Jak správně běhat a nezhuntovat tělo sobě či dětem? Odborník na atletiku radí, jakých chyb se vyvarovat

Odborník na atletiku Aleš Kaplan o tom, proč si mnoho Čechů huntuje nesprávným běháním zdraví, jak naučit běhat děti a proč není dobrý nápad vstát od počítače a vyběhnout na městský maraton.

Když docent Aleš Kaplan pózuje na běžeckém oválu Fakulty tělesné výchovy a sportu (FTVS) Univerzity Karlovy, je na něm znát nervozita. Není zvyklý na pozornost objektivů, a to přesto, že byl coby kondiční trenér fotbalové reprezentace u největších zápasů našich borců v kvalifikaci na EURO 2012, s českými basketbalistkami se podíval na olympiádu do Londýna v roce 2012 nebo byl u stříbra na domácím mistrovství světa v roce 2010.

„Nejsem žádná modelka,“ zdůrazňuje. Když ho ale necháme se rozběhnout, neklid je ten tam. Kaplan vystřelí s překvapivou rychlostí a z každého jeho pohybu je znát preciznost a sebevědomí.

Lidovky.cz: Amatérskému běhu se věnují statisíce Čechů. Běhají správně?
Klíčovou motivací u amatérských běžců bývá nadšení. Je to i záležitost životního stylu a v jistém smyslu trendu, který ještě zesílil po covidu. To je zcela v pořádku, zásadní otázkou každého odborníka ale vždy musí být, jak je na běhání připravený pohybový aparát daného běžce. A tam už se může objevit řada problémů. Největší riziko hrozí u takzvaných svátečních běžců, kteří se například vsadí s kamarády, že uběhnou maraton či půlmaraton, a jejich tělo tu zátěž prostě nezvládne.

Lidovky.cz: Měli by si takoví lidé vzít trenéra?
Je to lepší. Školený trenér se totiž na podobného člověka podívá a ihned ho začne vnímat v kontextu. Bude se ptát na jeho tréninkovou historii, a pokud žádná neexistuje, udělá nejlépe, když daného jedince začne spíš přemlouvat, aby závod posunul na další rok. Ani sportovní tréninková historie ale není vše. Jednou se nám u přijímaček na fakultě stalo, že zkolabovala dívka, která byla prostě ve stresu. Připravená byla v rámci možností dobře. O studium na FTVS ale stála tak moc, že se u ní vlivem stresu dostavil hypoglykemický a následně kolapsový stav.

Při výuce dětí v rámci tělocviku na základní škole jsem došel k závěru, že je často neúčelné učit jedince běhat, když neumí ani správně chodit.

ani-atletika-ales-kaplan-zdravi-deti-maraton.A230425_132913_ln_magazin_ape

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶