Analýza InBody (diagnostika-těla)
Velmi často používaný výpočet BMI bývá zavádějící, i když se s ním stále setkáváme například v ordinacích lékařů.
Měření na InBody je skvělým pomocníkem, pokud si nejste jisti, zda je váš dietní nebo tréninkový plán správně nastavený. Diagnostika na InBody snadno zhodnotí, jak si na své cestě za vytouženým cílem stojíte.
InBody je nepřesnější metoda diagnostiky, dokáže mnohem více. Samotná hmotnost na váze je „jen“ číslo. InBody rozloží vaše tělo na čtyři složky: tělesný tuk, kosterní svalstvo, minerály a tělesnou vodu.
InBody nepracuje s emirickým odhadem, ale poskytuje velmi přesné výsledky.
InBody používá k měření patentovanou technologii DSM BIA (bio-elektrická impedanční analýza), která je založená na principu rozdílného odporu (impedanci) tkání organismu pro procházející elektrický proud. Elektrický odpor tkáně v těle je dán převážně množstvím vody obsažené v této tkáni (tuk vs. sval). Svalová tkánň obsahuje mnohem vyšší podíl vody, bude tedy vykazovat mnohem menší elektrický odpor. Naopak tuková tkáň obsahuje vody velice málo, bude klást výrazně vyšší odpor. Na základě těchto rozdílů InBody spočítá výsledné tělesné složení. Díky analýze z InBody budete mít jasný přehled o složení svého těla.
Samotný test je velmi rychlý a bezbolestný, výstupy jsou velmi přehledné a krásně graficky zpracované!
Co tedy z analýzy můžeme zjistit:
- Celkovou tělesnou hmotnost.
- Celkové množství tuku v těle.
- Množství svalové tkáně
- Útrobní (viscerální) tuk – hromadí se v dutině břišní, kde může prorůstat do orgánů. Tento tuk se mnohem hůře spaluje, než tuk podkožní, navíc podporuje vznik řady onemocnění (např. metabolický syndrom).
- Tělesné obvody (krk, paže, hrudník, pas, boky, stehna).
- Celkové množství tělesné vody a míru hydratace.
- BMI index.
- WHR index (pozn.: waist – hip ratio, poměr obvodu pasu a boků).
- Bazální metabolizmus (energetický výdej v klidovém stavu).
- Segmentální analýzu svalů (velmi důležitý údaj u sportovců – jednostranné sporty).
- Obsah bílkovin (celkový obsah bílkovin je nutný pro tvorbu svalové hmoty).
- Obsah minerálních látek (InBody změří celkový obsah minerálních látek. Tento údaj je velmi užitečný například pro mladé sportovce, kteří mají nedostatek vitamínu D, a u kterých se často vyskytuje nízká hustota kostí nebo nedostatečné množství svalové tkáně, z důvodů růstových spurtů, následně pak může docházet k únavovým zlomeninám).
- Percentilové grafy (lze generovat do 18 let věku).
Jak se na diagnostiku připravit?
Co dělat 24 hodin před diagnostikou?
- vyhněte intenzivnímu tréninku
- dostatečně pijte cca 2,5-3 litry tekutin
Před samotnou diagnostikou je vhodné:
- přijít ráno nalačno nebo 2-3 hodiny po jídle
- nepít kávu
- použít toaletu
Kdy diagnostiku nedoporučujeme?
- v prvním trimestru těhotenství
- po intenzivním tréninku
- v průběhu menstruačního cyklu (výsledky mohou být zkreslené)
Kontraindikace, kdy není diagnostika možná vůbec?
- Pokud máte implantovaný kardiostimulátor
- Pokud chybí končetina nebo je jinak znemožněn kontakt s elektrodami (například sádra na noze nebo na ruce)
Pro koho je diagnostika vhodná?
- Pro sportovce
- Při změně životního stylu
- Během hubnutí
- Pro seniory
- Pro děti od 3 let
Výsledky komplexní analýzy InBody
Výklad k výsledkům InBody:
Analýza složení těla
Tělesná hmotnost se skládá ze 4 částí: tělesné vody, bílkovin, minerálních látek a tuku. Tyto součásti jsou ve zdravém těle dobře vyvážené. Jejich nerovnováha vykazuje tyto příznaky:
- Nadbytečný tuk nadváha, obezita
- Nevyvážená voda otok
- Nedostatek minerálů osteoporóza
- Nedostatek bílkovin podvýživy
- Minerální látkylidské tělo denně potřebuje přísun asi 20 pro život nepostradatelných biogenních látek, které si nedokáže samo vyrobit, ale ke svému fungování je nutně potřebuje (vodík, uhlík, kyslík, dusík, vápník, fosfor, sodík, draslík, síra, chlór, hořčík, železo, zinek a další.) – některé z nich ve větším, jiné v nepatrném množství. Minerální látky se podílí na tvorbě kostí a zubů, přenáší kyslík atd. Úbytek minerálních látek znamená nižší pevnost kostí a může mít za následek vznik osteoporózy (řídnutí kostí).
Analýza sval – tuk
Celková hmotnost, hmotnost kosterních svalů a množství tělesného tuku by měly být v rovnováze. Pokud spojíme pomyslnou čarou všechny tři hodnoty, tvoří písmeno:
- I = IDEÁL (normální hmotnost, vyrovnaný poměr svalů a tuku)
- C = SLABÝ TYP (méně svalů, vyšší celková hmotnost a více tuku)
- D = SVALNATÝ TYP (hodně svalů, málo tuku)
Cílem je udržovat hodnoty v „normálním“ rozmezí a nejlépe v písmenku D nebo I.
Analýza obezity
BMI
slouží k určení stupně obezity na základě výpočtu hmotnosti vzhledem k výšce. Může pouze diagnostikovat obezitu na úrovni váhy a výšky. Tento údaj není přesný pro stanovení stupně obezity, neboť nebere do úvahy množství svalové hmoty. Jedná se pouze o údaj orientační.
- 18,5 – 24,9 norma
- 25 – 29,9 nadváha (nízká až lehce závažná zdravotní rizika)
- 30 – 34,9 obezita 1. stupně (zvýšená zdravotní rizika)
- 35 – 39,9 obezita 2. stupně (vysoká zdravotní rizika)
- 40 +obezita 3. stupně (velmi vysoká zdravotní rizika)
Procento tělesného tuku
je podíl tělesného tuku z celkové hmotnosti. Tento údaj je pro diagnostiku obezity důležitější než tělesná hmotnost. Optimální množství tuku pro ženy je stanoveno mezi 20-30%, pro muže 15-20%. Vždy je nutné přihlížet k věku, % tuku může mírně překračovat doporučenou hranici.
-
Klasifikace výsledku procenta tělesného tuku:
Pohlaví věk nízké normální vysoké velmi vysoké Žena 18-39 méně než 21 % 21-32,9 % 33-38,9 % 39 % – více 40-59 méně než 23 % 23-33,9 % 34-39,9 % 40 % – více 60-80 méně než 24 % 24-35,9 % 36-41,9 % 42 % – více Muž 18-39 méně než 8 % 8-19,9 % 20-24,9 % 25 % – více 40-59 méně než 11 % 11-21,9 % 22-27,9 % 28 % – více 60-80 méně než 13 % 13-24,9 % 25-29,9 % 30 % – více Snížení procenta tělesného tuku
Snížení procenta tělesného tuku se dá docílit jednak úpravou stravovacích návyků, tak pravidelnými pohybovými aktivitami. Udává se, že vhodné stravovací návyky mají až 70% vliv a zbylých 30 % má na redukci tuku vliv pohybová aktivita. Avšak jedno bez druhého se těžko obejde a redukce tuku by měla být kompletní, aby byla dosažená hmotnost udržená dlouhodobě. Cíleně redukovat tuky pomáhají zejména aerobní aktivity.
-
Segmentální analýza svaloviny
Klasifikace výsledku procenta kosterního svalstva:
Pohlaví věk nízké normální vysoké velmi vysoké Žena 18-39 méně než 24,3% 24,3-30,3% 30,4-35,3% 35,4% – více 40-59 méně než 24,1% 24,1-30,1% 30,2-35,1% 35,2% – více 60-80 méně než 23,9% 23,9- 29,9% 30-34,9% 35% – více Muž 18-39 méně než 33,3% 33-39,3% 39,4-44% 44,1% – více 40-59 méně než 33,1% 33,1-39,1% 39,2-43,8% 43,9% – více 60-80 méně než 32,9% 32,9-38,9% 39-43,6% 43,7% – více Zvýšení procenta kosterního svalstva
Kosterní svalstvo tvoří svaly hladké a svaly příčně pruhované. Objem kosterního svalstva je možné zvětšit cvičením nebo jinou aktivitou.
Nemělo by se zapomínat ani na anaerobní pohyb (spíše silový), jelikož ten pomáhá zvyšovat množství svalové hmoty, a tak i zvyšovat bazální metabolismus. Velmi vhodné silové cvičení může být i pilates, které navíc pomůže odstranit případný stres a poleví od bolesti v zádech.
Zdroj: www.vyzivovyinstitut.cz, www.nutricentrum.cz, www.aktin.cz,www.siluetafitness.cz, www.rakovnickozdravejsi.cz