Máte rádi pohyb? Chcete se hýbat, sportovat a přitom zůstat zdraví? Sport představuje pro velké množství lidí zábavu a odpočinek. Pro dlouhodobou radost z pohybu je však dobré znát zásady jeho správného vykonávání. Mnoho lidí bolest od sportu odradí, jde to i bez ní. Stačí dodržovat několik zásad, jak nepříjemným problémům předcházet, a bolesti se tak vyvarovat.
Základní zásady bezpečného pohybu
Chcete trénink bez bolesti? Těchto 6 jednoduchých zásad pro jakoukoliv sportovní aktivitu Vám ho zaručí:
- Před pohybem svaly nejdříve zahřejte a následně důkladně protáhněte. Zahřát svaly je jednoduché, dosáhnete toho například rychlou chůzí nebo mírným poklusem. Následně si svaly strečinkem připravte na zátěž. Důležité je sval udržovat ve stále stabilní teplotě.
- Buďte připravení na prudké změny počasí a teploty. Nedovolte ochlazení ani dešti, aby Vás zaskočily. Stačí si obléct dlouhé kalhoty a mikinu. Udržíte si tak správnou teplotu svalů, čímž zlepšíte i svůj výkon. Pokud necháte svaly vychladnout, můžete se lehce zranit i při jinak jednoduchém a bezpečném pohybu. Totéž platí i pro klouby. Jednoduše je důležité udržet celé tělo v teple a nenechat jej prochladnout.
- V horkém počasí nezapomeňte pít při sportu o něco více tekutin než běžně během dne. Organismus vodu ztrácí nejen pocením, ale také dýcháním. Pokud má sval nedostatek tekutin, ztrácí potřebné minerály a zareaguje vznikem křečí. Nejlepším zdrojem tekutin je čistá voda, ne slazené nápoje.
- Po každé pohybové aktivitě nechte organismus vychladnout postupně. Každou sportovní aktivitu, ať už je vytrvalostní či silová, tzv. vychoďte. Nejhorší, co pro svaly můžete udělat je přejít z rozehřátí naráz do úplného útlumu. Jako příklad si uveďme běžnou chybu běžců, kteří si po běhu bez „vychození“ a strečinku ještě zpocení hned sednou do trávy. Tato náhlá změna představuje pro svaly šok a hrozí jim už zmiňované prochladnutí.
- Hned po snížení tepové frekvence a pozvolného „vychození se“ přichází na řadu strečink. Svaly po zátěži je nutné uvolnit dostatečným protáhnutím, aby se odboural laktát vytvořený během práce svalu. V případě, že strečinku nevěnujete dostatečnou pozornost, tyto odpadní látky ve svalech zůstávají a jsou příčinou tvorby bolestivých bodů. Sval se navíc neustále zkracuje a v konečném důsledku se nedokáže natáhnout do původní délky.
- A jak se říká: „všeho moc škodí“, a proto také v tomto případě platí zásada: „méně je někdy více“. Nepřeceňujte své síly. Svaly, zejména ve vyšším věku, nedokáží udržet vysoké nasazení a potřebnou energii tak dobře a dlouho, jako je tomu v mládí. Mentálně můžete být silnější a zkušenější, ale z hlediska funkčnosti se tělo unaví rychleji. Únava zvyšuje riziko úrazu a je pro Vás jasnou výstrahou.
Dodržování těchto zásad je základem úspěchu každé pohybové činnosti. Nárazová sportovní aktivita v nepravidelné frekvenci představuje pro nepřipravený organismus obrovskou zátěž. Proto je nejlepší sportovat pravidelně, alespoň 2–3 krát týdně a udržovat tak tělo přizpůsobené a připravené zátěž vydržet. Pohyb je také vhodnou kompenzací pro statickou pracovní činnost a sedavý způsob života.
Nejdůležitější je uvědomit si skutečnost, že pohyb by Vám měl přinášet radost, ne utrpení. Proto dopřejte svému pohybovému aparátu dostatečnou pozornost a udržujte se tak dlouhodobě zdraví.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Celý článek: https://fyzioklinika.cz/poradna/clanky-o-zdravi/461-jak-bezpecne-sportovat