Jak vybrat sportovní boty nejenom ty běžecké?

Kam se vydat na nákup?

Jděte do sportovního obchodu, kde máte možnost vyzkoušet různé značky bot. Každá sportovní značka má svá specifika, „vychytávky“, co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat vám. Pokud „půjdete“ přes značkové prodejny, naplánujte si orientační běh, alespoň přes 3 různé konkurenční obchody. Držím palce, ať se potkáte s vyškoleným, odborně zdatným personálem. Ve velkém nákupním řetězci vám nejspíše ten, který byl dopoledne „u pečiva“ moc neporadí.

Specializované obchody nabízejí možnost diagnostiky vašeho běhu. Dle otlaku na speciální desce je možné určit, která část vašeho chodila je více při běhu či chůzi zatěžovaná, jak došlapujete. Zda máte tendenci došlápnout spíše na vnější stranu chodidla, tj. chodidlo jde do supinace, nebo na vnitřní stranu chodidla, tj. chodidlo jde do pronace. Pokud máte opravdu výrazné odchýlení od normy při došlapu, pak má smysl volit speciálně vyrobenou obuv pro ten, který druhy „odchylky“, což některé firmy nabízejí.  Většina z nás naštěstí vystačí se standardní běžeckou obuví. O charakteru vaší chůze či běhu vám napoví i vaše podrážky, mrkněte se, zda máte více sešlapaný vnitřní či vnější okraj boty.

Kdy se vydat za nákupem sportovní boty?

Boty kupujte odpoledne. Vaše nohy jsou odpoledne unavenější, oteklejší a tím snáze odhalíte, kde vás tlačí pata. 

Kolik si sebou vzít peněz?

Ve vyšších cenových kategoriích se výše ceny nemusí rovnat výši kvality. Od cca 2000Kč rozhodujte dle pocitu komfortu a pohodlnosti boty. Mezi námi děvčaty, občas to nese s sebou i to, že se musíme přenést nad tím, že nám botka nebude ladit barva se zbytkem outfitu.

Jak velké číslo boty?

Běžecká boty by měla být asi o číslo větší než vaše standardní velikost, mějte 4 mm před palcem. Po cca 5km noha otéká a potřebuje více prostoru. Počítejte s tím, že kožené boty ještě „povolí“, látkové boty velikost drží. Zkoušejte obě boty najednou, můžete mít různá velká chodidla. S věkem se mohou i chodila o něco zvětšit.

Jak sportovní boty zkoušet?

Buďte rozhodně vybíraví! Nechte si předložit více párů a druhů bot. Boty zkoušejte v ponožkách, ve kterých běháte – dámy, v silonkách to přeci jen není ono. Napevno boty zavažte, nestyďte se v obchodě popoběhnout, poskočit. Nechte si je na obou nohách alespoň chvíli „pevně“ obuté.

Podrážka, mezi podrážka, povrch…

Běháte po terénních nerovnostech, šotolině, lesních cestách?  Volte hrubší vzorek s velkou plochou podrážky. Pokud povětšinou běháte hlavně po tvrdém terénu – silnice, chodníky, jde důležitá hlavně tlumící funkce podrážky. Mezi podrážka je proužek mezi podrážkou a vrstvou těsně pod patou, vyšší váhové kategorie si zaslouží tvrdší a elastičtější mezi podrážku.

Pokud běháte za každého počasí, v bahnitých terénech, v zimě na sněhu jistě oceníte goretexový nepromokavý povrch.

 

Zdroj: https://www.profitinstitut.cz/

Sdílejte nás na sítích:

Partneři

Reklama

Sledujte nás na sítích

Chci být partnerem

Líbí se vám náš projekt? Podpořte nás!

Zaslané finanční prostředky budou použity na tvorbu zajímavých článků a nejrůznějších recenzí. Darovaná částka je zcela na vašem uvážení, v QR kódu je přednastavená částka 10 Kč.

Prozkoumejte

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V

Více informací ⟶