Skialpinismus

AR-skialp

Skialpinismus lze považovat za turistiku na lyžích ve volném horském terénu. Oproti běžné turistice jsou potřeba navíc lyžařské boty, speciální vázání a lyže se stoupacími pásy, lavinový vyhledávač (pípák), lopatu, lavinovou sondu a přilbu. Odměnou po výstupu bývá sjezd v neposkvrněném terénu. První skialpinistické túry sahají až ke konci 19. století. Jelikož neexistovaly lanovky, byl veškerý pohyb na lyžích tenkrát tak trochu skialpinismus.

Nejlákavější na skialpinismu jsou jistě sjezdy v čerstvém prašanu. Často však tento sníh znamená zvýšenou náročnost při cestě nahoru. Při pohybu v horském terénu jsou skialpinisté ohrožování především lavinovým nebezpečím a pochopitelně i zraněním při případném pádu.

Skialpinismus se dá rozdělit do 3 základních kategorií:

Závodní skialpinismus – lyžaři se snaží co nejrychleji překonat vytyčenou trať, na manipulaci se stoupacími pásy jim stačí několik vteřin. Vybavení musí být velice lehké, ale zároveň plně funkční. Závodí se v jednotlivcích, dvojicích i trojicích na různých typech tratí.

Klasický skialpinismus – nejrozšířenější forma skialpu, kterou mohou provozovat i obyčejní smrtelníci. Obvykle jde o pomalejší a dlouhý výstup a za odměnu pak o parádní sjezd. Provozuje se formou hvězdicových túr z horské chaty nebo vícedenních přechodů od chaty k chatě, zvaných haute route. Ve většině případů nejde o nic nebezpečného, ani extrémní lyžování ani horolezectví. Pro kondičně i technicky zdatného lyžaře je to ideální sport. Hlavně pro ty, kteří už se na sjezdovkách nudí nebo už dosáhli stropu svých dovedností.

Expediční skialpinismus – při tomto pojetí skialpu jde spíše  o zdolávání horských vrcholů či jiných výzev, než o lyžování. Určitým způsobem se sem přenáší závodní pojetí, prostě rychle nahoru i dolů ve velehorském terénu. Královskou disciplínou tohoto pojetí pohybu na lyžích jsou expedice na osmitisícovky. Právě zde je vhodné strávit v nebezpečné zóně co nejkratší dobu a tím snížit riziko. Platí, že rychlost rovná se bezpečnost.

Skialpinismus v ČR:

Po dlouhých letech zákazů je skialpinismus konečně povolen v některých českých horách. Vzhledem k tomu, že naše hory jsou většinou zalesněné a poměrně mírné, jde o dobrou volbu spíše pro začátečníky než pro pokročilé skialpinisty, ti raději vyrazí do Alp. Konkrétně lze skialpinismus provozovat v okolí Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou a Rokytnice nad Jizerou. Dále také u Bouřňáku v Krušných horách nebo v okolí Železné Rudy.

Zdroje: Wikipedia, Skitourguru.com

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶