Hormon – adrenalin

 

Hormony jsou rády, když vědí, co se děje v těle (třeba že stoupá cukr v krvi) i co se děje v našem okolí (útok tygra nebo šéfa), aby nás mohly varovat a chránit. Účinkují prostřednictvím receptorů

 

Informace o světě kolem sebe získáváme prostřednictvím nervového systému a není divu, že nervová soustava úzce spolupracuje se soustavou hormonální. Činnost mnoha žláz je dokonce přímo řízena mozkem.

Děje se to tak, že některé shluky mozkových neuronů (jádra) – především v dolní části mezimozku zvané hypotalamus – jsou naprogramovány, aby „na požádání“ vylučovaly řadu látek hormonální povahy do nedalekého podvěsku mozkového neboli hypofýzy.

Tato žláza na stopce funguje jako úpravna krve, která jí protéká. Uvolňuje do krevního oběhu regulační i přímo působící hormony produkované v nervových buňkách. Mnoho mozkových neuronů, jež takové látky vyrábějí, tedy vlastně patří do soustavy žláz s vnitřní sekrecí.

 

Reakce těla na adrenalin jsou tedy mnohočetné. Zahrnují mimo jiné zvýšení srdeční frekvence a síly stahu srdce, uvolnění dýchacích cest, mobilizaci energetických zásob v kosterních svalech, játrech a tukových tkáních, zježení chlupů, rozšíření zornice nebo zvýšení svalového napětí řitních a močových svěračů i hladké svaloviny střev a močového měchýře. Každá reakce přispívá k úspěšnému vyřešení hrozby.

Tato kombinovaná odezva nervového a hormonálního systému je aktivována během několika sekund až desítek sekund – podle rychlosti průtoku krve, která roznáší adrenalin po těle. Na adrenalin reagují rovněž mozkové oblasti odměny, kde je nervovým přenašečem dopamin, vyvolávající pocity spokojenosti a úspěchu. Kortisol z kůry nadledvin současně podporuje jak tvorbu adrenalinu v nadledvině, tak syntézu a výlev dopaminu v mozku.

Jak ho vyvoláme
Jak vyvolat adrenalin?
Především byste měli vědět, že dobrá snídaně v ranních či dopoledních hodinách vám pomůže zvýšit hladinu adrenalinu – snídaně s ořechy, avokádem a bobulemi (třeba borůvky a podobně) je pro tento účel moc dobrá. Přidejte do snídaně vitamíny A, B a C, které regulují nadledvinky + vypijete čerstvý pomerančový džus.
                                                                                                                                         C₉H₁₃NH
Jak vyrobit adrenaln

Průmyslově se adrenalin obvykle vyrábí stereoselektivní hydrogenací 3′,4′-dihydroxy-2-N-methyl-amino-acetofenonu nebo jeho derivátu s chráněnými funkčními skupinami hydroxy nebo amino a následným štěpením racemátu. Enantiomerně selektivní syntézy jsou rovněž zname


Jak ho tedy využít

 

Využití: Adrenalin se využívá především u akutních stavů v rámci kardiopulmonální resuscitace. Aplikován může být i při selhávání oběhu u šokových stavů* (např. anafylaktický šok).


Zajímavost

Hans Selye

Byl rodák z Vídně, který byl průkopníkem stresu. Až do roku 1935 slovo stres znamenalo termín pro tlak nebo sílu, která deformuje. Původní slovo změnil Selye na syndrom napětí a stres považoval za příčinu veškerých nemocí. Rozdělil ho také na tři fáze : poplachovou reakci, rezistenci a vyčerpání. V rámci poplachové reakce se organismus připravuje na „útěků nebo „boj“ dochází k uvolnění stresových hormonů, zrychluje se dýchání, krevní oběh. Ve druhé fázi dochází k rezistencii, reakce se vracejí do fyziologické úrovně, tělo se adaptuje. Při déletrvajícím stresu nastává celkové vyčerpání, protože organismus není schopen se déle na situaci adaptovat. Mezi nemoci, které jsou ovlivněny stresem patří např. vysoký krevní tlak, cukrovka, migréna apod.

 

 

zdroj: https://www.svetoutdooru.cz/adrenalin-hormon-bojovniku-i-zbabelcu/,https://cs.wikipedia.org/wiki/Adrenalin,https://www.stefajir.cz/resuscitace,https://www.prirodovedci.cz/zeptejte-se-prirodovedcu/1360

Sdílejte nás na sítích:

Partneři

Reklama

Sledujte nás na sítích

Chci být partnerem

Líbí se vám náš projekt? Podpořte nás!

Zaslané finanční prostředky budou použity na tvorbu zajímavých článků a nejrůznějších recenzí. Darovaná částka je zcela na vašem uvážení, v QR kódu je přednastavená částka 10 Kč.

Prozkoumejte