Parkour

Parkour je sportovní disciplína, která má svůj původ ve Francii. Spočívá v překonávání překážek na cestě z bodu A do bodu B. Nejsou povoleny žádné pomůcky, vše je pouze o tvé vlastní síle a obratnosti. Parkour je častěji provozován ve městě než na venkově, protože po různých zábradlích a domech se přeci jen skáče o něco lépe než mezi stromy.

Podle Davida Bella (zakladatel parkouru) se parkour zaměřuje na trénink účinných pohybů a rozvoj těla a mysli, aby se člověk ve všech situacích (a především kritických) uměl pohybovat klidně a sebejistě.

Parkouristé v následujícím videu se rozhodně pohybují velice sebejistě.

Slovník

Muž provozující parkour je traceur, žena pak traceuse. Dále se pak v parkouru pro různé základní techniky používají tyto pojmy:

  • Landing – Přistání na zemi, jen špičky nohou se dotýkají země.
  • Balance – Chůze po úzké překážce, po její hraně.
  • Cat balance – Pohyb po čtyřech po úzké překážce, po její hraně.
  • Vault – Základní výraz pro techniku určenou k překonání překážky.
  • Lazy – Překonání překážky šikmo za postupného použití jedné ruky, švihnutí nohou přes překážku a odraz pryč druhou rukou.
  • Drop – Doslova „skok na zem.“ Seskok dolů z překážky.
  • Tic tac – Odraz od zdi k získání výšky / vzdálenosti. Často slouží k výskoku na protější překážku.

Vybavení

Jak již bylo zmíněno v úvodu, u parkouru se nepoužívají žádné pomůcky, takže jediné co potřebuješ je pohodlná sportovní obuv případně sportovní rukavice, které ovšem zkušenější traceuři odmítají. Nicméně do začátku se mohou hodit, aby zabránily zbytečným zraněním a odřeninám.

Jak začít?

Pokud tě parkour jako sport zaujal ale nevíš jak začít, tak se podívej na web parkour.cz – největší český web o parkouru a všech potřebných věcech okolo.

V dalším videu se předství Jason Paul, jeden z nejlepších tracerů současnosti.

Zdroje: Wikipedia, Parkour.cz, Youtube

Sdílejte nás na sítích:

Partneři

Reklama

Sledujte nás na sítích

Chci být partnerem

Líbí se vám náš projekt? Podpořte nás!

Zaslané finanční prostředky budou použity na tvorbu zajímavých článků a nejrůznějších recenzí. Darovaná částka je zcela na vašem uvážení, v QR kódu je přednastavená částka 10 Kč.

Prozkoumejte

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V

Více informací ⟶