Jak vypadal nejledovější maraton na světě? 3 doporučení pro běhání v zimě

  • 21.1.2022 se konal maraton Pole of Cold na ruské Sibiři. Tento historicky nejledovější maraton proběhl v -53 °C
  • Lidský organismus je při sportování v mrazech vystaven velkému náporu. Tréninkem v chladu ale můžete vytěžit i řadu benefitů
  • Existuje pár základních pravidel pro běh v zimě. Na konci článku se dozvíte naše rady

Guinessova kniha rekordů má s největší pravděpodobností podnět k zápisu dalšího světového rekordu. Stěží byste hledali sportovní událost, která se odehrála ve větší zimě než maraton Pole of Cold v ruském Jakutsku. Při vytrvalostním běhu v oblasti Sibiře museli maratonci překonat kromě 42 kilometrů také mráz v podobě –53 °C.

Není takový závod už extrémní zátěží pro tělo? Nebo jsou místní maratonci natolik zvyklí na silné mrazy, že běh v –53 °C bezproblémově zvládají? A jak se na běh v zimě v našich podnebných podmínkách můžete připravit i vy?

Jak probíhal nejmrazivější maraton?

Maratonu Pole of Cold se zúčastnilo 65 běžců. Vítězem se stal Vasily Lukin, jenž protnul cílovou pásku v čase 3 hodiny a 22 minut. Mezi ženami zaznamenala nejlepší čas Marina Sedalischeva, která doběhla závod v čase 4:09. Organizátoři závodu byli navíc donuceni posunout start závodu o pár hodin dříve. V průběhu maratonu totiž teplota ještě klesala. Ve večerních hodinách toho dne teploměr ukazoval dokonce –60 °C.

Doposud nejledovější maraton na světě se podle Guinnessovy knihy rekordů datuje k roku 2001. Tehdy se běžel Siberian Ice Marathon v –38 °C. Maraton Pole of Cold tak s přehledem překonal 21 let starý rekord.

Jak může někdo běžet maraton v takovém mrazu?

Nalejme si čistého vína. Maraton v mrazech okolo –50 °C mohou uběhnout, až na pár výjimek, pouze místní, resp. lidé ze stejného podnebného pásu, tedy polárního.

Lidský organismus díky genetickým predispozicím a schopnosti adaptace na nejrůznější podmínky k životu skutečně dokáže zvládnout porci 42 km v teplotách nižších než –50 °C. Lze tedy předpokládat, že drtivá většina běžných smrtelníků by měla oproti obyvatelům Sibiře při takovém závodu obrovskou nevýhodu.

Jak běhání v zimě ovlivňuje tvé tělo?

Nechme teď stranou maraton v sibiřských podmínkách a pojďme se věnovat výkonu ve zdejším podnebí. Běhání v průběhu zimy přináší řadu pozitivních i negativních odlišností a náš organismus pochopitelně reaguje jinak než v jiných ročních obdobích. O které se jedná?

Benefity tréninku v chladu

Negativa tréninku v chladu

3 základní pravidla pro běh v mrazivém počasí

Abychom se vyvarovali negativním dopadům běhu při teplotách pod bodem mrazu, měli bychom dodržovat pár pravidel, která naopak dopomohou vytěžit z takového tréninku maximum. Proto jsme pro vás sepsali 3 základní tipy, díky kterým bude běhání v zimě bezpečnější.

1. Vhodné oblečení

Toto doporučení napadne zřejmě každého. Avšak jen málokdo ví, jaké oblečení zvolit při provádění sportovních aktivit v mrazech.

  • Oblečte si takové sportovní oblečení, jako kdyby byla venkovní teplota o 10 °C vyšší než ve skutečnosti.
  • Jako první vrstvu používejte funkční prádlo, které odvádí vlhkost. Jestliže se drží více vlhkosti, resp. potu na kůži, začíná odcházet teplo z těla ven.
  • Radši si oblečte více vrstev než méně. Pokud vám bude teplo, můžete si svrchní vrstvu rozepnout.
  • Mějte pokrývku hlavy a uší. Při velkých mrazech rozhodně neuděláte chybu, když si vezmete i kuklu.
  • Nezapomeňte na rukavice.

2. Hydratace

Rozhodně byste se měli vyvarovat studeného pití. Jako vhodná varianta se jeví láhev s vodou o pokojové teplotě. Pro lepší účinnost zabalte láhev do nějaké vrstvy. Nejlépe ji udržujte v blízkosti těla, díky čemuž zůstane teplota vody déle konstantní.

3. Rozvrhnutí sil

Pečlivě zvolte trasu, kterou poběžíte. Nemá cenu pokoušet uběhnout o 5 km více, než měří váš obvyklý okruh. Možná vás zpráva o maratonu v –53 °C pořádně namotivovala. Avšak stále mějte na vědomí, že maratonci ze Sibiře jsou bez nadsázky „genetická monstra“ s vysokou adaptací.

V období zimy vyráží hodně lidí za turistikou a dalšími sportovními aktivitami do hor. Přečtěte si další zajímavé tipy, jak se připravit na trénink v chladu.

Co si z toho vzít?

Nezbývá než smeknout před všemi účastníky, včetně pořadatelů, nejchladnějšího maratonu na světě. Zaslouží si respekt za “nadlidský” sportovní výkon v tak obtížných podmínkách. V našich končinách se v nejbližší době takových mrazů zřejmě nedočkáme, avšak i běh v například –10 °C může být velkou výzvou.

Proto byste měli při výběhu v mrazech dodržovat několik pravidel. Nezapomínejte především na vhodné oblečení, pitný režim a dobře si rozmyslete délku i terén trasy.

 

ZDROJ: https://aktin.cz/jak-vypadal-nejledovejsi-maraton-na-svete-3-doporuceni-pro-behani-v-zime

Sdílejte nás na sítích:

Partneři

Reklama

Sledujte nás na sítích

Chci být partnerem

Líbí se vám náš projekt? Podpořte nás!

Zaslané finanční prostředky budou použity na tvorbu zajímavých článků a nejrůznějších recenzí. Darovaná částka je zcela na vašem uvážení, v QR kódu je přednastavená částka 10 Kč.

Prozkoumejte

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V

Více informací ⟶