Způsoby, jak být více aktivní: Malé kroky, které vás dostanou tam, kam potřebujete

Možná jste si řekli, že byste chtěli být více aktivní, abyste se lépe cítili i lépe vypadali, jenže nevíte, odkud začít. My lidé si často život činíme zbytečně složitějším a spíše než na drobné úkony se soustředíme na velké cíle, které nás mohou děsit. Přinášíme 10 strategií, které nejsou děsivé ani komplikované a s nimiž můžete začít klidně zítra. Nebo ještě lépe – dnes!

1. Choďte na procházky
Začněte třeba tím, že z práce nebo do práce půjdete pěšky. Dejte si dostatek času, abyste nemuseli spěchat a nebyli přehnaně unavení, to by motivaci příliš nepodpořilo. Důležité je ovšem neusínat na vavřínech. Úměrně se zvyšující se kondicí je třeba přidávat i délku a náročnost tras. Abyste neztratili motivaci, dávejte si drobné cíle a za jejich plnění se odměňujte – ujděte o kilometr víc, běžte rychleji, střídejte s během, vyrazte na výšlap. Motivaci podpoří i parťák, který bude chodit s vámi. A může to být i pes!

2. Výtah vyměňte za schody
Více pohybu do svého každodenního života vnesete jednoduše i jen tím, že kdykoliv budete mít na výběr mezi eskalátory či výtahem a klasickými schody, které budete muset vyšlapat po svých, zvolíte druhou možnost.

3. Uklízejte
Ne nadarmo se říká, že když člověk uklidí věci, uklidí si i uvnitř sebe. Uklízení buduje pocit vnitřní čistoty, zároveň se jedná o mechanickou práci, která zaměstná mysl a ta se nebude zabývat něčím, co vás zatěžuje. Vedle toho je to i fyzická záležitost, takže když si budete hlídat držení těla, můžete ho protáhnout, posílit i spálit nějaké ty kilokalorie. A hlavně – čisté a uklizené prostředí produkuje pozitivní uvažování a aktivitu přirozeně, v nepořádku je většina lidí apatická, má v sobě chaos, nic se jim nechce…

4. Nakupujte s košíkem
A ne s vozíkem. Rázem máte další dávku přirozeného posilování. Jen pozor, abyste se se ohýbali a zvedali se s rovnými zády. Proč nepřidat pár dřepů a trochu se u nakupování nerozhýbat? Dřepněte si k zelenině, ke kosmetice, k tisku…

5. Zaparkujte dále, vystupte dříve
Ne všude se dá dojít pěšky. Co ale můžete udělat vždycky, je zaparkovat auto dál od místa, kam se chcete dopravit, nebo vystoupit z MHD o pár zastávek dřív. Projdete se a udělá vám to dobře. Na počasí přitom nehleďte! Není špatné počasí, jen oblečení.

6. Hrajte si se svými mazlíčky
Je jasné, že s pejskem většinou nemáte nedostatek pohybu. Společně trávený čas by ale neměly tvořit jen procházky. Cvičte pejska a hrajte si s ním, zabavená zvířata jsou celkově hodnější a takové láskyplné řádění zlepší náladu i vám. Hrát si ale můžete i s kočkou, křečkem, morčetem, papouškem… Když už doma zvíře máte, věnujte se mu.

7. Spojte telefonování s činností
Pokud si pravidelně voláte s blízkými, s nimiž se hovor často protáhne, spojte tento čas třeba s procházkou. Nemusíte celou půl hodinu sedět na pohovce, můžete i přecházet po místnosti, sednout si na cyklotrenažer. Jen si dejte pozor na to, aby vaše činnost neodváděla pozornost od toho, co vám druhý povídá. To by bylo poněkud sobecké. Voláte si přece, abyste se slyšeli, a ne abyste plnili denní potřebu pohybu…

8. Protahujte se
Každých 45 minut se zvedněte se židle a protáhněte se, běžte se napít, jen tak obejít kancelář, zkrátka změňte statickou polohu vsedě. Vyvětrejte si, prodýchejte se, udělejte si pauzu. Nemusí to být na dlouho, stačí jen pár minut. A abyste nezapomněli, nařiďte si klidně budík.

9. Cvičte při sledování televize
I tak můžete využít produktivní čas. U sledování oblíbeného pořadu se můžete protáhnout, zacvičit si, zajet si na cyklotrenažeru nebo zaběhat na běžeckém pásu… Případně se alespoň zvedněte a protáhněte o reklamě.

10. Podpořte dobrou věc
Co může být větší motivací než udělat někomu radost a pomoci mu? Charitativních akcí podporujících lidi nebo zvířata v nouzi pohybem je všude kolem plno. Stačí si jednu vybrat a zúčastnit se. A potom další a další…

Zdroje: Vitalweb.cz, Lifehack.org

 

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶