Co je to zorbing ?

Zorbing patří mezi oblíbené outdoorové sporty a je využíván buď jako samostatná aktivita, nebo je součástí akcí pro dospělé a děti. Tato žádaná atrakce vás zcela jistě pobaví a strhne na sebe zájem návštěvníků vaší akce.

Pokud tedy nevíte, čím lidi pobavit, neváhejte a vyberte si jeden z početných druhů zorbingu. Na řádcích níže představíme druhy zorbingu a jeho původ, a tak vám určitě usnadníme rozhodování.

Zorbování z kopce
Zorbování z kopce

Jak zorbing vznikl a jeho pravidla

Tento lehce adrenalinový sport má původ na Novém Zélandu, kdy ho v roce 1995 představili jeho tvůrci, Dwan van der Sluis a Andrew Akers. Nápad na velkou nafukovací kouli se jim zrodil v hlavě čistě náhodou, vnuklo jim ho dílo Leonarda da Vinci, a to muž s rozpaženýma rukama.

Vše se točí okolo tzv. zorby, což je velká nafukovací plastová koule, ve které je uvnitř umístěna ještě jedna menší, a ta je připevněna pomocí menších lanek. Principem je vlézt si dovnitř a kutálet se ze svahu či po vodě. Koule má průměr cca 3,2 m a těžká je 90 kg. Nemusíte mít obavy, koule je vyrobena z termo polyuretanu, který je pružný a neprotrhne se. Pokud dojde k propíchnutí (což se stává minimálně), zorba se začne pomalu vyfukovat, nehrozí vám žádné nebezpečí. Konstrukce je vytvořená tak, že tlumí všechny nárazy.

I zorbing má svá pravidla. Za prvé musí být u něho přítomni zkušení provozovatelé, protože pohyb koule stejně uvnitř ve většině případů neovlivníte. Svah musí mít sklon maximálně 20˚ a naproti by měl být protisvah, aby se koule pomalu samovolně zastavila. V případě vodního zorbingu je pak koule upevněná na lanu, aby vás provozovatelé mohli kdykoliv přitáhnout zpět. Další podmínkou je vaše váha, která by neměla být více než 95 kg a minimální výška je 140 cm. Do zorby nesmějí těhotné ženy a lidé se srdeční vadou.

Druhy zorbingu

Nejznámější a nejstarší druh zorbingu se provozuje na zemi, a jedná se o pouštění koule ze svahu. Kopec by měl být řádně zabezpečen a dole by měl být protisvah či záchytný plot. Zorba se může pouštět ze svahu i na zasněžených kopcích. V kouli je nutné se připoutat a držet se úchytů.

Dalším druhem je tzv. aquazorbing, kdy koule plave na vodní hladině. Buď se koule vypouštějí na rybníky či jiné vodní plochy a vy se uvnitř šlapáním snažíte zůstat na nohou nebo si lehnete a necháte se unášet proudem, přičemž vás vodní hladina příjemně chladí. Samozřejmě je koule na laně, aby vás mohli pořadatelé přitáhnout zpět ke břehu. Na různých akcích se používají i velké nafukovací bazény s vodou, ve kterých se zorba pohybuje, nebo existuje tzv. válec, který má po stranách otvory a vejde se do něho více lidí.

Děti v zorbovací kouli
Děti v zorbovací kouli

 

Pro skupinu lidí je nejvhodnější zorbing fotbal

Aktuálně nejoblíbenější variantou zorbingu je fotbal v nafukovacích koulích. Právě pronájem této atrakce nabízí agentura Happy Times, která organizuje akce pro děti i dospělé. Pokud je vaším cílem zabavit kolektiv dětí či dospělých, pronajměte si nafukovací hřiště a zorbingové koule. Každý hráč si vleze do své koule a fotbal je pak o moc zábavnější. Pokud je léto, hřiště se může napustit vodou, aby byli hráči osvěženi. Hra se pak stává těžší a humornější. Samozřejmě lze hrát zorbing fotbal i v tělocvičně či na fotbalovém hřišti. Agentura Happy Times nabízí i jiné druhy atrakcí či akcí na klíč, stačí se podívat na její stránky a určitě vám rádi vyjdou vstříct.

Pokud tedy plánujete dětskou oslavu narozenin, rodinnou sešlost, firemní akci, teambuilding, dětský den a jiné, pronajměte si fotbal v nafukovacích koulích a vaše akce bude díky originální zábavě určitě hodnocena jako jedna z nejlepších!

Celý článek: https://happytimes.cz/co-je-to-zorbing-a-jake-jeho-druhy-nabizime/

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶