Pěší turistika pomůže vytvarovat postavu i zbystřit mysl. Stačí jen vyrazit!

Pěší turistika je skvělý způsob, jak se dostat do dobré duševní a tělesné kondice. Pokud se tedy z vlastního přesvědčení vyhýbáte jakýmkoliv jiným druhům pohybové aktivity – protože vás prostě nebaví, vsaďte na chůzi. Vydat se můžete kamkoliv jen chcete! Nasaďte pohodlné boty a vzhůru za dobrodružstvím.

Všichni lidé nejsou zastánci běhání, aerobiku nebo urputného cvičení v posilovně a na workout hřištích. Každý zkrátka preferuje něco jiného. Jedno je však jisté – pohyb, ať už jakýkoliv, svědčí zdraví. Vsaďte tedy na poměrně nenáročnou aktivitu, která velmi obohatí váš život! Pěší turistika je vhodná pro všechny věkové kategorie.

Pěší turistika posílí vaše srdce

Je vcelku logické, že neustálé posedávání u televize a konzumace nezdravých potravin rozhodně nesvědčí kardiovaskulárnímu aparátu. Pokud si však neradi odpíráte dobré jídlo, je zapotřebí příjem a výdej vybalancovat. Skvělou možností je právě pěší turistika, která vás nestojí nic víc, než jen nějaký ten čas (samozřejmě ale nelze opomenout potřebu kvalitního vybavení v podobě outdoorových bot, batohu a turistického oblečení). Jakmile se rozhodnete vydat na túru, máte vyhráno! A můžete si být jistí, že vás tato aktivita jen tak nepustí. Krom jiného vám přinese jeden zásadní benefit – podpoří správnou činnost vašeho srdce. K tomu všemu zlepšíte i svou celkovou kondici a budete více vytrvalí. Ostatně i vědci přišli s poznatky, že dlouhodobě provozovaná pěší turistika podpoří regulaci krevního tlaku i hladiny cukru a cholesterolu v krvi!

Pěší turistika vás „hodí“ do pohody

Zapomeňte na jakékoliv životní chmury, obujte dobré boty, nasaďte batoh a vydejte se do terénu! Pěší turistika je skvělým pomocníkem, pakliže chcete dosáhnout duševní harmonie. Kromě toho si při chůzi „vyčistíte“ hlavu a podíváte se na své problémy trochu z jiné perspektivy. Budete zkrátka více v klidu a nebudete jednat zbrkle a nerozvážně. Během túry v přírodě také zcela jistě natrefíte na ta nejkouzelnější zákoutí, odkud můžete pozorovat třeba nezapomenutelný západ slunce. Matička Země nám lidem nabízí mnoho možností ke kochání, byla by tedy škoda toho nevyužít! Rozhodně to zahřeje u srdce. A krom jiného se také oprostíte od všudypřítomného digitálního prostředí plného moderních technologií – pocítíte, jaké to je, být v souladu s přírodou.

Pěší turistiku můžete provozovat v rámci celé rodiny - včetně psího mazlíčka.
Pěší turistiku můžete provozovat v rámci celé rodiny – včetně psího mazlíčka.

Pěší turistika vám pomůže hubnout

Co na tom, že se momentálně potýkáte s pár kilogramy navíc! Díky pěší turistice mnohem snáze a přirozeněji dosáhnete své vysněné váhy. Už žádné lopocení na pásu nebo rotopedu! Jde to i příjemným způsobem – během poznávání nových zákoutí a přírodních krás. Minimální doporučená fyzická aktivita za týden při touze zhubnout je aspoň 150 minut. Začít můžete třeba třemi jednotlivými padesátiminutovými túrami za týden, a to po stezce, kterou máte nedaleko svého bydliště. Uvidíte, že výsledky se brzy dostaví! Chůze je totiž velmi přirozená a nezatěžuje kloubní aparát.

Další benefity pěší turistiky

Pěší turistika však skýtá mnoha dalších výhod pro vaše duševní a tělesné zdraví. Vyjmenujme si tedy některé z nich:

  • Díky pěší turistice můžete upevnit i svou imunitu, a tak vás v chřipkové sezóně jen tak něco neskolí.
  • Pěší turistika napomůže také k lepší rovnováze, díky posílení stabilizačních svalů.
  • Díky pěší turistice posílíte celou svalovou soustavu a můžete také zvýšit hustotu svých kostí, čímž v pozdějším věku předejdete třeba případným zlomeninám v důsledku osteoporózy.
  • Pěší turistika je perfektním regulátorem nakumulovaného stresu. A že ho máme v dnešní uspěchané době mnoho!
  • A v neposlední řadě budete díky pěší turistice kvalitněji spát – tomu se říká zdravá únava. Nespavost se vám tedy vyhne obloukem.

A ještě je tu jeden benefit, který vám přinese pěší turistika! Je to budování nových přátelství a tvoření komunity. Na svých túrách se totiž můžete seznámit se stejně smýšlejícími lidmi, vzájemně se podporovat a také třeba společně vyrazit na nezapomenutelné cesty po světě!

Autor článku: Iveta Reinisch

Celý článek: https://www.spektrumzdravi.cz/fitness/pesi-turistika-pomuze-vytvarovat-postavu-i-zbystrit-mysl-staci-jen-vyrazit

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶