Nejlepší horská kola MTB 2023: Test, recenze + Jak vybrat

Jste spíše příznivcem jízdy na kole v terénu, než na silnici? Baví vás putování lesem, kamenitými cestami v horách, nebo rychlé sjezdy z kopců v terénu? Pak právě pro vás je ideální horské kolo, které těmto náročným podmínkám skvěle odolá. Pakliže toho však v terénu mnoho nenajezdíte, většina vašich cest povede po cyklostezkách, šotolinových, nebo zpevněných cestách, může být pro vás vhodnější krosové kolo, které vám na těchto cestách, díky menšímu valivému odporu, poslouží lépe.

Právě terén, kde budete čas na kole nejvíce trávit rozhoduje o tom, jestli se vám mtb kolo vyplatí, nebo spíše ne. Horská kola jsou určena především do nezpevněného terénu, nevadí jim ani brodění potokem, nebo strmé výjezdy a sjezdy z kopců. Na silnici nedosahují takových výkonů, avšak díky současným uzamykatelným vidlicím a nízké váze kola není ani tato jízda žádným utrpením. Rozdělují se na pánská a dámská horská kola, přičemž některé nejsou genderově vyhraněny.

Další dělení těchto kol je podle náročnosti terénu, kde hodláte jezdit a podle nároků, jaké na horské kolo máte. Základem je hardtail, kdy je odpružená pouze přední vidlice a zbytek rámu zůstává pevný. Proti němu stojí celoodpružené horské kolo, někdy označováno také jako full. To má v terénu mnohem lepší stabilitu a nabídne větší pohodlí. Je však dražší a určeno je pro vyznavače velmi náročného terénu, nebo rychlých sjezdů z kopce.

Velkou oblibou je v poslední době horské elektrokolo, které pomůže s náročnými pasážemi a vy se tak při vyjížďkách dostanete mnohem dál, než v případě pouze vlastních sil. Dělení však nezůstává pouze u těchto základních. Dalšími podkategoriemi jsou trailbike, crosscountry, enduro, downhill, nebo fattbike kolo. Každý z typů je určen na odlišný jízdní styl i prostředí a pokud to myslíte s jízdou v terénu vážně, měli byste toto rozdělení při výběru zohlednit.

Horské kolo, zkráceně MTB (mountain bike) mívá nejčastěji rám z hliníku, duralu, karbonu, méně pak z oceli, nebo jiných materiálů. Při výběru hraje zásadní roli kromě materiálu rámu také velikost kol, kde v současnosti dominují kola 27,5″ a 29″. Na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr zahrnující nejlepší horská kola a jejich recenze.

Recenze 10 horských kol

Specialized Rockhopper

Specialized Rockhopper recenze a test

Horské kolo Specialized Rockhopper se dá považovat za nejlepší horské kolo do 15000 Kč, neboť i v této cenově dostupné kategorii nabízí velmi mnoho. Samotná značka Specialized je zárukou dobré kvality, což potvrzují kvalitní použité komponenty od předních výrobců.

Přední vidlice SR Suntour XCE 29 má dobrý zdvih 100 milimetrů a má pouze základní provedení, neumožňuje její zamknutí. Přední i zadní brzdy Radius CX7 jsou kotoučové a mají velký průměr 160 mm, jedná se přitom o mechanické kotoučové brzdy. Přehazovačka od značky microSHIFT má v tomto případě 2×8 rychlostí a kola jsou menší velikosti 26 palců.

Poměrně unikátní je u tohoto horského jízdního kola variabilita. Rockhopper je možné koupit za nízkou cenu v této výbavě, avšak i ve výbavě lepší s velikostí kol až 29 palců. Pro všechny modely však platí vždy dobrá užitná hodnota za výhodnou cenu.

Trek X-Caliber 9

Trek X-Caliber 9 recenze a test

MTB Trek X-Caliber 9 se dá považovat za jedno z nejlepších horských kol do 40000 Kč, svou výbavou totiž potěší všechny hobby jezdce, ale neurazí ani závodně založené sportovce. Ač má hliníkový rám, ve srovnání s jinými modely zaujme svou nízkou hmotností, která je u velikosti rámu M pouze 13,3 kg.

Výrobce se pyšní kvalitními závodní díly, proto nepřekvapí nižší počet rychlostí (12), přičemž jsou všechny umístěny na zadní kazetě s širokým rozsahem. Přední odpružená vidlice RockShox Judy Silver má dobrý zdvih 100 mm a je vzduchová s dálkovým zamykáním umístěným na řídítkách. Rovněž potěší teleskopická sedlovka, která usnadňuje sjezdy a je komfortním i praktickým prvkem.

Podle recenzí a zkušeností je kolo bezpečné a velmi dobře čitelné v jakémkoliv terénu, ač nejlépe se toto kvalitní horské kolo cítí při Cross-country jízdě a na flowtrailech. Velmi účinné brzdy Shimano jsou kotoučové a hydraulické a celé pohonné ústrojí je osazeno stejnou značkou. Pláště pak výrobce použil Maxxis Ardent Race, které jsou bezdušové, mají EXO ochranu a jsou nasazena na 27,5″ nebo 29″ kolech.

KTM Ultra Flite

KTM Ultra Flite recenze a test

Hardtail kolo KTM Ultra Flite se řadí mezi nejlepší horská kola do 20000 Kč. Samotná značka KTM, známá dříve hlavně z terénních motocyklů, se etabluje také v kategorii MTB kol a to i tímto úspěšným a cenově dostupným modelem. Nabízí se ve třech velikostech rámu, přičemž všechny velikosti jsou vhodné zejména pro muže.

Velice potěšující je osazení všech částí kola kvalitními komponenty v čele se značkou Shimano. Z řady Shimano Deore je použita přehazovačka, přesmykač, řazení, kliky, kazeta i řetěz. Brzdy jsou pak použity Shimano MT200 a jako kotouče Shimano Altus RT10 CL. Přední je větší 180 mm, zatímco zadní menší 160 mm.

Standardem je hliníkový rám a potěší 29 palcová kola, která dokáží být i v náročnějším terénu velmi rychlá. Zdvih vidlice RS FS JUDY TK B1 Coil je 100 milimetrů a k dispozici je celkem 20 rychlostí v rozložení 2×10. Špatná není ani celková hmotnost, která činí bez pedálů 14,3 kilogramů.

Rock Machine Blizzard XCM

Rock Machine Blizzard XCM recenze a test

Horské kolo celopéro Rock Machine Blizzard XCM nabízí výborný poměr mezi kvalitou, praktičností a pořizovací cenou. V rámci testu celoodpružených horských kol se sice nejedná o nejlevnější full bike, avšak poskytuje jistotu kvalitních dílů za přijatelnou cenu. Většina komponentů je značky Shimano, včetně jedenácti rychlostní sady SHIMANO DEORE.

Přední odpružená vidlice RockShox Judy Silver TK nabízí výborný zdvih 130 milimetrů a výborně je na tom také zadní tlumič RockShox Deluxe Select R s parametry 210x50mm a zdvihem 120 mm. Potěší teleskopicky stavitelná sedlovka, stejně tak jako použité doplňky ONE1 v základu.

Kolo je určeno pro zábavnou jízdu na trailech i maratónských tratích a navzdory menšímu počtu rychlostí by si mělo poradit i s prudkými výjezdy. Odpružení je vzduchové s dobrými možnostmi nastavení, rám je z hliníku a samozřejmostí jsou účinné kotoučové brzdy Shimano, které mají průměr 180 milimetrů a jsou hydraulické.

Kellys Vanity 50

Kellys Vanity 50 recenze a test

Dámské horské kolo Kellys Vanity 50 má speciální dámskou geometrii rámu, díky které se na kolo lépe nastupuje a dodává větší pocit bezpečí a ovladatelnosti. Ve své kategorii má skvělý poměr cena/výkon, za relativně málo peněz nabízí kvalitní hydraulické kotoučové brzdy a mnoho komponentů značky Shimano.

MTB má páčkové řazení a celkový počet rychlostí 24, které jsou rozděleny 3×8. K dispozici jsou dvě velikosti rámu S a M, přičemž podle recenzí je velikost vhodná i pro větší děti. Potěší přední odpružená vidlice typu SR SUNTOUR XCM HLO, která má 100 mm zdvih a také funkci Speed Lockout.

Přední i zadní brzdový kotouč má shodnou velikost 160 mm, což je pro velikost kola i jeho účel použití naprosto dostatečné. Vedle zmíněné značky výše se na kole vyskytují také díly značky KLS, konkrétně pak řady Active a to na představci, řídítkách nebo na sedlovce. Potěší možnost výběru ze dvou barevných provedení a někoho by naopak mohla odradit menší kola, která však poskytují větší obratnost v terénu.

Ghost Lanao Essential

Ghost Lanao Essential recenze a test

Ghost Lanao Essential se řadí mezi nejlepší horská kola do 20000 Kč pro ženy, neboť právě k těm odkazuje speciální geometrie rámu, který je vyroben z hliníku. Jedná se o velmi dobře vybavené MTB, které některými prvky odkazuje k závodním modelům. Zmínit lze například kabeláž vedenou uvnitř rámu, která je tak chráněna proti vnějším vlivům.

Velmi účinné jsou kotoučové brzdy Tektro HD-M275, které nabízí kotouče o větší velikosti 180 mm a hlavně hydraulický systém brzd. Řazení Shimano Altus SL-M315 má k dispozici 3×8 rychlostí, což je pro většinu situací více než dostatečné. Snad pouze menší 27,5″ kola by mohla některé sportovkyně odradit, byť to, co ztrácí na rychlosti dohání na značně lepší obratnosti v terénu.

Výrobce uvádí hmotnost celého kola 15,2 kg, což je ve srovnání s některými lehce vyšší hmotnost. K dispozici jsou celkem tři velikosti rámu, které jsou vhodné pro postavy s výškou od 145 do 178 centimetrů, a několik barevných provedení. Potěší také příprava pro uchycení blatníků, které jsou ženami při jízdě terénem často vyžadovány.

Scott Scale 940

Scott Scale 940 recenze a test

Karbonové horské kolo Scott Scale 940 se dá považovat za nejlepší 29 hardtail v poměru cena/výkon. Díky karbonovému rámu se pyšní skutečně velmi nízkou hmotností jen 12,4 kg, která se pozitivně projevuje ve velmi dobrých jízdních vlastnostech. Celková tuhost rámu je pozitivní také při jízdě do kopce, kdy se většina energie ze šlapání promítá do pohybu vpřed.

Všechny komponenty jsou u takto dobře vybaveného MTB kvalitní. Zmínit lze brzdy Shimano MT200 Disc, velké množství komponentů SRAM a také řídítka s představcem Syncros. Od téhož výrobce je použité také sedlo a sedlovka, kde však bohužel chybí teleskopická funkce.

Z recenzí a zkušeností spotřebitelů zaznívá pochvala na přehazovačku Sram NX/Eagle s převody 1:12 a také na zmíněný karbonový rám. Většímu pohodlí během sjezdů pomáhá také ovládání přední vidlice přímo z řídítek. Ta je typu RockShox Judy Silver TK Solo Air, má nastavitelný odskok a její zdvih činí 100 milimetrů.

Cannondale Scalpel Carbon SE 2

Cannondale Scalpel Carbon SE 2 recenze a test

Celoodpružené MTB kolo Cannondale Scalpel Carbon SE 2 se může považovat za jedno z nejlepších trialových kol současnosti. Pouze málo modelů s celkovým odpružením nabízí karbonový rám, což se právě v tomto modelu kloubí. Výsledkem je MTB s nekompromisním výsledkem, které je rychlé, tuhé a zároveň lehké. Výrobce patří mezi nejlepší značky horských kol, a proto nepřekvapí výborná kvalita zpracování.

Přes složitější konstrukci s odpruženým zadním kolem je celková hmotnost pouze 12,3 kg, čehož nedosahují ani některá karbonová hardtail kola. Vybaveno je mnoha technickými prvky, které posouvají jízdní zážitek při každé jízdě na lepší úroveň, zmínit lze například patentované odpružení FlexPivot anebo asymetrickou integraci.

Kola mají pochopitelně velikost 29 palců a brzdy jsou kotoučové – hydraulické. Odpružení má pro komfortní jízdu terénem vysoké zdvihy a kromě komponent značky Shimano zde najdeme i například pláště Maxxis nebo bezdušové ráfky Stan’s Notubes Crest D. Full bike má adekvátně vyšší pořizovací cenu a je určen závodním jezdcům a náročným spotřebitelům, kteří chtějí to nejlepší.

Leader Fox Trion

Leader Fox Trion recenze a test

Leader Fox Trion může být ideální volbou pro ty, kteří hledají nejlepší celoodpružené horské kolo do 30000 Kč. Jde zároveň o jedno z nejlevnějších celoodpružených kol a tomu také odpovídají některé parametry. Tím nejviditelnějším je vyšší hmotnost 16,2 kg, což se však dá považovat za akceptovatelnou hodnotu vzhledem k nízké pořizovací ceně.

MTB je určeno pro pohodlnou jízdu terénem, přičemž náročné enduro sjezdy sám výrobce rovnou nedoporučuje. Poměr cena/výbava je však výborný a pro běžnou sportující veřejnost je tento model zcela dostačující. Zaujme velkými kotoučovými brzdami TEKTRO s průměrem 180 mm i dalšími komponentami předních výrobců.

Řazení je použito SHIMANO DEORE a má 2×10 rychlostí. Stejným výrobcem jsou osazeny také kliky nebo přehazovačka. Představec a sedlovka je značky EXERACE, zatímco pláště jsou od výrobce Maxxis. Při takto nízké ceně nepřekvapí standardní hliníkový rám, zaujmout však mohou lanka tažená rámem, ve kterém jsou ukryty před vnějšími vlivy.

CTM Zephyr

CTM Zephyr recenze a test

Horské kolo s odpruženou přední vidlicí CTM Zephyr má poměrně dobrý poměr cena/výkon, přičemž se jedná o dostupný hardtail. Vidlice Suntour XCM32 nabízí v této cenové kategorii nadprůměrně vysoký zdvih 120 mm a potěší, že je uzamykatelná. Jako materiál rámu je použitý hliník a kolo je k dispozici ve třech velikostech rámu (M, L a XL).

Geometrií rámu a nabízenými možnostmi složení se jedná o unisex MTB, které nezklame jak muže, tak ani ženy. Dle výrobce obstojí při jakékoliv vyjížďce, což dokládají také velké kotoučové hydraulické brzdy. Podle požadavků může mít velká 29″ kola anebo menší 27,5 palcová, které budou vyhledávat hlavně ženy a osoby menšího vzrůstu.

Většina komponent je značky Shimano, která je zárukou kvality a spolehlivosti. Touto značkou je osazena například přehazovačka, přesmykač, řazení, kliky ale i brzdy. S hmotností 14,6 kg se řadí k průměru ve své kategorii, stejně tak jako s 18 rychlostmi, které jsou ve složení 2×9.

Nejprodávanější horská kola

Nejprodávanější horská kola na trhu jsou ty od značek: Kellys, CTM, Rock Machine, Scott, Kross.

Nejlepší značky horských kol

Nejlepší značky horských kol jsou Specialized, Superior, Rock Machine a Giant. Kvalitní horská kola má rovněž švýcarská značka Scott, rakouská značka KTM, bavorská Cube, nebo GT. Dobrá levná horská kola s cenou do 10 000 až 15 000 Kč nabízí Leader Fox, nebo slovenská značka kol CTM.

Jak vybrat horské kolo

Horské kolo je skvělou volbou pro všechny vyznavače jízdy v přírodě, v náročném terénu, nebo v horském, nevyzpytatelném prostředí. Kvalitní horské kolo zvládá mnohem víc, než si dovedete představit. Nerozhodí jej jízda po kamení, brodění v potoce, ani jízda lesem. Při výběru dbejte hlavně na správnou velikost rámu a kol ke své postavě a jízdnímu stylu. Typy kol se od sebe také odlišují materiály, nebo systémy odpružení.

Odpružení, aneb hardtail nebo celopéro?

Hlavním rozdílem, který je u horských kol patrný na první pohled, je systém odpružení. Zatímco většině sportovců stačí tzv. hardtail, tedy pevný rám s odpruženou vidlicí, na náročné sjezdy terénem je jednoznačně vhodné celoodpružené horské kolo. Hardtail je levnější, přední vidlice má běžně zdvih 100 milimetrů a může být buďto v levnějším provedením, kdy tlumení obstarávají péra, nebo v provedením vzduchovém.

Vidlice je nastavitelná i uzamykatelná. Právě kompletní uzamčení pružení je vhodné při rychlé jízdě na silnici, nebo při náročných stoupacích pasážích, kdy je potřeba co nejvíce energie přenést šlapáním na zadním kolo (při aktivním tlumení se v něm část vynaložené energie ztrácí).

Celoodpružené kolo je znatelně dražší a vyžaduje adekvátně vyšší údržbu. Za to však poskytne majiteli v náročném terénu mnohem větší pohodlí a jistotu. Kolo je v terénu mnohem stabilnější a bývá zvykem, že tyto typy mají také kvalitnější přední vidlici s vyšším zdvihem, často až do 150 mm. Pro horské sjezdy a náročný terén je jednoznačně vhodnější, pokud se však častěji pohybujete v ne až tak náročném prostředí, jeho potenciál spíše nevyužijete.

Další dělení

Ve specializovaných obchodech, nebo pokud hledáte profesionální horské kolo určené na konkrétní disciplínu, se setkáte s rozdělením horských kol na trail bike, crosscountry, enduro, downhill a fatbike. Trail a crosscountry horská kola jsou určeny pro jízdu běžným terénem, pro vysoký výkon a vysokou rychlost. Často mají hardtail konstrukci a odlehčené materiály.

Enduro je určeno pro náročné terény a stejně jako u downhillového kola je u něj použit celoodpružený rám. Druhý zmiňovaný typ je určen výhradně pro sjíždění z kopců, má velmi naddimenzovaný rám, který je velmi pevný.

Posledním typem horských kol je fat bike, kolo, které je primárně určeno pro jízdu ne sněhu. Má extrémně široké pneumatiky, aby ve sněhu nezapadlo, a jinak se podobá běžným horským kolům. Po čas jízdy mimo sníh se s ním spíše natrápíte, neboť má veliký valivý odpor a také jeho hmotnost nepatří mezi nejnižší.

Materiál rámu a hmotnost

Horská kola mohou mít rám ocelový, hliníkový, duralový, nebo karbonový. Ocel patří mezi nejtěžší materiály, a proto z nabídky horských kol pomalu vymizela. Nejčastěji se tak dnes v nabídce setkáme s hliníkovými rámy kol, které jsou lehké, dostatečně pevné a jsou rozumným kompromisem mezi výkonem a pořizovací cenou.

S hmotností je na tom zase o stupeň lépe dural a nejlépe pak karbon, který má i další pozitivní vlastnosti. Karbonová horská kola jsou lehká, pevná a kromě rámu se z něj dělají také další části, například řídítka. Karbon je však také křehký a tak se může stát, že při větším pádu rám kola zničíte.

Velikost kol

Horským kolům ještě donedávna panovala 26″ kola, která, ač mají i dnes stále své zastánce, jsou do velké míry nahrazena většími 27,5″ a 29″ koly. 27,5 palcová kola jsou univerzálnější, osazují se na levnější modely a také na terénní speciály, díky jejich lepším vlastnostem v náročných technických pasážích. Menší kola jsou obratnější ale pomalejší. 29 palcová kola se dávají na dražší modely kol, jízda s nimi je rychlejší a v terénu také pohodlnější, neboť lépe překonávají terénní nerovnosti, včetně kořenů a kamení.

Počet převodů

Převody, někdy nazývány také rychlosti, jsou podstatnou součástí každého kola, horská nevyjímaje. Standardem jsou na předním ozubeném kole tři převody a na zadním 7 – 9. Celkový počet rychlostí je tak mezi 21 až 27. Poslední dobou se u lépe vybavenějších kol vyskytují na předním kole převody pouze dva, nebo dokonce jeden. Na zadní kazetě je pak převodů více, typicky 10 – 11. Je to z důvodu úspory hmotnosti, rychlejšího řazení a menší šance, že se přehazovačka při jízdě porouchá. Tyto často profesionální horská kola pak mají 20 – 22 rychlostí.

Celý článek: https://www.equiplo.cz/horska-kola-mtb/

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶