kalkalpenweg

Rakouská stezka Kalkalpenwegprochází Národním parkem Kalkalpen, nacházejícím se v Horním Rakousku. Nástupním bodem je obec Großraming a končí v Sant Pankraz. Jelikož se nachází v Alpách, nejlepší období bude nepochybně léto, kdy se již nebudete muset potýkat se sněhovými poli.

West Highland Way

Jedná se pravděpodobně o nejznámější dálkovou trasu na severu Velké Británie. Umožní vám proniknout do oblasti zvané Highland, díky které ochutnáte to pravé Skotsko včetně vrtkavého počasí. Trail vede z obce Milngavie, ležící nedaleko Glasgow, do Fort William, ležící v zálivu Loch Linnhe a téměř na úpatí nejvyšší hory Velké Británie Ben Nevis.

Tour du Mont Blanc

Jak název napovídá, tento trek obchází nejvyšší horu Evropy Mont Blanc. Těší se velké popularitě, což s sebou přináší i větší koncentraci lidí. I přesto rozhodně stojí za to. Tolik spektakulárních výhledů jako je zde, vám jen tak nějaký trail nenabídne.

Walkers Haute Route

I tato stezka se nachází v Alpách, což zaručuje opět vysokou atraktivitu. Startovním místem je velmi známé středisko Chamonix ve Francii a koncovým bodem je Zermatt ve Švýcarsku, nad kterým se tyčí ikonická hora se zvučným jménem Matterhorn.

GR 20

Korsická dálková stezka GR20 vede ze severozápadu z města Calenzana na jihovýchod, kde končí v obci Conza. Zejména kvůli velkému převýšení patří GR20 mezi nejnáročnější treky v Evropě. Proto je třeba počítat s větším počtem dní, které budou potřeba k zdolání celé trasy. Díky vyšší nadmořské výšce, která s sebou přináší i větší množství sněhu, jsou nejvhodnější měsíce červen, červenec, srpen a září.

GR 223 – Camí de Cavalls

Pláže, moře, koupání. I tak se dá zpříjemnit tento trail, kopírující pobřeží nevelkého ostrova Menorka. Jelikož stezka GR223 vede dokola kolem ostrova, místo startu a cíle je stejné. Nejčastěji jimi bývá město Maó. Nejvíce si užijete jaro a podzim, kdy jsou zde ještě přijatelné teploty a pro davy turistů je moře ještě příliš studené.

GR 54 – Tour de Oisans

Jelikož se jedná o okružní trasu, místo začátku a konce je stejné. Je jím vesnička Le Bourg d’Oisans ve Francouzských Alpách nedaleko města Grenoble. Na trailu nebude nouze o dechberoucí výhledy na francouzské Alpy, ale i o místa, která vám dají pořádně zabrat. Ale po pořádné dřině, přijde zasloužená odměna v podobě scenérií, které se vám vryjí do paměti.

The Corfu Trail

Řecko není jen destinace turistických resortů nacházejících se u pláží, které nejsou přes množství lehátek skoro vidět. Můžete ho poznat i s batohem na zádech. Perfektní příležitost nabízí právě ostrov Korfu, který lze díky tomuto trailu projít úplně celý.

GR 240 – Sulayr Trail

Davy turistů na této okružní trase kolem pohoří Sierra Nevada ve španělské Andalusii rozhodně nečekejte. Prašné silničky střídají úzké horské pěšiny, vedoucí přes v létě vyprahlou hornatou krajinu. Stezka GR 240 vás dovede také k nejvyšší hoře pevninského Španělska – Mulhacén s 3 479 m n. m.

Salzkammergut Berge-Seen Trail

Tento okružní trail se nachází v takzvané Solné komoře nedaleko Salzburgu. Díky této trase se podíváte k většině zdejších jezer, jež nesou názvy jako Wolfgangsee, Attersee, Traunsee a mnoho dalších. A o kopce také rozhodně nouze nebude.

Kungsleden

Pokud vás láká pořádná divočina, jedno takové místo v Evropě se nachází v Laponsku na severu Švédska. Trasa, která vezme za srdce všechny milovníky přírody, začíná daleko za polárním kruhem v Abisku a končí v lyžařském středisku Hemavan. V závislosti na počasí a vysokému výskytu komárů uděláte nejlépe, když se do těchto končin vydáte v srpnu či v polovině září.

St. Olav’s way

Olav’s way je poutní cesta ve Skandinávii, která vede nejen překrásnou severskou přírodou, ale i mnohými historickými místy. Stejně jako u Camina de Santiago se nejedná pouze o jednu trasu. Možností je mnoho. Všechny však končí v Trondheimu.

Julius Kugy Alpine Trail

Alpy přinášejí nekonečné množství možností. A Julius Kugy Alpine Trail je jednou z nich. Tato okružní stezka vede hned přes tři státy. Oficiální start je v Bertahütte, kousek od města Finkenstein v Rakousku. Dále přechází do Slovinska a Itálie a kruh se uzavírá opět v Rakousku, na stejném místě, kde trail začal.

Alpe-Adria Trail

Alpe-Adria Trail je dálková stezka vedoucí od ledovce k moři. Trasa začíná v údolí pod horou Großglockner. Konec trailu ve slovinském městečku Muggia u Jaderského moře.

Cesta hrdinů SNP

Cesta hrdinů SNP se táhne přes celé Slovensko, začíná na severovýchodě v Dukelském průsmyku na hranici s Polskem a končí v Bratislavě. Mimo jiné se díky stezce podíváte do Slovenského ráje, Nízkých Tater a na Velkou Fatra. Měsíce nejvhodnější k jejímu absolvování jsou od června do září.

Camino de Santiago

Bez pochyb se jedná o nejznámější poutní cestu v Evropě a těší se čím dál tím větší oblibě. Pod pojmem camino je schováno mnoho variant, jak se do španělského Santiaga de Compostela dostat. Cesty vedou napříč Španělskem či Portugalskem a mezi ty nejznámější patří Camino Frances, Camino del Norte, Camino Primitivo a Camino Portugues. Je jen na vás, kterou z nich se do Santiaga vydáte.

 • Délka: 780 kilometrů
 • Státy: Španělsko, Portugalsko

GR 11

GR 11 je jeden ze tří dálkových treků, které protínají Pyreneje od Atlantiku až ke Středozemnímu moři. Tento trail se může pyšnit převýšením 35,5 kilometrů. Zahájit cestu lze v Hondarribie na západním pobřeží a ukončit ve městě Llanca na východě. Je třeba počítat s tím, že stejně jako GR 10 je stezka GR 11 velmi náročná.

GR 10

Stezka vás provede skrze celé Pyreneje, jelikož vede souběžně s francouzsko-španělskou státní hranicí. GR 10 se řadí mezi nejnáročnější evropské traily, a to kvůli obrovskému převýšení, které přesáhne 48 tisíc metrů. Začít můžete v přístavním městě Hendaye u Atlantského oceánu a skončit v Banyuls-sur-Mer u Středozemního moře. Volba směru je však samozřejmě na vás.

Stezka Českem

Stezka Českem je nekomerční projekt party nadšenců, kteří se spojili s Klubem českých turistů a společně vám nabízí možnost vyrazit na krásnou a zajímavou cestu přes celou naši republiku. Stezku Českem může jít každý. Je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku, Severní trasou nebo Jižní trasou. Po jednotlivých úsecích. Rozdělit si ji na víkendy. Ze západu na východ nebo naopak. Po chatách nebo se stanem. Pomalu, rychle, nebo třeba běžet.

Stezka Českem

The South West Coast Path

Cesta vede podél jihozápadního poloostrova Spojeného království a řadí se mezi nejdelší pobřežní stezky na světě. Začíná v Minehead v Somersetu a vede podél pobřeží, a nakonec končí až v Poole Harbour. Z důvodu její délky je cesta rozdělena do 7 částí, které na sebe navazují, díky čemuž si její celý přechod snadno přizpůsobíte času, který máte k dispozici.

Országos Kéktúra

Národní modrá stezka (maďarsky Országos Kéktúra, zkráceně OKT) je národní stezka v Maďarsku, která je po většinu své délky součástí evropské dálkové pěší trasy E4. Trasa začíná na vrcholu hory Írott-kő (884 m n. m.) na rakousko-maďarské hranici, poté vede napříč Maďarskem a nakonec končí o 1 170 km dále v obci Hollóháza u maďarsko-slovenské hranice. Trasa navštěvuje pravděpodobně nejkrásnější přírodní a člověkem vytvořené památky Maďarska, např. více než desítku pevností a hradů, rozhledny, tři památky světového dědictví UNESCO v Maďarsku (panorama Budapešti z kopců, starou vesnici Hollókő a krápníkovou jeskyni Aggtelek), Balaton, ohyb Dunaje, vyhořelé sopky v Tapolcké pánvi atd.

Countrywide Blue Tour in Hungary

Via Dinarica – White trail

Tato stezka vás provede hned pěti balkánskými státy. V současné době se buduje také Green trail a Blue trail, ty však ještě nejsou dokončeny. Název je odvozen od Dinárských hor, které tento trail překonává. Můžete se mimo jiné těšit na nejvyšší vrcholy všech navštívených států.

 • Délka: 1260 kilometrů
 • Státy: Albánie, Černá Hora, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Slovinsko
 • Webové stránka: https://www.viadinarica.com/

GR 34

Celá tato dálková trasa vede podél pobřeží největšího francouzského poloostrova – Bretaňského. Trasa začíná v Mont Saint-Michel a končí v Saint-Nazaire. Stezka vede valnou většinu civilizací a výhled na moře vás bude doprovázet každý den.

E10

Dálkových tras s označením velkého písmene E je v Evropě mnoho. Konkrétně E10 prochází i Českou republikou. Možná jste na ni již někdy narazili na nějakém rozcestníku KČT nebo dokonce šli i nějakou její část. Pokud se rozhodnete ji projít celou, čeká vás pořádná štreka trvající několik měsíců.

 • Délka: 2850 kilometrů
 • Státy: Finsko, Německo, Česko, Rakousko, Itálie, Francie a Španělsko

Hexatrek

HexaTrek je 3034 km dlouhá turistická trasa, která spojuje 14 nejkrásnějších národních parků a protíná Francii od Vogéz až po Pyreneje. Stezka vede po nejvyšších horských oblastech a spojuje některé z nejsymboličtějších vrcholů, přírodních divů a nejdivočejších míst. HexaTrek protíná nejmalebnější vesničky, je cestou do divočiny, tradic, historie a francouzské kultury.

francouzský trek Hexatrek

Via Alpina

Tuto dálkovou trasu tvoří pět tras, přičemž každá z nich je odlišena jinou barvou. Jde konkrétně o Red, Purple, Yellow, Green a Blue trail. Každá prochází určitou část Alp. Nejdelší z nich je červená stezka.

E3

Další evropskou dálkovou trasou, která prochází Českem je E3. Jedná se o druhou nejdelší stezku na evropském světadílu. Málokdo se rozhodne tento trail měřící tisíce kilometrů zdolat, ale stále zde zůstává možnost projít si aspoň část této skutečně dlouhé túry.

 • Délka: 6950 kilometrů
 • Státy: Portugalsko, Španělsko, Francie, Belgie, Lucembursko, Německo, Česko, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko

Našli jste si dálkový trail, na který se vydáte? Teď stačí sbalit si tu správnou výbavu a vyrazit vstříc novým dobrodružstvím. Není na co čekat. Evropské dálkové trasy volají!

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶