Jóga, nebo pilates? Poradíme, které cvičení se k vám víc hodí

Některé ženy chtějí být víc ohebné, vyrovnané. Jiné zase touží zpevnit si tělo a posílit svaly. Někdy je těžké se rozhodnout mezi jógou a pilates. Obojí nám moc prospívají, které cvičení se k vám ale více hodí?

Oba druhy cvičení mají jedno společné – na rozdíl od jiných sportů není cílem zhubnout, vytvarovat postavu do plavek nebo dosáhnout nejlepšího skóre, ale mít především zdravé tělo, v němž se budete cítit fit. Přestože nám jóga a pilates postavu hezky vytvarovat pomáhají, není to jejich prvotním záměrem, ale spíše důsledkem.

Jóga je skvělým nástrojem k duševní pohodě, mimo to, formuje také postavu

Pilates

Toto cvičení mělo původně vrátit do formy lidi po nemoci, po zranění, prostě všechny, kteří chtějí své tělo posilnit a zároveň nepřetížit. Pak se z toho stala davová záležitost. Kombinuje se při něm plynulé dýchání, protahování a základní posilování svalů (i těch často opomíjených).

Cílem je zpevnit celé tělo, nejvíce však jeho střed, odkud by měla vycházet největší síla a stabilita – tedy břišní a zádové svaly, pánevní dno. Cvičením této oblasti se pak posiluje vše ostatní.

Jednotlivé lekce mohou být jak dynamické, tak silové a protahovací, ale podstata je vždy stejná. V pilates představuje oblast břicha hlavní centrum síly, těžiště celého těla – patří sem přímé, šikmé a příčné břišní svaly i svaly pánevního dna a hluboké svaly zádové. Posilování hlubokého svalstva v oblasti pánve a pasu zlepšuje přirozenou pohyblivost, napomáhá ke správnému držení těla a budete pak díky němu pevnější a stabilnější.

Principy: Pilates klade důraz na plynulé pohyby, soustředění, vědomé dýchání a preciznost. Stejně jako jóga se řadí do cvičení kategorie body and mind (tělo a mysl), kdy mysl kontroluje a soustředěně řídí každý pohyb těla.

Jóga

Jóga není jen sport, je to filozofie, životní styl. Své kořeny má v Indii, snaží se o úplné spojení mysli, těla a duše. Vše se dělá s láskou sama k sobě. Oproti pilates je daleko více spirituální a jejím základem – ostatně stejně jako u meditace, která bývá s jógou spojována – je dech.

Jako cvičení pomáhá zpevnit tělo, zvýšit jeho sílu, flexibilitu, učí soustředěnému dýchání a vědomému pohybu, rovnováze. V závislosti na druhu umí jóga buďto nabít tělo energií, nebo odbourat stres a zklidnit mysl.

Tři oblíbené druhy jógy:

  • Hatha jóga – cvičení probíhá v pomalém tempu, zaměřuje se na jógové pozice (ásany), dech, meditaci a energii. Vyvinulo se z ní mnoho dalších druhů jógy a je jakýmsi základem.
  • Kundalini jóga – tato velmi dynamická jóga kombinuje dechová cvičení, meditace, mantry a statické pozice (ásany). Probudit kundalini energii znamená probudit své vědomí.
  • Vinyasa jóga – pohyby se synchronizují s dechem. Jedná se o dynamický typ jógy s plynulými přechody mezi pozicemi.

Co dokáže pilates

Vytrvalost: Základním principem pilates je kontrolované a plynulé provádění pohybů, kterými se formuje zdravé tělo. Cvičení se provádí na zemi nebo karimatce, ale také se při něm někdy využívají různé přístroje. Převážně by mělo posilovat svaly a zlepšovat vytrvalost. Cviky jsou velmi strukturované a svou „systematičností“ a pravidly se podobají se tréninku ve fitness centru.

Zlepšuje držení těla a rovnováhu. Pilates posiluje především střed těla, svaly v oblasti páteře, pánevního dna a břicha. Celkové zpevnění ucítíte už po několika cvičeních.

Zlepšuje vytrvalost a stabilitu. Plynulými pohyby a delším setrváním v určitých pozicích se trénuje jak vytrvalost, tak stabilita.

Zlepšuje sebekontrolu, preciznost a koncentraci. Pro zachování rovnováhy musíme být v každé pozici velmi soustředěné, je ideální vypnout hlavu, nevnímat okolní zvuky.

Je prevencí bolesti zad. Posilováním středu těla se zároveň posilují i záda, a tím se předejde bolestem. Hodí se pro všechny po nemoci, úrazu a podobně.

Co dokáže jóga

Pozornost: Základní myšlenkou jógy je meditací, dýcháním a pohybem dostat do souladu tělo a duši. Jóga má spirituální přesah. Cvičení se provádí na zemi a na karimatkách, využívá se jen několik málo pomůcek. Velký význam má meditace a vědomé soustředěné dýchání. Na pořadí nezáleží, je ideální absolvovat lekci se zavřenýma očima, tak se soustředíte na sebe a svůj vnitřní svět.

Zlepšuje ohebnost. Ten, kdo pravidelně praktikuje jógu, zdokonaluje svou ohebnost. Pravidelným a intenzivním protahováním budou totiž svaly a šlachy pružnější.

Posiluje svalstvo. Většina pozic je založena na využití vlastní tělesné hmotnosti. To podporuje budování svalové hmoty přirozenou cestou.

Má pozitivní vliv na psychiku. Vědomým soustředěním se na dýchání se cítíme vyrovnanější a dokážeme se snáz zbavit napětí. Pravidelné praktikování jógy vede k lepšímu psychickému stavu.

Zlepšuje zdraví srdce a krevní oběh. Je potvrzeno, že pravidelným cvičením jógy se dá předejít vysokému krevnímu tlaku, a to zabraňuje vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Celý článek: https://www.idnes.cz/jenproholky/lifestyle/joga-pilates-cviceni-jak-se-lisi-seberozvoj-hubnuti-pece-o-telo.A221117_192333_jph-lifestyle_abr

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶