Zorbing patří mezi oblíbené outdoorové sporty a je využíván buď jako samostatná aktivita, nebo je součástí akcí pro dospělé a děti. Tato žádaná atrakce vás zcela jistě pobaví a strhne na sebe zájem návštěvníků vaší akce.
Pokud tedy nevíte, čím lidi pobavit, neváhejte a vyberte si jeden z početných druhů zorbingu. Na řádcích níže představíme druhy zorbingu a jeho původ, a tak vám určitě usnadníme rozhodování.
Jak zorbing vznikl a jeho pravidla
Tento lehce adrenalinový sport má původ na Novém Zélandu, kdy ho v roce 1995 představili jeho tvůrci, Dwan van der Sluis a Andrew Akers. Nápad na velkou nafukovací kouli se jim zrodil v hlavě čistě náhodou, vnuklo jim ho dílo Leonarda da Vinci, a to muž s rozpaženýma rukama.
Vše se točí okolo tzv. zorby, což je velká nafukovací plastová koule, ve které je uvnitř umístěna ještě jedna menší, a ta je připevněna pomocí menších lanek. Principem je vlézt si dovnitř a kutálet se ze svahu či po vodě. Koule má průměr cca 3,2 m a těžká je 90 kg. Nemusíte mít obavy, koule je vyrobena z termo polyuretanu, který je pružný a neprotrhne se. Pokud dojde k propíchnutí (což se stává minimálně), zorba se začne pomalu vyfukovat, nehrozí vám žádné nebezpečí. Konstrukce je vytvořená tak, že tlumí všechny nárazy.
I zorbing má svá pravidla. Za prvé musí být u něho přítomni zkušení provozovatelé, protože pohyb koule stejně uvnitř ve většině případů neovlivníte. Svah musí mít sklon maximálně 20˚ a naproti by měl být protisvah, aby se koule pomalu samovolně zastavila. V případě vodního zorbingu je pak koule upevněná na lanu, aby vás provozovatelé mohli kdykoliv přitáhnout zpět. Další podmínkou je vaše váha, která by neměla být více než 95 kg a minimální výška je 140 cm. Do zorby nesmějí těhotné ženy a lidé se srdeční vadou.
Druhy zorbingu
Nejznámější a nejstarší druh zorbingu se provozuje na zemi, a jedná se o pouštění koule ze svahu. Kopec by měl být řádně zabezpečen a dole by měl být protisvah či záchytný plot. Zorba se může pouštět ze svahu i na zasněžených kopcích. V kouli je nutné se připoutat a držet se úchytů.
Dalším druhem je tzv. aquazorbing, kdy koule plave na vodní hladině. Buď se koule vypouštějí na rybníky či jiné vodní plochy a vy se uvnitř šlapáním snažíte zůstat na nohou nebo si lehnete a necháte se unášet proudem, přičemž vás vodní hladina příjemně chladí. Samozřejmě je koule na laně, aby vás mohli pořadatelé přitáhnout zpět ke břehu. Na různých akcích se používají i velké nafukovací bazény s vodou, ve kterých se zorba pohybuje, nebo existuje tzv. válec, který má po stranách otvory a vejde se do něho více lidí.
Pro skupinu lidí je nejvhodnější zorbing fotbal
Aktuálně nejoblíbenější variantou zorbingu je fotbal v nafukovacích koulích. Právě pronájem této atrakce nabízí agentura Happy Times, která organizuje akce pro děti i dospělé. Pokud je vaším cílem zabavit kolektiv dětí či dospělých, pronajměte si nafukovací hřiště a zorbingové koule. Každý hráč si vleze do své koule a fotbal je pak o moc zábavnější. Pokud je léto, hřiště se může napustit vodou, aby byli hráči osvěženi. Hra se pak stává těžší a humornější. Samozřejmě lze hrát zorbing fotbal i v tělocvičně či na fotbalovém hřišti. Agentura Happy Times nabízí i jiné druhy atrakcí či akcí na klíč, stačí se podívat na její stránky a určitě vám rádi vyjdou vstříct.
Pokud tedy plánujete dětskou oslavu narozenin, rodinnou sešlost, firemní akci, teambuilding, dětský den a jiné, pronajměte si fotbal v nafukovacích koulích a vaše akce bude díky originální zábavě určitě hodnocena jako jedna z nejlepších!
Celý článek: https://happytimes.cz/co-je-to-zorbing-a-jake-jeho-druhy-nabizime/