Běh nebo chůze

Běh a chůze. Dva nejzákladnější druhy pohybu, které jsou dostupné každému. Obě formy mají mnoho zdravotních výhod a mohou být součástí aktivního životního stylu. Rozhodnout se, zda v rámci svého cvičebního plánu běhat, nebo chodit, nemusí být snadné. Záleží na vašich individuálních potřebách a cílech.

 

V této diskusi se podíváme na přínosy běhu a chůze a na jejich hlavní rozdíly, abychom vám pomohli se rozhodnout, který je pro vás ten pravý.

Přínosy běhu

Výkonnostní aktivita: Běh je považován za vysoce intenzivní aktivitu, která zlepšuje stav kardiovaskulárního systému a zvyšuje aerobní výdrž. Běh je proto účinným pomocníkem, když potřebujete spálit kalorie a podpořit hubnutí.

Zlepšení síly a svalového tonusu: Běh může zvyšovat svalovou hmotu a posilovat dolní část těla, včetně stehen a hýždí. Pravidelným běh také samozřejmě posilujete své srdce a plíce a celý dýchací systém.

Rychlý způsob, jak dosáhnout cílů: Pokud máte omezený čas pro trénink, může být běh efektivním způsobem, jak rychle dosáhnout svých tréninkových cílů.

 

Přínosy chůze

Nižší zátěž na klouby a svaly: Chůze je rozhodně méně náročná na klouby a svaly než běh. To představuje velkou výhodu především pro ty, kdo mají s klouby problémy a z nejrůznějších důvodů potřebují měkčí styl cvičení. Především co se dopadů a otřesů týká.

Snazší na začátek: Chůze je vůbec nejdostupnější a také nejzákladnější formou pohybu. Proto může být ideální pro lidi, kteří s cvičením začínají nebo mají nižší fyzickou kondici. Další výhodou chůze je její univerzálnost, je totiž vhodná pro všechny věkové kategorie.

Výborná pro regeneraci: Po intenzivním tréninku nebo závodě může být chůze výborným způsobem, jak podpořit regeneraci svalů, postupně snížit tepovou frekvenci a také snížit riziko zranění.

Jak si vybrat mezi během a chůzí

Rozhodnutí mezi během a chůzí by mělo záviset na vašich individuálních potřebách, schopnostech a také osobních cílech, kterých chcete dosáhnout. Tedy jinak: měli byste mít jasno v tom, o co vám danou pohybovou aktivitou jde. Zde je několik faktorů, které byste měli zvážit:

Zdravotní stav: Pokud máte problémy s klouby nebo srdcem, může být pro vás chůze jednoznačně vhodnější.

Cíle tréninku: Pokud chcete zvýšit svou aerobní kondici a spálit kalorie a nemáte-li zdravotní problémy, zvolte běh. Pokud vám jde spíše o udržení aktivity a snížení stresu, může být chůze dostačující.

Čas a dostupnost: Chůze je často snadněji dostupná, protože ji lze provozovat kdykoli a kdekoliv. Někdy stačí vynechat tramvaj a jít dvě, tři zastávky z práce pěšky. Naproti tomu běh může vyžadovat více plánování a logistiky.

Fyzická kondice: Pokud s cvičením začínáte, jste po úrazu nebo nemoci nebo máte nižší fyzickou kondici, je mnohem lepší začít chůzí a na běh přecházet postupně podle vaší kondice a jakmile budete cítit, že jste na to připraveni.

Zábava a preference: Je důležité, abyste si vybrali aktivitu, kterou máte rádi a která vás bude bavit. Pokud vás běh nebo chůze nebaví, pravděpodobně ani nebudete mít motivaci pokračovat dál.

 

Chcete jednoznačnou odpověď na otázku, zda je lepší běh, nebo chůze? Taková odpověď neexistuje. Oba tyto druhy pohybu totiž mají své výhody a oba dva mohou být součástí zdravého životního stylu. Stačí je jen přizpůsobit vaší aktuální zdravotní situaci a také možnostem a cílům. Nejdůležitější ovšem je najít takovou aktivitu, která vám vyhovuje a kterou budete provozovat pravidelně.

Sdílejte nás na sítích:

Partneři

Reklama

Sledujte nás na sítích

Chci být partnerem

Líbí se vám náš projekt? Podpořte nás!

Zaslané finanční prostředky budou použity na tvorbu zajímavých článků a nejrůznějších recenzí. Darovaná částka je zcela na vašem uvážení, v QR kódu je přednastavená částka 10 Kč.

Prozkoumejte

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V

Více informací ⟶