Kvůli zdražení energií hrozí uzavírání sportovišť, varuje ČUS

Praha – Výrazné zdražení energií může donutit sportovní spolky k uzavření sportovišť. Varuje před tím Česká unie sportu (ČUS), která o tomto problému jednala na úterním zasedání výkonného výboru. Plánuje řešit situaci s Národní sportovní agenturou (NSA) a vládou. Problémy spolků často způsobilo to, že musely vybírat nejlevnějšího dodavatele, kteří v poslední době často krachují.

“Spolky s většími sportovišti, s vyššími odběry, které používají k úhradě energií dotace z veřejných zdrojů, musí dodavatele energií soutěžit a nemohou si vybrat spolehlivého, musejí mít toho nejlevnějšího. Povinná výběrová řízení tak často vyhrávali malí překupníci před velkými dodavateli, a ti malí právě teď s nárůstem cen krachují,” uvedl předseda ČUS Miroslav Jansta.

Zkušenosti z terénu na výkonném výboru přiblížil předseda Pražské tělovýchovné unie Jaroslav Chvalný. “Situace ve sportovním prostředí začíná být kritická. Vlastníci a provozovatelé sportovišť nemají prostředky na úhradu energií. Reálně tak v krátké době hrozí uzavírání bazénů, nafukovacích hal i dalších sportovišť. Národní sportovní agentura, potažmo stát by měly urychleně reagovat, přijmout co nejdříve konkrétní opatření a klubům a jednotám pomoci,” citovala jeho slova ČUS v tiskové zprávě.

Na spolky provozující sportoviště nadále dopadají i omezení kvůli koronaviru. Možností, jak vyřešit nárůst ceny energií, nemají mnoho. “Mohou zavést úspory, tedy i omezit provoz sportovišť, zvýšit členské příspěvky nebo poplatky za užívání sportovišť a požádat o vyšší podporu z veřejných zdrojů, tedy z rozpočtu obcí, měst, krajů, státu,” řekl Jansta.

NSA problémy sportovních spolků vnímá. “Bohužel v současné době nemůžeme vypisovat nové dotační výzvy, protože čekáme na schválení státního rozpočtu. Pevně věříme, že dojde ke schválení rozpočtu Národní sportovní agentury v takové výši, abychom mohli vypsat dotační výzvu ‘Provoz a údržba’ a odvrátit tak krach a uzavření sportovišť. Nechceme přihlížet tomu, že kvůli drahým energiím nebudou mít zejména děti kde sportovat,” uvedl pro ČTK mluvčí Národní sportovní agentury Jakub Večerka.

ČUS řeší hospodaření svých sportovních středisek – centra v Nymburku, plaveckého areálu v Podolí a lyžařského areálu Zadov. Jejich návštěvnost omezují pokračující restrikce kvůli koronaviru a přidávají se k tomu extrémní náklady na energie. O státní podpoře na letošní rok nemá ČUS jasno, protože stát hospodaří v provizoriu a NSA čeká s vypsáním dotačních programů na schválení státního rozpočtu. Zatím jen podpořila zimní sporty včetně účasti české výpravy na olympijských a paralympijských hrách.

Zdroj: ČTK

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶