11 pokladů Portugalska pro vaši dokonalou dovolenou

Lagos, Algarve, Portugalsko

Portugalsko je Čechem zapomenutý evropský ráj. Snoubí se v něm elegance západní Evropy, ohnivost jižních států a rafinovaný šarm severu. Přidejte k tomu báječné jídlo, nádhernou syrovost Atlantiku, skvělé víno, přírodu prosycenou sluncem a máte definici skutečně dokonalé dovolené. V článku najdete hned 11 tipů na zajímavé výlety.

1. Menhir dos Almendres

 

Menhirs dos Almendres, Portugalsko

Poblíž Évory (asi 15 km) stojí pětadevadesát megalitů, patrně zasvěcených kultu slunce. Menhirové pole se jmenuje Cromeleque dos Almendres. Areál není nijak oplocen a neplatí se v něm vstupné. Kameny stojí na svahu a procházka mezi nimi vyvolává v člověku zvláštní energie. Nedaleko stojí ještě jeden osamocený menhir, jemuž se říká Menhir dos Almendres. Měří skoro 4 m.

2. Capela do Senhor da Pedra

 

Capela do Senhor da Pedra

Na vrcholku skály v přímořském městečku Miramar stojí Capela do Senhor da Pedra (Kaple Pána kamene). Zatímco samotný kostel pochází z roku 1686, skála, na němž sedí, byla místem uctívání více než dvě tisíciletí. Dnes je kaple posvátným cílem věřících, kteří sem přicházejí při každoročních poutích. Navzdory neustálému bičování vln se šestihrannému kostelu podařilo přežít v poměrně zachovalém stavu.

 

Objevte Portugalsko: Nejlepší lokality země mořeplavců a lahodného vína

3. Ostrov Baleal

 

Baleal, Portugalsko

Baleal je malý ostrov v západní části Portugalska, nacházející se 3 km severně od Peniche. V Evropě se stal kvůli bohatým možnostem pro vodní sporty téměř bezkonkurenčním rekreačním místem. Oblast je charakteristická svým členitým pobřežím a nabízí ideální podmínky nejen pro začínající surfaře.

 

Nespoutaná Madeira: Rajská zahrada uprostřed oceánu

4. Elvas

 

Akvadukt Amoreira, Elvas, Portugalsko

Město Elvas v údolí řeky Guadiana bylo v roce 2012 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Zásluhu na tom má nejsouvislejší systém hvězdicovitého opevnění na světě. Vznikalo v letech 1498–1622 a sahá do výše 40 m. Za zmínku však stojí také římsko-arabský hrad, šlechtické domy, kostely, archeologické či etnografické muzeum a samozřejmě akvadukt Amoreira, postavený tak, aby odolal dlouhému obléhání.

 

5. Klášter Batalha

 

Klášter Batalha, Portugalsko

Dominikánský klášter Batalha byl v roce 1983 zapsán na seznam UNESCO. Výstavba do dnešní podoby trvala více než sto let (1386–1517). Autorem základní koncepce chrámu a kláštera byl Afonso Domingues. Po něm pokračoval mistr Huguet, pod jehož vedením byla uzavřena klenba kostela a vznikl hlavní portál chrámu. Také byla postavena kaple zakladatelů, mauzoleum královské dynastie Aviz. Tam stojí sarkofág zdobený reliéfy Jana I. a jeho manželky Filipy z Lancasteru. Věčný klid tu našel jejich syn, princ Jindřich Mořeplavec.

 

6. Monsanto

 

Monsanto, Portugalsko

Městečko Monsanto leží na skalním podloží pohoří Serra de Estrela. Domečky zdejších obyvatel přiléhají ke skalním útvarům a po stranách je svírají obrovské balvany, až to vypadá, že chaloupky budou každým okamžikem rozmačkány. Ne každé město se může pochlubit tolika zachovalými kamennými stavbami jako Monsanto. Také proto bylo roku 1938 zvoleno nejportugalštější vesnicí Portugalska.

7. Óbidos

 

Óbidos, Portugalsko

Typické malebné portugalské městečko Óbidos s bílými domky, úzkými uličkami a dvoukilometrovými hradbami nadchne řadou památek. Patří k nim kostel Igreja de Santa Maria a hrad, ve kterém se můžete na chvíli proměnit v monarchy s modrou krví.

 

Alentejo: Čechem zapomenutý ráj na břehu Atlantiku

8. Conímbriga

 

Dům fontán, Conímbriga, Portugalsko

Conímbriga je nejzachovalejším archeologickým nalezištěm z římských dob na území dnešního Portugalska. Zdobí ji působivé množství barevných podlahových mozaik. Leží asi 16 km od Coimbry u městečka Condeixa-a-Nova. Jednou ze zdejších oblíbených atrakcí je Dům fontán (Casa dos Repuxos). Fontány ve vodní zahradě jsou obklopené mozaikami, které zobrazují lovecké i mytologické motivy. Nevynechejte návštěvu muzea, kde jsou vystavené pomalované kusy zdí, mince a další předměty.

 

Kanárské ostrovy: Který si vybrat pro vaši dokonalou dovolenou?

 

9. Praia de Bordeira

 

Praia de Bordeira, Portugalsko

K nejlepším plážím v oblasti Algarve patří Praia da Bordeira u obce Carrapateira. Je známá pro své drsné vápencové útesy a rozsáhlé písečné duny. Najdete zde chráněnou lagunu s vyhřátou vodou, která je od pobřežní linie oddělená pásem dun. Zdržuje se tu překvapivě málo lidí.

 

Srdeční záležitost: Curaçao je víc, než jen tropický ráj

10. Souostroví Berlengas

 

Souostroví Berlengas, Portugalsko

Berlengas, souostroví několika skalních ostrůvků, leží ve vzdálenosti 10 až 15 km západně od přímořského města Peniche. Na největším z nich, Berlenga Grande, stojí pevnost, přestavěná na noclehárnu, a maják. V létě se souostroví stává cílem vědců i malého množství turistů. Křišťálově čisté vody jsou plné mořského života a ideální pro šnorchlování. Malá pláž Berlengas je považována za jednu z nejmalebnějších v centrálním Portugalsku.

11. Aveiro

 

Aveiro, Portugalsko

Městu Aveiro se přezdívá portugalské Benátky. Prochází tudy síť kanálů, přes které proplouvají štíhlé a pestré čluny moliceiro. Ty se dnes využívají při poznávání památek. Aveiro vás bezesporu okouzlí nejen budovami ve stylu Arte Nova. Navštivte také muzeum Aveiro v Ježíšově klášteře (Convento de Jesus), kde můžete obdivovat zlacené řezbářské práce. A rozhodně si nezapomeňte dát místní sladkou pochoutku s vajíčkem a cukrem Ovos Moles de Aveiro.

Zdroj: https://www.invia.cz/blog/11-pokladu-portugalska-pro-vasi-dokonalou-dovolenou/

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶