Zorbing a aquazorbing – zažijte adrenalinový pocit v uzavřené průhledné kouli

Zorbing je lehce adrenalinová, sportovně orientovaná zábava téměř pro každého bez většího omezení. Jde o pohyb ve velké plastové kouli, zorbu, ať už z kopce dolů nebo po vodní hladině. V druhém případě se pak sportovní aktivita označuje jako aquazorbing.

Zorbing – adrenalinová jízda v uzavřené kouli

Zorbing je dobrodružná jízda ve speciální, 3,5 metru velké zorbingové kouli vyrobené z materiálu TPU nebo PVC. V této speciální kouli, která se jmenuje zorb, je ještě jedna menší koule ze stejného materiálu a tyto koule jsou spojeny lanky. Zorb je takto navržen kvůli bezpečnosti i celkové aerodynamice. Vchody do této koule jsou dva a to na každé straně jeden. Zorbuje se především na trávě a na sněhu, a to směrem ze svahu dolů. Zorbing lze ale provozovat také na vodě – v tomto případě jde o tzv. aquazorbing.

Koule na zorbing neboli zorb

Zorb neboli zorbovací koule je základní prvek zorbingu. Jedná se o nafouknutou plastovou bublinu, ve které je pomocí mnoha lanek upevněna ještě jedna menší koule. Celá koule váží kolem 90 kg a v průměru má většinou 3,2 – 3,5 m. Do menší koule se vejdou až dva lidé, kterým se pracovně říká zorbonauti. Největší zábava zorbingu je neřízené kutálení zorbu ze svahu dolů.

Svah bývá dlouhý maximálně 200 m se sklonem okolo 20°. Zorb dosahuje rychlosti až 50 km/h a jeho zastavení probíhá samovolně dole pod svahem nebo do záchytné sítě. V případě že je dojezd na vodní hladinu, zastaví se koule rychleji než na trávě, ale rovněž zcela bezpečně. I v případě nárazu do tvrdé překážky jsou zorbonauti uvnitř koule v naprostém bezpečí.

Zorbing a zorbonauti

Lidé bavící se zorbingem, tzv. zorbonauti, jsou uvnitř zorbingové koule připoutáni do speciálních postrojů s vícebodovým systémem. Zorbovat může jeden zorbonaut nebo i dva. Zorbonauti jsou v kouli upoutání proti sobě, což je zpravidla opravdu silný zážitek.

Zorbing a jeho historie

Zorbing má své základy už v 90. letech 20. století, ale v dnešní formě funguje od roku 2000. Je to tedy poměrně mladý sport. Zorbing vznikl na Novém Zélandu a jeho tvůrce Andrew Akers našel inspiraci ve slavné skice muže s rozpaženýma rukama, která pochází z dílny slavného malíře Leonarda da Vinciho.

Vycházel z toho, že da Vinci předčil svou dobu. Akers se tedy společně s přítelem Dwanem van de Sluisem rozhodl vycházet z malířovy myšlenky a vyrobil první zorb. Netrvalo dlouho a zorbing se velice rychle rozšířil do celého světa a dostal se také do České republiky.

Kdo může dělat zorbing?

Zorbing je určen lidem ve věku 14 až 100 let. Kromě věku musí účastníci dosahovat také určité výšky, jejíž spodní hranice činí 150 cm. Do zorbu nemohou lidé, kteří váží více než 95 kilogramů. Osoby mladší 18 let musí mít souhlas zákonného zástupce. Před samotnou jízdou je také důležité podepsat prohlášení o vašem zdravotním stavu.

Zorbing a počasí

Zorbing je také hodně ovlivněn počasím, které zrovna panuje. Provozovatelé zorbingu se orientují podle aktuálních předpovědí. Zorbing totiž nelze provozovat při velkém větru a dešti. Doporučuje se pochopitelně zvolit si vhodné oblečení, a protože jde o lehce adrenalinovou záležitost, je nejlepší volbou sportovní oděv. Brýle ani kontaktní čočky nevadí, nevhodné jsou ale naopak větší šperky, zejména pak náušnice.

Zorbing a dobrý žaludek

Při pohledu na kutálející se zorb dolů ze svahu asi téměř každého napadne, že se zorbonautům musí udělat uvnitř koule špatně od žaludku a musí se jim motat hlava. Pokud se však nebojíte užít si na klasickém kolotoči, tak jistě zvládnete i zorbing. Není třeba se bát ani prudkých nárazů či otřesů, protože zorb veškeré nerovnosti povrchu dokonale utlumí.

Aquazorbing

Ze zorbingu se vyvinula také aktivita, která se označuje jako aquazorbing, tedy koulení se na vodě. Odvážlivec v kouli není připoután, ale snaží se na vodě pohybovat volným směrem. Jelikož je tento úkol velice fyzicky náročný, netrvá aquazorbing déle než sedm minut.

Aquazorbing a jeho historie

Aquazorbing vznikl v roce 2006 v Asii. V roce 2008 se poprvé aquazorbing objevil i v České republice. Aquazorbing je stejně jako zorbing nový druh adrenalinové zábavy pro všechny věkové kategorie. Jeho základem je aquazorbová plastová koule připomínající kouli na zorbing. Smyslem aquazorbingu je kouli roztočit vlastní vahou respektive chůzí po vodní hladině.

Jak aquazorbing funguje?

Základem je velká nafukovací koule z průhledného speciálního PVC. Dovnitř se vleze otvorem a následně je plastová koule nafouknutá vzduchem. Koule má průměr dva metry. Aquazorbing je nutno provozovat pouze pod dozorem obsluhy, která se stará o bezpečnost.

Pokud už jste v aquazorbingové kouli, obsluha vás vrhne na vodu a vy se kutálíte tak, jak sami potřebujete, a děláte pouze ty pohyby, které sami zamýšlíte. S doposud nepoznaným pocitem přitom pozorujete rotující okolí. Rotovat můžete na vodě oblečeni bez ohledu na počasí. Pokud máte strach být v kouli sami, můžete si do koule pozvat druhou osobu. Nedoporučuje se však kombinace dospělého a malého dítěte. Hmotností limit v případě jednoho člověka v aquazorbu je 150 kilogramů.

Aquazorbing na moři

Chůzi v kouli po vodě si můžete během letní sezóny vyzkoušet nejen na uzavřené plovárně, ale ve formě jednorázových akcí je možné najít aquazorbing jako atrakci na mnoha přehradních nádržích. Aquazorb je možné si celkem běžně koupit i na domácí zábavu a vyrazit s ním například k moři.

Zakladatelé českého aquazorbingu, kteří tuto variantu už vyzkoušeli, varují jen před skalisky a nepříjemným pískem, který může proniknout dovnitř koule. Nejdůležitější je však zajistit, aby koule neodplavala. Písčité pláže s pozvolným vstupem do moře jsou pro aquazorbing nejvhodnější, ale nastupovat do aquazorbu se doporučuje na pevných plochách.

Před vstupem do koule, si připravte vaničku na opláchnutí nohou a velmi pečlivě dbejte na to, aby nikdo nevstupoval do koule od písku. Při nastupování do aquazorbu je dobré najít si pevnou plochu a pokud to není možné, poslouží stejně dobře třeba protiskluzová guma nebo starý koberec, která kouli při nástupu upevní. Na moři, i sebeklidnějším je absolutně zakázáno provozovat free aquazorbing.

Celý článek: https://www.spektrumzdravi.cz/fitness/fitness-zorbing-a-aquazorbing-zazijte-adrenalinovy-pocit-v-uzavrene-pruhledne-kouli

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶