Recenze: Nová generace oblíbených univerzálek Salomon Ultra Glide 2, to je povedené zdokonalení pro každý terén

První řadu trailovek Salomon Ultra Glide si oblíbilo mnoho běžců. Tyto univerzální krosovky můžete totiž vzít do různých terénů a rozhodně nebudete litovat! Vanda Nováková intenzivně otestovala Ultra Glide 2 a srovnala je s přechozí generací. Jakých vylepšení se dočkaly? Jaké mouchy předchozí verze se podařilo odstranit? Dozvíte se v recenzi!

S Ultra Glide jsem vyhrála B7 i Horskou výzvu. Jaká je nová generace?

Trailovka Salomon Ultra Glide si našla před pár lety po svém předvedení velkou řadu oblíbenců. Boty určené na smíšený terén, s vyšším tlumením, příjemným svrškem a svou univerzálností jsou parťákem pro každého trailového běžce. Letos Salomon představil nástupce, model Salomon Ultra Glide 2, kde jsme se dočkali pár vylepšení.

V prvním modelu bot jsem odběhala tisíce kilometrů a od vydání patří mezi moje nejoblíbenější boty vůbec. Vyhrála jsem s nimi například Beskydskou sedmičku, Brněnský masakr, Horskou výzvu v Jeseníkách, ale zvládly se mnou i těžší horská dobrodružství. Zároveň je beru každý den na běhy kolem Brna a nezaleknou se ani silnice. Pojďme se podívat, co se nám na druhém modelu změnilo a jakých novinek jsme se dočkali.

Dobré věci zůstaly, uf! Pořád jsou to ty skvělé univerzálky

Hned na začátek můžu s radostí říct, že vše, co bylo na botě dobré, zůstalo zachováno. Pořád jsou to ty skvělé univerzální boty, které můžete vzít kamkoliv. Bota má opět drop 6 mm, který je tak akorát. Stejná je také podrážka Contagrip® MA, ideální pro smíšený terén, štěrk a lesní cesty. Špunty se také zvětšení nedočkaly, bota nemá ambice pro zdolávání horských terénů. Profeel Film, který se stará o trakci za mokra a na kluzkých kamenech, na botě zůstal také stejný.

ultraglide10

Ani ambiciózní běžci nepřijdou zkrátka

Salomon uvádí, že přibylo tlumící pěny pod špičkou a patou, ale pocitově bota tlumenější není. Energy Surge v pěně funguje skvěle a dokáže pohodlně tlumit po desítky kilometrů. Pro těžší běžce může být po delším běhu už komfort nedostatečný, ale je to také otázka zvyku. Rozhodně to není žádné padání do obláčku a pocit těžkých nohou. S botou jde běžet i pěkně svižně. O to se ostatně stará zakřivený tvar Reverse Camber, který známe už od jiných značek bot a prostě funguje. Pomáhá běžcům snadněji překlopit dopad na patu a odraz z přední části chodidla. Bota Salomon Ultra Glide 2 cílí i na ambiciózní běžce, kteří z ní vymáčknou pěkné tempo.

Lepší odolnost, stejně dobré obepnutí nohy i prodyšnost

Co se týče svršku boty, technologie SensiFit zůstala také zachovaná a je to jen dobře. Bota příjemně obepíná nohu a ta sedí na místě. Síťovaná tkanina se u dvojek změnila, na první pohled je méně prodyšná, jakoby pevnější. Více děrovaná jsou vybraná místa na středu boty a podél boků. To botě dodalo vyšší odolnost proti vodě se zachováním stejných vlastností propustnosti. Ani v teple se v nich noha nijak nepotí a rychle schnou.

Salomon udělal i jednu variantu s nepromokavou membránou Gore-Tex, která nebyla zatím dostupná. Pokud budete boty pořizovat na podzim – zimu, určitě doporučím po této variantě sáhnout, sama jsem si ji velmi oblíbila a nemusíte vůbec řešit, kudy běžíte. V létě v nich ale bude víc teplo.

Šněrování Quicklace – rychlé, bez zavazování, tkaničky lehce schováte

Na botách je použito šněrování Quicklace, kdy tkaničky pomocí jezdce snadno utáhnete a povolíte. Ani jednou se mi nestalo, že by se jezdec nějak zasekl a tkaničky nešly povolit. Tento systém už je opravdu vymakaný a upravit utažení boty vám zabere vteřinu. Tkaničky se opět schovají do kapsičky. Ta se určitého posunu dočkala. Za mě spíš než změnou střihu je to díky zvýšení jazyka o pár milimetrů. U prvního modelu šly dát tkaničky do kapsičky velmi těžko. Zde už je to krapet lepší, ale stále to vyžaduje trochu cviku. Kapsička ale zase pěkně drží, nepovoluje se a tkaničky z ní nějak nepadají ani při delším běhu. Nové je uchycení jazyka po jeho krajích. Je z pevnější látky, která více drží jazyk na místě, ale zároveň si ho můžete pohodlně posunout kam potřebujete a není pevně na jednom místě.

Salomon Ultra Glide 2
Salomon Ultra Glide 2

Jediná nedokonalost předchozí generace zmizela

Na první pohled se změnil design boty. Nové je logo Salomon na vnější části boty a vzorování síťované a pogumované části. U jedniček šlo o vodorovné pásky, u dvojek pak najdeme bubliny. Také pata má nový design, ochranná část před kameny je vyšší a polstrování se posunulo blíže noze a je mírně menší. Pocit na patě je ovšem stejný a bota hezky sedí na achilovce a nějak nedře. Přední výška ochranné pogumované části je u obou modelů stejná a dostatečně vysoká, aby odolala vlhku a kamenům.

U prvního modelu jsem měla problém se stélkou. Jak se jednou namočila, klouzala a musela jsem ji vyměnit za jinou. Bohužel se toto opakovalo u všech párů, které jsem měla. Ultra Glide 2 mají stélku vylepšenou a ani po dešti se nehnula. Z toho mám velkou radost.

Salomon Ultra Glide 2

Jak je to s velikostí, šířkou a váhou?

Pojďme se podívat na šířku boty. Sama jsem měla úplně první barevnou variantu, se kterou Salomon přišel. Boty byly akorát široké a velikost seděla naprosto přesně dle tabulek. Postupně přicházely stále nové barvy a šířka boty se mírně změnila a to i velikost. Přitom šlo o stejný model Ultra Glide. To mě velmi překvapilo, bohužel né úplně mile. Například červené boty tedy nejsou stejné, jako ty fialové. A velikost se lišila o půl čísla. U dvojek se toto naštěstí srovnalo.

Velikost sedí přesně dle tabulek a boty jsou dostupné ve dvou šířkách. Základní verze je mírně zúžená a dodala botě větší stabilitu. Druhou variantou je rozšířená verze Wide. Tu ocení především milovníci širších bot, pro které jsou Salomony obecně hodně úzké.

Dvojky jsou o 40 gramů těžší než jedničky. Váhově se tedy pánská Ultra Glide 2 pohybuje okolo 260 gramů (oproti 220 gramům Ultra Glide). Pocitově jsem tuto změnu ale necítila. Nepatří mezi nejlehčí trailovky na trhu, ale takový střed s kvalitním tlumením.

Salomon Ultra Glide 2
Salomon Ultra Glide 2

Jak obstály Ultra Glide 2 v intenzivním dvouměsíčním testu? Dostávají velké ANO!

Dvojky si naštěstí zachovaly vše dobré, co na nich bylo a jsou takovým pokračováním povedeného modelu. Drobné změny botám spíš prospěly a není důvod je dál nedoporučovat jako parádní trailovku pro každého. Velmi pozitivně hodnotím možnost boty koupit ve dvou šířkách a nepromokavé verzi. V tom jde Salomon s dobou a drží krok. Opět jsou boty zajímavě barevné a varianty budou postupně přibývat, stejně, jako tomu bylo u jedniček. Za mě mají Ultra Glide 2 velké ANO a jsem ráda, že je můžu zařadit do svého běžeckého botníku. 

Salomon Ultra Glide 2
Salomon Ultra Glide 2
Salomon Ultra Glide 2
Salomon Ultra Glide 2

Výhody  

  • Dostupnost dvou šířek
  • Dostupnost gore-texového provedení
  • Vylepšená stélka
  • Quicklace systém šněrování
  • Příjemné tlumení

Nevýhody 

  • Nedostatečné tlumení pro těžší běžce
  • Schovávání tkaniček chce trochu grifu

Celý článek: https://blogovna.sportovna.cz/recenze-nova-generace-oblibenych-univerzalek-salomon-ultra-glide-2-to-je-povedene-zdokonaleni-pro-kazdy-teren/

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶