Jak vybrat trekové boty, které vydrží a budou pohodlné

Za dobrého počasí zvládnete většinu výletů po Česku odšlapat v teniskách. Pokud to ale s turistikou myslíte vážně, dřív nebo později si budete chtít nazout pořádné pohorky, ve kterých vás žádný šutr, zima, déšť nebo říčka nepřekvapí.

Tentokrát jsme se zaměřili na trekové boty, protože ty se prostě hodí vždycky, a pokud tlačí, tak i nejlepší model je k ničemu. Jak vybrat trekové boty, které vydrží víc než příslovečných 100 jarních kilometrů?

Podle čeho vybírat trekové boty v kostce?

Ještě než vyrazíte na nákupy, měli byste vzít v úvahu náročnost trasy a její terén. Svou roli při výběru bude také hrát roční období, ve kterém budete chodit a počasí, které v daném místě převládá.

Pokud budete například podnikat jednodenní túru v mírném terénu v létě, může být pro vás vhodné lehčí boty s menší oporou kotníků. Pokud se ale vydáte na vícedenní túru s těžkým batohem, která zahrnuje výstupy do hor, bude pro vás lepší zvolit trekové boty s pevnou oporou kotníků a odolným podrážkou, která vám poskytne stabilitu a ochranu.

Dalším faktorem, na který byste měli brát ohled, je počasí. Pokud se vydáte na túru do deštivého prostředí, zvažte boty s voděodolnou membránou, která udrží vaše nohy suché. Naopak v horkém počasí si můžete vybrat boty s prodyšnou membránou, která umožní odvádět vlhkost z vašich nohou.

Zaměřte se tedy na:

  • pro koho jsou boty určené (pánské, dámské, dětské)
  • na jaké aktivity je budete nazouvat
  • do jakého terénu
  • v jakých podmínkách

Tip: Pokud máte speciální požadavky např. zvýšený nárt, široké chodidlo, nebo vybočený palec, raději zajděte do kamenné prodejny, boty vyzkoušejte a rovnou vaše požadavky zkonzultujte s odborníky.

jak vybírat trekové boty

Při výběru trekových bot hraje roli několik faktorů

 

Jaké túry nejčastěji podnikáte?

Jednodenní výlety, zpravidla od jara do podzimu

Pokud se řadíte mezi příležitostné turisty a výlet berete spíš jako vycházku bez velkého převýšení, budou vám bez nadsázky stačit boty, které jinak používáte třeba na běhání. Mrknout můžete na tzv. trailové boty. I kdybyste zmokli, večer je doma vysušíte. Vzít můžete i nízké trekové boty. Zpravidla nezakrývají kotník, mívají textilní svršek a o něco odolnější podrážku než boty na sport.

Několikadenní přechody hor

Na přechody českých a slovenských hor se rozhodujte mezi středně vysokými botami, které dosáhnou zhruba těsně nad kotník, a ještě o trochu vyššími, odolnějšími a zpravidla těžšími botami do náročnějšího terénu.

Zdolávám vysoké hory

Na vysoké kopce, kde budete balancovat na velkých kamenech, škobrtat písečnou sutí, nebo se klouzat po sněhu, pořiďte pevné kotníkové boty s pořádnou podrážkou. Přesně takové, o kterých se zde budeme bavit.

Asolo Kongur GV MM – poctivé kožené boty na pořádné treky

Kategorie trekových bot

Na eshopech často narazíte na rozdělení trekových bot do několika kategorií označených písmeny A až D. Toto rozdělení slouží jako vodítko, na jakou aktivitu se boty hodí. Všechny kategorie bot se liší výškou bot, pevností a tuhostí podrážky, množstvím výztuže a dalšími detaily, které chůzi co nejvíce zpříjemňují.

  • Kategorie A
    • určeny pro lehké a nenáročné túry v mírném terénu. Tyto boty mají nízkou oporu kotníků a měkkou podrážku, což zajišťuje pohodlný pohyb. Jsou vhodné pro výlety do přírody nebo pro mírné turistické aktivity.
  • Kategorie A/B
    • univerzální boty, které jsou vhodné pro různé typy turistických aktivit a terény. Tyto boty mají středně tuhou podrážku a větší oporu kotníků než kategorie A. Jsou vhodné pro vícedenní výlety v náročnějším terénu.
  • Kategorie B
    • určeny pro náročné turistické aktivity v horských oblastech. Tyto boty mají pevnou oporu kotníků a tuhou podrážku, což zajišťuje maximální stabilitu na nerovném terénu. Jsou vhodné pro horské túry s většími převýšeními a náročným terénem.
  • Kategorie B/C
    • určeny pro extrémně náročné podmínky, jako jsou horské výstupy nebo ledovcové túry. Tyto boty mají velmi pevnou oporu kotníků a tvrdou podrážku, což zajišťuje maximální stabilitu a ochranu při náročných výstupech. Jsou vhodné pro zkušené horolezce a turisty, kteří se vydávají na extrémní výpravy.
  • Kategorie C
    • určeny pro extrémní horské podmínky, jako jsou expedice na osmitisícovky nebo výstupy na ledovce. Tyto boty mají velmi pevnou oporu kotníků a tuhou podrážku s vysokou odolností proti vniknutí ostrých kamenů. Jsou vhodné pro velmi zkušené horolezce a alpinisty.
  • Kategorie D
    • speciální boty pro horolezce a alpinisty, kteří se vydávají na velmi náročné expedice v extrémních podmínkách. Tyto boty mají velmi pevnou oporu kotníků a tuhou podrážku s vysokou odolnost.

Tip: Nenechte se zmást různým názvoslovím. Tipy pro výběr outdoorových, trekových i turistických bot jsou téměř totožné.

Další vychytávky, na které se při výběru zaměřit

Svrchní materiál: kůže, nebo textil?

V kategorii bot do náročnějšího terénu se většinou setkáte s koženými botami. Kůže totiž déle vydrží, jen tak se neprodře a dobře drží nohu v teple. Musíte se o ni ale dobře starat. Znamená to pravidelně boty vysoušet a impregnovat, aby lépe izolovaly a jejich kůže neztvrdla.

Trekové boty s textilním svrškem jsou lehčí a dovolují víc barevných kombinací. Snáz ale pustí do boty zimu a dřív je někde odřete (a tím narušíte jejich vrchní nepromokavou vrstvu).

Prošívání

Čím víc švů (ať šitých, nebo lepených), tím víc hrozí, že se bota rozpáře, rozlepí a pustí dovnitř vodu. Švy často plní čistě estetickou funkci; raději než do barevných kousků proto investujte do bot, do kterých nenateče.

Ochranná membrána alias vnitřní část boty

Jde o vnitřní část boty, která vypadá jako obyčejný textil. Boty díky ní „dýchají“, odvádějí pot a zároveň dovnitř nepustí déšť nebo vodu z potoka. Synonymem pro ochrannou membránu se stal Goretex, můžete se ale setkat i s jinými výrobci. Hlavně aby boty (textilní i kožené) nějakou funkční membránu měly.

Vyztužená špička

Zvlášť u bot do velkých hor vyžadujte vyztuženou špici alias obsázku boty. Až zakopnete o balvan, vaše palce vám poděkují. Navíc se boty tak rychle neokopou a déle vydrží. Nejčastěji bývá gumová.

Šněrování

Na túru si potřebujete dobře utáhnout tkaničky, aby noha v botě dobře seděla. Trekové boty do náročného terénu mívají tkaničky uchycené o kovová očka a háčky. Díky tomu se budou tkaničky líp zavazovat a déle vydrží.

Jazyk

I jazyk brání promočení boty shora (třeba za deště nebo při překračování potoka), proto by měl být pevně všitý a pevně sedět na nártu. Stejně jako tkaničky musí vydržet pořádné zatahání, tak se to nebojte vyzkoušet.

Podrážka

Dobrá podrážka chrání vaše chodidla před zimou, zabrání uklouznutí a promočení boty zespodu, zmírní nárazy a nebudete díky ní cítit každý šutr na cestě. Vydržíte tedy lépe šlapat i pár dní v kuse. Čím náročnější terén (skály, suť, příkré svahy, potoky…), tím hrubší podrážku a vzorek potřebujete.

Podrážka podstatně ovlivňuje hmotnost boty. Vaším cílem je najít rozumný kompromis mezi hmotností a tím, na jaké výšlapy boty vezmete. Na druhou stranu, hrubý vzorek do tenké podrážky nevyrazíte, takže nečekejte zázraky. Některé podrážky mají vpředu a vzadu výstupky na mačky. Pokud ale nechodíte na ledovce moc často, obejdete se bez nich – mačky se zpravidla dají na boty připevnit i bez nich.

Jak vybrat správnou velikost trekových bot?

1. Do prodejny se vydejte nejlépe odpoledne/večer.

Máte nateklejší nohu a nejlíp tak nasimulujete pocit po celodenním treku.

2. Boty zkoušejte v ponožkách, které budete na výletech nejčastěji nosit.

Do bot do těžšího terénu nazujte i silnější ponožky, ať vás pohorky v zimě netlačí. Do trekových bot se také nedoporučují bavlněné ponožky, které rychle provlhnou. Ideální kombinací jsou vlna a umělé materiály.

3. Dbejte, ať máte dost místa na prsty – na délku i šířku.

Neměli byste mít problém prsty skrčit a natáhnout. Nekupujte boty, které jsou vám „tak těsně akorát“ – na délku se vám bota opravdu neroztáhne. Nechte si vpředu trochu místa – až budete do bot vkládat třeba termovložky nebo obujete teplé ponožky, bude se vám drobná rezerva hodit. Na druhou stranu – pokud koupíte o číslo větší boty, bude vám pata v botě poskakovat a zaděláte si na nepříjemné puchýře.

4. Narovnejte jazyk a utáhněte tkaničky.

Zkontrolujte, že jazyk drží na místě, za chůze nikam „necestuje“ a neškrábe vás. Tkaničky musí být dostatečně dlouhé a pevné, aby vydržely pořádné utáhnutí. Pozor, ať nekloužou, jinak se vám budou pořád rozvazovat. Naštěstí právě tkaničky se dají snadno vyměnit.

„Velké“ trekové boty umožňují v oblasti kotníku zpravidla tři úrovně utažení – podle toho, jak moc chcete zafixovat kotník a chránit jej před zvrtnutím. Při chůzi po rovině chcete mít kotník volnější, stačí tedy nízké šněrování. Naopak při prudkém sestupu kamenitým terénem chcete kotník co nejvíc zafixovat, tj. utáhnout, a tím jej chránit před zvrtnutím. V prodejně hezky vyzkoušejte, jak se vám v různě utažených botách chodí.

5. Nasimulujte chůzi v terénu.

V některých prodejnách mají plošinu, na které můžete vyzkoušet chůzi do kopce, z kopce, příp. po strmém traverzu. Aspoň zhruba tak máte šanci odhadnout, zda vám při výstupu nehapruje pata, při sestupu netlačí prsty do špičky nebo jak dobře boty drží kotník. Můžete také kopnout do něčeho pevného, ať otestujete, zda to vaše palce moc nepocítí. Sedněte si, dřepněte si, zkrátka dostaňte boty do různých poloh.

6. Podívejte se, jak boty vypadají.

Postavte je na pult a pořádně prohlédněte ze všech stran. Boty musí „lícovat“ – netolerujte křivé švy, odstáté nitě ani sebemenší stopy od lepidla. U lepených částí zkuste, zda se už v prodejně neodchlípávají. Zkontrolujte i vnitřek boty – švy, hrbolky, stopy po lepidle.

Zajeďte do špičky rukou a hmatem prověřte neviditelné části – ať jsou pěkně hladké a neodlepují se, neodstávají. Pokud na něco narazíte, chtějte nový pár, nebo slevu. Některé věci se mohou zdát jako kosmetické drobnosti. Dobré trekové boty ale nestojí málo, máte se v nich cítit jako v bavlnce a musí vydržet několik let. Tak ať jsou vyrobené pořádně.

Jak pečovat o trekové boty?

Jasně, po několikadenní náročné túře to poslední, po čem toužíte, je čistit trekové boty. Pokud je ale rovnou šoupnete do skříně, nevydrží vám zdaleka tak dlouho, jak by mohly.

  • Očistěte boty od drobných nečistot. Stačí otřít je vlhkým hadříkem, nepoužívejte mýdlo ani saponát. Pokud to neuděláte, bude každá drobná nečistota nebo saponát kůži bot postupně narušovat.
  • Pohorky vysušte po každé túře, i když zrovna nepršelo. Vyndejte vložky, vysypte drobné kamínky i jehličí, nechte botu i vložku vyschnout od potu. Boty promočené slejvákem sušte postupně, ne u přímého ohně nebo na radiátoru. Jen tak vám kůže nepopraská.
  • S vysušením dobře pomáhají i staré dobré noviny, kterými boty vycpete. První várka vysuší největší vlhko, další pak boty dobře dosuší.
  • Podle potřeby boty naimpregnujte – kůže tak déle odolá vlhkosti. Použijte buď impregnaci z obchodu, nebo nějaký tuk. Mnozí používají i starou dobrou indulonu. Kůže po impregnaci pravděpodobně ztmavne – to je přirozený jev, ne vada.
  • Když už budete boty impregnovat, neuškodí větší generálka. Nerozlepují se boty někde? Nemáte prošlapané vložky? Nebo sešlapaný vzorek na podrážce? A co tkaničky, nehrozí jim přetrhnutí?

Tipy na pohorky od členů Travel Bible

Když na facebooku Travel Bible zazněl dotaz na pořádné trekové boty, doporučovali jste následující značky:

Jedny boty (ne)stačí

Při přemýšlení o túře jeden snadno zapomene, že bude chtít objemné pohorky večer vyzout. Některé chaty mívají erární přezůvky. Pokud ale spíte ve stanu, nebo cizí přezůvky nesnášíte, budete si muset přinést vlastní přezutí. Někdo na batoh zavěsí crocsy nebo žabky, které v kempu využije i do sprchy. Jiný zas pohorky střídá s turistickými sandály, které nosí jako přezůvky nebo i trekovou obuv.

Tak co? Připraveni vybrat v prodejně ty pro vás nejlepší trekové boty? Přejeme, ať si vyberete parťáky, kteří vás na horách nepodrazí.

Celý článek: https://travelbible.cz/jak-vybrat-trekove-boty/

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶