10 nejlepších míst, která byste měli v roce 2023 navštívit

Máme pro vás nejlepší destinace v Evropě, Americe, Asii a dalších koutech světa, které byste si v roce 2023 neměli nechat ujít. Najdete tu hodně i méně známá místa, tipy na pořádná dobrodružství nebo města, která rozhodně stojí za návštěvu. Jsme si jistí, že si tu vybere každý bez ohledu na rozpočet

Podle posledních údajů Kiwi.com to vypadá, že lidé hledají cesty pro rok 2023 už teď. Spousta lidí vyhledává například Barcelonu (zatím skoro 2 miliony), Los Angeles (přes 2 miliony), Londýn a Paříž (přes 3 miliony) nebo Bangkok (přes 6 milionů).

Tohle všechno jsou místa, která byste určitě měli navštívit, ale my pro vás máme tipy, které si v roce 2023 prostě nesmíte nechat ujít. Na seznam jsme zařadili naše oblíbené oblasti, země, města, prohlídky a projekty, o kterých jsme přesvědčeni, že pro vás budou inspirativní. Najdete na něm všechno od chození po horách v Kanadě a slavný jihokorejský rybí trh přes romantická místa a projekt na ochranu přírody až po poznávání měst a road tripy. A nezapomeňte, že leden je nejlevnějším měsícem v roce na rezervaci letenek. Rezervujte dřív, ušetřete víc! A navíc se budete mít v roce 2023 na co těšit.

Východní Francie

Place Stanislas in Nancy — Getty ImagesNa náměstí Stanislas v Nancy budete mít pocit, že jste v mini verzi Versailles – Getty Images

Když se řekne Francie, většina lidí si vybaví Paříž, Riviéru, pláže a vinice na jihozápadě. Možná ještě hory. Ale východní části Francie se dostává jen malé pozornosti. A to je obrovská chyba.

Je tu Štrasburk s kouzelnými dřevěnými domky, uličkami podél kanálů a obrovskou, i když podivně šikmou katedrálou. Nebo Besançon, hustá síť velkých řadových domů z 18. století tísnících se podél řeky Doubs. Městečko Nancy zase připomíná miniaturní Paříž. Je plné secesních budov, velkých ulic a paláců a do regionu vnáší eleganci a noblesu.

Ani kultura tu není čistě francouzská, protože hned za hranicemi najdete Lucembursko, Švýcarsko a Německo. Příjemným zpestřením je regionální přírodní park Vosges du Nord. V jeho lesích a mokřadech najdete spoustu malých vesniček a středověkých zřícenin. Prostě a jednoduše je to region, kterému se nedostává zasloužené lásky a pozornosti. Kdo ví, třeba se to v roce 2023 změní.

Noční vlaky (různé evropské trasy)

Prague Main Train Station at night — Getty ImagesNastupte večer do vlaku a ráno se probuďte na úplně jiném místě – Getty Images

Jednou z výhod Evropy je to, že můžete jednoduše cestovat mezi zeměmi a navštívit spoustu měst. Jízdní kola a vodní kanály v severní, uličky s červenými střechami ve střední a válení se na pláži v jižní Evropě. Cestování po starém kontinentu je teď ještě jednodušší díky síti nočních vlaků, které ho křižují. Je skvělé, když večer nasednete do vlaku, dáte si večeři, jdete si lehnout a ráno se plní energie probudíte někde úplně jinde.

Můžete si vybrat z několika možností (všechny vyžadují rezervaci místa nebo lůžka) a všechny vedou mezi místy, která jsou nejen dostupná, ale i romantická. EuroNight Metropol jezdí mezi Prahou a Budapeští, Berlin Night Express vás vezme z německého hlavního města do Stockholmu, Intercités de Nuit spojuje Paříž s městy Toulouse, Latour de Carol na španělských hranicích a Briançon v Alpách a Hellas Express jezdí mezi Bělehradem a Soluní.

Tohle je jen ukázka toho, kam se můžete vydat. Nejlepší na tom je, že vzhledem k tomu, že přiletíte do jednoho místa a odletíte z jiného, můžete na Kiwi.com najít jedny z nejlevnějších jednosměrných letenek.

Trinidad a Tobago

Scarlet ibis — Getty ImagesIbis rudý, jeden ze dvou národních ptáků Trinidadu a Tobaga – Getty Images

Ostrovní stát Trinidad a Tobago leží kousek od pobřeží Venezuely a je velmi hrdý na své projekty na ochranu přírody. Najdete tu spoustu organizací hledajících dobrovolníky, kteří by jim pomáhali s jejich aktivitami. Jedná se třeba o měření a katalogizaci aktivit želv kožatek nebo pomoc při stavbě nových nemocnic pro zvířata.

Pokud je to něco, co by vás zajímalo, mrkněte na neziskovou organizaci Nature Seekers. Za zhruba 500 dolarů se můžete mezi dubnem a srpnem stát členem jejich týmu, naučit se, jak zacházet se želvami a jejich hnízdy (ročně jich je kolem 20 000!), dokumentovat je a v noci hlídkovat na plážích, zatímco přes den máte čas na odpočinek a prozkoumávání ostrova. Součástí je taky výlet do bažiny Caroni. Jde o chráněný mokřad, ve kterém žijí stovky druhů ptáků včetně ibise rudého, jednoho z národních ptáků země.

Kosovo

View over Pristina at sunset — Getty ImagesPriština při západu slunce – Getty Images

Z nejmladší evropské země se stává oblíbené místo turistů. V roce 2023 to bude 15 let od vyhlášení nezávislosti na Srbsku a věřte nám, že tuhle krásnou část Balkánu si nechcete nechat ujít. Hlavní město Priština sice není nijak krásné, ale díky své energické atmosféře je ideálním místem pro setkání s místními obyvateli. Najdete tu řadu muzeí, kde se seznámíte se složitou historií města a regionu, a centrální polohu města oceníte, pokud ho budete chtít využít jako základnu pro další poznávání země. Centrum Prištiny rozhodně stojí za návštěvu. Z okolních kopců je skvělý výhled na město, jeho věže a minarety. Atmosféru dokresluje volání k modlitbě, které se line okolím.

Je to taky úžasná země pro milovníky přírody. Na západě země najdete divoké a tajuplné hory s výstižným názvem (Prokleté hory), ve kterých je národní park Bjeshkët e Nemuna. Připravte se na nádherné místo s lesy, vodopády, loukami, jezery a údolími, které je jedním ze čtyř národních parků v regionu (další jsou v Albánii, Černé Hoře a v malé části Srbska). Kosovo, Albánie a Černá Hora plánují vytvoření společného národního parku, který by byl znám jako Balkánský park míru. S ohledem na poněkud pohnutou historii regionu se to zdá jako krok správným směrem.

Pacific Northwest, USA

Hiker in the mountains in Oregon — Getty ImagesStát Oregon se pyšní překrásnou přírodou – Getty Images

Nenajdete tu velkoměstský život jako v New Yorku na východním pobřeží ani teplo a kouzlo Kalifornie na tom jižním. Přesto byste téhle části USA měli dát šanci. Pacific Northwest tvoří státy Oregon, Washington a jižní část kanadské Britské Kolumbie. I když tady často prší, města i příroda vám tuhle nepatrnou vadu na kráse vynahradí.

Portland, největší oregonské město, je plný života a umění. Velký je tak akorát a užijete si v něm spoustu zábavy. Snadno se z něj dostanete do okolních překrásných míst, jako je řeka Columbia nebo pláže na pobřeží Tichého oceánu. V Seattlu, který leží asi tři hodiny na sever, najdete řadu proslulých památek, například náměstí Pike Place a Space Needle, a taky některé z nejlepších minipivovarů v zemi. Pokud máte dokumenty potřebné k tomu, abyste mohli navštívit i Kanadu, tak hurá do toho! Prozkoumejte Vancouver, příjemné město plné zeleně, které je domovem mnoha jazyků a kultur a vynikající gastronomie.

Morelia, Mexiko

Morelia Cathedral at sunset — Getty ImagesMálokdo ví, že v morelijské katedrále probíhají párty – Getty Images#

Město postavené z růžového kamene? Přesně tak. Víc než 200 historických budov je postaveno ze světle narůžovělého kamene, který se těží v okolních lomech. Městu dodává jemný, až nadpřirozený vzhled. A to není jeho jediná zvláštnost. Možná si všimnete (i když nejspíš ne), že tu chybí zocalo neboli hlavní náměstí. Morelia je jediné koloniální město v Mexiku, které ho nemá. To ale vůbec nevadí. Barokní katedrála z 18. století je jednou z nejkrásnějších v zemi. V sobotu je krásně nasvícena nejen reflektory, ale i ohňostrojem, všude zní hudba a místní obyvatelé se scházejí, radují se a oslavují.

Doporučujeme projet se městským vyhlídkovým autobusem Tranvía, který odjíždí z náměstí La Plaza de Armas. Můžete nastupovat a vystupovat na různých místech. Uvidíte všechny hlavní památky města, včetně impozantního akvaduktu ze 17. století s 253 oblouky, který i dnes přivádí vodu do města.

Máte rádi sladké? Morelia je hlavním městem cukrovinek v Mexiku. Vydejte se do muzea Museo del Dulce, kde se pořádají prohlídky výroby a ochutnávky nejznámějších cukrovinek. Navštivte i Mercado de Dulces y Artesanías, což je celý trh věnovaný těmto laskominám. Bude to taková sladká tečka.

Senegal

Beach on the island of Gorée — Getty ImagesGorée je malý ostrov bez aut u pobřeží Dakaru, hlavního města Senegalu – Getty Images

Senegal je známý jako země terangy. Co je teranga? Je to slovo z wolofštiny a dá se volně přeložit jako „pohostinnost“. Naprosto definuje podstatu země. Zahrnuje štědrost (duchovní i materiální), smysl pro komunitu a fakt, že neexistuje jinakost. V rozhovoru pro BBC to krásně shrnul senegalský historik doktor Ibra Sene: „Tím, že jste vstřícní ke všem, bez ohledu na národnost, náboženství nebo společenské postavení, vzniká pocit, že všichni jsou v bezpečí a vítáni […] jste ochotni dívat se na lidi a radit jim jako členům své vlastní rodiny.“

Pokud vás tohle nepřesvědčilo k tomu, abyste Senegal navštívili, pak už nevím. Senegal je takový průřez celé Afriky (jestli je něco takového vůbec možné). Písečné pouště, mangrovové močály, tropická savana, velká rušná města a pláže s dřevěnými rybářskými vesnicemi. Pokud jste občanem EU nebo Spojeného království, můžete překročit hranici do Gambie, úzkého pruhu země podél stejnojmenné řeky. Tenhle nejmenší stát Afriky je skvělým místem pro výlety na řece a pozorování místní fauny. Dvě úžasné Africké země najednou? To prostě chcete!

Ostrov prince Edvarda, Kanada

Beach at sunset on Prince Edward Island — Getty ImagesPlánujete cestu do Kanady? Pak byste si neměli nechat ujít Ostrov prince Edvarda – Getty Images

Kanadské pláně a úchvatné hory jsou jasným lákadlem pro dobrodruhy z celého světa, a tak se na chudáka Ostrov prince Edvarda (nejmenší kanadskou provincii) zapomíná. Přitom tu najdete skoro všechno, co Kanada nabízí: útesy, pláže, lesy, města, vesnice, pole a kupodivu i 27 golfových hřišť. Nedávno tu taky otevřeli 435 km dlouhou stezku Island Walk, která lemuje celý ostrov.

Kdybyste ji chtěli projít celou, bude vám to trvat něco málo přes měsíc. Ale to není nutné. Můžete si vybrat, jakkoli dlouhou část chcete. Většinou se jedná o relativně nenáročný terén a denně je možné ujít 12 až 15 kilometrů. Ostrov je to vcelku malý, takže jste vždycky kousek od pohodlného spaní a něčeho dobrého na zub. Ve spoustě vesnic najdete útulné restaurace na nábřeží a v Charlottetownu, hlavním městě provincie, je řada hospůdek a bister. Pokud jste v Kanadě ještě nebyli, tohle je ideální místo.

Pusan, Jižní Korea

Gamcheon Culture Village — Getty ImagesKulturní vesnička Gamcheon je plná barev – Getty Images

Druhé největší jihokorejské město je nepřehlednou spletí průmyslu, studentského života, hluku a pachů, ale taky chrámů, hor, pláží a lesů. Pusané jsou hrdí na to, že se liší od Soulu, a s radostí přijímají řízený chaos. Rádi a ochotně návštěvníkům vysvětlují, proč je jejich město jednoznačně lepší. Po celý rok se tu konají festivaly, skvěle se tu najíte a můžete vyrazit za nočním životem do klubů nebo barů. Není divu, že jsou místní na své město tak hrdí.

Nenechte si ujít rybí trh Jagalči, který rozhodně nemůžete minout. Stačí jít rovnou za nosem. Pokud v sobě najdete dost odvahy a v té změti ryb a mořských plodů si něco koupíte, můžete si to o patro výš nechat uvařit. A pokud ne, tak si můžete ve stáncích před trhem koupit smaženého tuňáka.

Vyrazte na písečnou pláž Haeundae, která je kilometr a půl dlouhá a mezi místními velmi oblíbená. Nebudete litovat. O víkendech to tu žije a plážové bary s hip-hopovou hudbou jsou otevřeny do pozdních nočních hodin. A pokud to není nic pro vás, můžete vyrazit do okolí jedné ze dvou univerzit, kde najdete levnější a klidnější zábavu.

Přes den stojí za návštěvu kulturní vesnice Gamcheon, kterou postavili pro uprchlíky z korejské války. Dnes je z ní místo umělců. Chrám Haedong Yonggungsa je nádherný, ale musíte tam jít hodně brzo, abyste se vyhnuli nadšeným davům. Tak je to v Pusanu se vším. Lidi ho prostě milují!

Uruguayské pobřeží

Tourist in front of Montevideo sign by the beach — Getty ImagesMontevideo je velkoměsto s krásnými plážemi – Getty Images

Pobřeží Uruguaye měří jen necelých 500 km, ale jak v oblasti u řeky Río de la Plata, tak u Atlantiku najdete jedny z nejlepších pláží v Jižní Americe. Většina Uruguayců bydlí poblíž pobřeží, takže plážový život je součástí místní kultury. Díky tomu je jednoduché přejíždět z pláže na pláž, protože většina přímořských měst má mezi sebou skvělá autobusová spojení.

V hlavním městě Montevideu najdete pláže podél celé 13kilometrové pobřežní silnice. Místní mají nejradši pláž Playa Pocitos, která je díky svému umístění součástí jejich každodenního života. Pláž Playa Ramírez, vzdálená asi kilometr na západ, je menší, klidnější a kousek od parku, takže kromě vyžití nabízí i odpočinek.

Podél pobřeží směrem na východ narazíte na plážové letovisko Punta del Este, které je extrémně cílené na turisty. Pokud to není váš šálek kávy, pokračujte dál do Punta del Diablo, což je rozkošná vesnička s rybářskými domky, malou školou a spoustou boho obchůdků s místním zbožím. A pokud si chcete cestu prodloužit, navštivte třeba sousední Argentinu nebo Brazílii.

Líbil se vám článek? Další inspiraci můžete načerpat na stránce Kiwi.com Stories.

Celý článek: https://www.kiwi.com/stories/cs/10-nejlepsich-mist-ktera-byste-meli-v-roce-2023-navstivit/

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶