Lepší než posilovna. Cvičení workout je zdarma a zvládne ho každý

Ať už chcete vyladit formu do plavek nebo jenom zlepšit fyzickou kondici, měli byste zkusit workout. Možná si pod tím slovem představujete partu namakaných chlapů někde na hřišti, ale workout může dělat každý – tedy i člověk, který nikdy v životě necvičil. V tomto článku prozradíme, jak na to.

Co je to vlastně workout?

Workout je sportovní disciplína zaměřená na cvičení s vahou vlastního těla. K tréninku nepotřebujete činky ani posilovací stroje, na základní cviky vám bohatě stačí hrazda a bradla. I proto vznikají venkovní workoutová hřiště, na která si můžete kdykoliv zajít a zdarma si tu zacvičit. Třeba i s dětmi.

Workoutová komunita navíc bývá přátelská a ochotná, takže pokud na hřiště půjdete poprvé, rozhodně se nemusíte bát, že byste tu byli pro smích. Právě naopak – zkušenější cvičenci vám ochotně poradí a ukážou správnou techniku cviků. Každý přece jednou začínal a ti, co už cvičí déle, pro to mají pochopení.

Jak začít s workoutem?

Stejně jako když začínáte plavat, běhat nebo třeba cvičit v posilovně, nejprve je nutné tělo fyzicky připravit na to, že jste se rozhodli pro životní změnu. Proto začínejte malými krůčky a dávejte si lehké tréninky, abyste se hned první den úplně nezničili. Postupně budete přidávat.

Základní workoutové cviky pro začátečníky jsou:

  • dřepy, případně výpady,
  • kliky
  • a skákání přes švihadlo.

Tyto cviky byste měli zvládnout i jako začátečník, ideálně je procvičte v 2-3 kolech. Jedno kolo může zahrnovat například 20 dřepů či výpadů, 20 kliků a 20 sekund skákání přes švihadlo. Každý cvik proložte půlminutovou až minutovou pauzou, abyste se vydýchali, ale zároveň nevychladli.

Do tréninku časem zařaďte také plank, kterým skvěle posílíte břicho a obecně střed těla. Při planku mějte tělo opřené jen o špičky na nohách a lokty a setrvávejte v pozici vodorovné se zemí tak dlouho, jak to jenom vydržíte. Je důležité, abyste při planku zůstali skutečně rovní a neprohýbali se. Pro začátek proto bude lepší, když na vás někdo zkušenější dohlédne.

 


Plank je skvělý v tom, že k němu nic nepotřebujete. Můžete tak cvičit i na dovolené. • MALL.cz

 

Každým dalším tréninkem si budete přidávat, takže třeba za měsíc nebo dva už hravě zvládnete dvojnásobnou porci než na začátku. Zmíněné cviky navíc nemusíte dělat jen na workoutovém hřišti, v pohodě je odcvičíte také například v parku. Pro větší pohodlí si k tomu pořiďte podložku na cvičení.

Jaké jsou další workoutové cviky?

Jakmile získáte kondici a budete se cítit jistěji, můžete zařadit další základní cviky na workout. Těmi jsou:

  • shyby (přítahy na hrazdě s širokým úchopem)
  • dipy (kliky na bradlech).

Zatímco shyby procvičíte zejména zádové svalstvo, pomocí dipů trénujete triceps, hrudník, záda i ramena. Pokud by pro vás kliky na bradlech byly ze začátku moc těžké, klidně si položte nohy na zem a místo bradel použijte lavičku. Podobně na shyby si pro začátek povolejte parťáka, který vám bude nahoru dopomáhat.

Změňte také svůj jídelníček

Workout je velmi dobrý způsob hubnutí a zvyšování kondice, ale sám o sobě vás do skvělé formy nedostane. Společně s ním musíte také zdravě jíst a omezit zejména cukry a obecně sacharidy. Vyhněte se sladkostem a slazeným nápojům, snižte porce pečiva a příloh, vyhýbejte se polotovarům.

Když budete vytrvalí, už za pár týdnů se vaše tělo jako zázrakem začne proměňovat.

Celý článek: https://blog.mall.cz/rodina/lepsi-nez-posilovna-cviceni-workout-je-zdarma-a-zvladne-ho-kazdy-1079.html

Sdílejte nás na sítích:

Partneři

Reklama

Sledujte nás na sítích

Chci být partnerem

Líbí se vám náš projekt? Podpořte nás!

Zaslané finanční prostředky budou použity na tvorbu zajímavých článků a nejrůznějších recenzí. Darovaná částka je zcela na vašem uvážení, v QR kódu je přednastavená částka 10 Kč.

Prozkoumejte

Adam Ondra

český lezec a olympionik, který se již ve dvanácti letech (rok 2005) zařadil mezi deset nejlepších světových lezců na obtížnost, a čtyřnásobný mistr světa. Přes deset let

Více informací ⟶

VM Stretching

Tým VM Stretching VM Stretching je stretching, fitness a taneční studio v centru Prahy. Poprvé navštívit VM Stretching je jako se poprvé zamilovat – intenzivně,

Více informací ⟶

Sportem ku zdraví

Sport působí nejen na fyzické zdraví, ale také podporuje dobrý psychický stav člověka. Pohyb jako takový má blahodárné účinky na metabolismus, celkovou kondici i koncentraci.

Více informací ⟶