MASÁŽE PRO SPORTOVCE

Masáže pro sportovce je technika šitá na míru pro tělo sportovce, které je vystaveno jednostrannému fyzickému zatížení, má bez kvalitního kondičního, kompenzačního a regeneračního programu, za následek selhání funkce svalového aparátu.

  Sportovní masáž

Tento typ masáže je znám již od starověku, kdy před soutěžemi a mezi nimi byli sportovci otíráni speciálními oleji. Chcete-li si zlepšit výkony, nepřehnat to s aktivním tréninkem, doporučujeme nejen dát tělu dostatek odpočinku, ale také dodatečně uvolnit svaly masáží. Její intenzita se volí v závislosti na potřebách konkrétního sportovce

Význam masáže v systému tělesné kultury a sportu zaznamenali sportovci starověké Sparty a Řecka. Později si ji připomněli a v 20. století se stala součástí přípravy sportovců na olympijských hrách. Dnes je taková masáž nedílnou součástí sportu, uchylují se k ní nejen profesionálové, ale i muži a ženy, kteří se pravidelně zabývají různými typy fitness na amatérské úrovni. Moderní integrovaný přístup k tréninkovému procesu znamená nejen promyšlené střídání cyklů zatížení a odpočinku, sledování techniky a dodržování zásad správné výživy, ale také propojení dalších metod expozice, z nichž hlavní je masáž.

Sportovní masáž zahrnuje soubor technik ručního vlivu na tkáně těla. V závislosti na sledovaných cílech lze masáž rozdělit na sportovně regenerační, tréninkovou a pohotovostní. Při pravidelných masážích si sportovec může výrazně zlepšit celkovou fyzickou kondici, dosáhnout lepších výsledků ve sportu, chránit tělo před přetrénováním a jeho negativními důsledky.

Pro zvýšení požadovaného účinku se masáž na těle provádí pomocí krémů a mastí. Mohou obsahovat relaxační, hřející nebo chladící složky. Techniky, které masér provádí, se liší v závislosti na tom, kterou oblast ošetřuje. Kvalifikace specialisty je zde velmi důležitá – sportovní masáž vyžaduje znalosti o lidské anatomii, struktuře kostí, svalů a vazivového aparátu, pochopení vlastností tréninkového procesu v různých disciplínách a také fyzické síly, protože tělo sportovce potřebuje využít hluboký silový tlak.

Masáž odstraňující únavu

Jedná se o druh sportovní masáže, který je nejrozšířenější, kromě jeho uplatnění ve sportu lze tento typ masáže využít i v některých druzích masérských či kosmetických salónů. Masáž je vhodná zejména tehdy, byl-li sportovec vystaven vysoké fyzické námaze. Je-li však sportovec zcela vyčerpán, je vhodné, aby byla masáž odložena alespoň o jeden den.

Masáž přípravná

Přípravná masáž představuje masáž, při které dochází ke zlepšení sportovcovy kondice. Jedná se tak o prvek, který pomáhá při široké škále anatomických a funkčních příznaků jako je například špatné držení těla, ochablé svaly a mimo jiné také zkrácené šlachy. Jedná se zpravidla o masáž celkovou. Masáž přípravnou lze také označit jako masáž tréninkovou, hygienickou či kondiční.

Masáž pohotovostní

Měla by připravit sportovce na podání maximálního výkonu. Můžeme ji považovat jako součást rozcvičení před samotným výkonem. Podle povahy sportovce rozlišujeme tuto masáž na dráždivou a uklidňující. Dráždivou masáž volíme v případě, jestliže je sportovec v útlumu, tudíž potřebuje povzbudit. Masáž je tvrdá a rychlá. Uklidňující použijeme tehdy, je-li dotyčný sportovec nervózní a netrpělivý. Taková masáž je jemná a v pomalejším tempu než masáž dráždivá.

Masáž v přestávkách mezi výkony

Tato masáž je vhodná pouze při různých utkáních a sportovních soutěžích. Nezbytná je pro sportovce, od kterých jsou požadovány výkony v menším časovém rozsahu. Typickým odvětvím je například desetiboj, ale i mnohé sportovní turnaje, které se leckdy protáhnou až na několik týdnů.V takových případech je cílem předejít mnohým zraněním a připravit sportovce na to, aby mohl opět podat výkon alespoň stejně dobrý jako před jeho únavou.

Léčebná sportovní masáž

Tento druh sportovní masáže, jak už z názvu napovídá, má za úkol pomáhat léčit či doléčovat následky různých sportovních zranění. Správný masér by se neměl nikdy snažit o to, aby léčil sportovce sám bez vědomí jeho ošetřujícího lékaře.

 

Druhy masážních prostředků

Mýdla

Mýdla jsou prostředky patřící mnoho let mezi nejpoužívanější. Za jejich největší výhodu lze považovat dostupnost a relativně nízkou cenu. Na druhou stranu při dlouhém kontaktu mýdla s pokožkou dochází k jejímu odtučňování a vysušování.

Pudry

Pudry neboli zásypy pro svůj nedostačující skluz a přilnavost jsou vhodné pouze k částečné masáži např. plosky nohy apod..

Emulze

Emulze jsou masážní přípravky obsahující dvě složky (vodu a olej), které se navzájem nemísí, a díky emulgátoru vytvářejí stabilně rozptýlenou směs jedné složky ve druhé. Jejich přední stránkou je nejen dobrý skluz, ale především cenová dostupnost. Mezi nevýhody patří zejména špatné vstřebávání, dráždění a šmolkovost.

Lihové přípravky

Tento druh přípravků se používá zejména na rychlou pohotovostní masáž. Za největší klad lze bezesporu považovat to, že v sobě ukrývají vysokou koncentraci výtažků z bylin. Tím se několikanásobně zvyšuje jejich účinnost. Oproti ostatním masážním prostředkům, jako jsou například emulze či oleje, mají špatný skluz a díky rychlému odpařování lihu jsou nevhodné k déle trvajícím masážím. Typickým příkladem lihových přípravků je ALPA a SPORTOVKA. Rozeznáváme tři druhy-základní, chladivé a prohřívající.

Tukové masážní prostředky

Rozdělujeme je na tekuté (oleje) nebo polotuhé (masti a krémy). Tekuté masážní prostředky se nacházejí ve dvou základních formách, rostlinné a živočišné. Oleje představují masážní prostředek, který je v dnešní době nejčastěji používán pro celotělové masáže. Krémy a masti se oproti olejům využívají k lokální masáži, a to zejména k masážím různých kloubů

Gely

Představují ztuhlý koloidníroztok, který vytváří rosolovitou hmotu. Obsahují tři složky – vodu, líh a škrob. Jsou vhodné k lokální masáži díky obsahu účinných látek a snadné vstřebatelnosti.

ZDROJ: https://fyzioklinika.cz/poradna/clanky-o-zdravi/633-sportovni-zahrivaci-masaz. ,wikipedie

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶