Kanoistika

Kanoistika je vodní sport provozovaný jak rekreačně tak i profesionálně. Ač je název odvozen od kánoe, je obecně používán i pro podobné aktivity provozované na kajaku.

Disciplíny

Rychlostní kanoistika

provozována na klidných stojatých vodách, přičemž cílem je ujet stanovenou vzdálenost v co nejkratším čase. Existuje mnoho kategorií, které se dělí nejen podle věku a pohlaví, ale i typem lodi. Mezi naše nejúspěšnější rychlostní kanoisty patří Josef Dostál, který závodí na kajaku.

Slalom na divoké vodě

provozován na silně proudících tocích. Cílem je nejen projet stanovenou trasu co nejrychleji, ale také správně projet na trase umístěné branky. Červené (protivodné) branky se projíždějí proti směru proudu a zelené po směru proudu. Za dotyk či neprojetí branky jsou závodníkovi přičítány trestné sekundy. V této disciplíně máme hned několik světově významných závodníků, jsou to: Štěpánka Hilgertová, Vavřinec Hradilek, Jiří Prskavec a Lukáš Pollert

Kanoepolo

Poněkud netradiční disciplína. Je to obdoba vodního póla na lodích, dvě soupeřící družstva se snaží vsítit co nejvíce gólů, k základním dovednostem hráče patří eskymácký obrat, jelikož při kontaktu s protihráči dochází často k převrhnutí kajaku. Hřiště má typicky rozměry 30x20m a branky jsou 2 metry nad vodou o rozměru 1×1,5 metru. Na hřišti je pět hráčů z každého týmu a maximálně tři střídající za zadní čárou.

https://www.youtube.com/watch?v=H2s_pTzDs4Q

Vodní turistika

Nejrozšířenějším disciplínou je vodní turistika. Nadšenci na různých druzích lodí každoročně sjíždějí většinou mírněji tekoucí řeky. V této disciplíně se nekonají žádné soutěže, slouží pouze pro rekreaci a vytváření přátelství 🙂

Kanoistika v Česku

Příznivci divočejší vody v Česku nemají příliš příležitostí, takže jezdí do oblastí kde řeky tečou trochu divočeji, nebo využívají možnosti sjíždět některé úseky českých řek při vypouštění přehrad (např. ČPV – Český pohár vodáků). Jedna z nejhezčích a nejatraktivnějších tratí Čertovy schody se nachází na Vltavě v úseku pod Lipenskou přehradní nádrží nad Vyšším Brodem, kromě kanoistiky je využívána i pro závody v raftingu.

Zdroje: Wikipedia, youtube, kanoe.cz

Sdílejte nás na sítích:

Partneři

Reklama

Sledujte nás na sítích

Chci být partnerem

Líbí se vám náš projekt? Podpořte nás!

Zaslané finanční prostředky budou použity na tvorbu zajímavých článků a nejrůznějších recenzí. Darovaná částka je zcela na vašem uvážení, v QR kódu je přednastavená částka 10 Kč.

Prozkoumejte

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V

Více informací ⟶