Házenkáři mohou v neděli oslavit postup, k týmu by se měl vrátit trenér Sabaté

Reykjavík – Trenér českých házenkářů Xavier Sabaté opustil nemocnici v Brně, kde byl hospitalizován po středečním domácím vítězství nad Islandem v kvalifikace mistrovství Evropy. Španělský kouč by měl v sobotu odpoledne dorazit za týmem do Reykjavíku, kde mužstvo v neděli čeká venkovní odveta. Národní celek už může s předstihem oslavit postup na šampionát v příštím roce.

Sabaté byl hospitalizován kvůli chronickým problémům, jeho potíže ale český svaz blíže nespecifikoval. Realizační tým narychlo doplnil bývalý trenér reprezentace Jan Filip, který se vrátil k národnímu celku po více než dvou letech. Na Island odcestoval také jeden ze současných Sabatého asistentů Jan Běloch, jenž měl původně zůstat v Česku.

“Xavi nám po zápase nám řekl, že má jeden problém, a musel do nemocnice. Naštěstí už je na tom nyní dobře a dnes dopoledne opustil nemocnici,” řekl v nahrávce pro média španělský asistent trenéra Josep Espar Moya.

“S přípravou týmu nám pomohli Jan Běloch a Jan Filip. Pokračujeme se stejným plánem, jaký jsme měli, jsme v kontaktu s Xavim. Věřím, že zítra už bude s námi. Tým bude stoprocentně připraven a dá do zápasu vše,” dodal spolupracovník Sabatého, s nímž převzali českou reprezentaci vloni na konci února.

Národní tým ve středu v Brně nad Islandem překvapivě zvítězil 22:17, vyhrál i třetí zápas kvalifikace a po polovině čtyřčlenné skupiny zůstal stoprocentní. Češi mají na prvním místě tabulky dvoubodový náskok na severského favorita a na dosah účast na mistrovství Evropy.

Na šampionát v příštím roce v Německu postoupí z každé čtyřčlenné skupiny dva týmy a doplní je čtveřice nejlepších mužstev z třetích míst. Český celek má téměř jisté, že se vejde minimálně mezi postupující z třetích příček. Definitivu účasti na závěrečném turnaji dá Sabatého výběru bez ohledu na další výsledky nedělní výhra, remíza by mu zajistila postup v případě, že Estonsko nezvítězí v Izraeli. Kvalifikace vyvrcholí na konci dubna.

Island na rozdíl od českého týmu nechyběl na lednovém mistrovství světa, kde obsadil 12. místo. Na posledním Euru před rokem skončil šestý. “Islanďané asi budou nahecovaní, protože si asi mysleli, že si k nám přijeli pro dva body. Takže myslím, že to bude velice tvrdá odveta. Ale my se tam pojedeme poprat o dva body,” řekl český brankář Tomáš Mrkva, který měl ve středu úspěšnost zákroků na 45 procentech. Národní tým ve třech utkáních skupiny inkasoval jen 59 branek a má vůbec nejlepší obranu celé kvalifikace.

Český celek se probojoval na sedm z posledních osmi mistrovství Evropy, naposledy na závěrečném turnaji vloni v lednu nepostoupil v Bratislavě ze základní skupiny. Šampionát v Německu se uskuteční od 10. do 28. ledna příštího roku.

Celý článek: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/hazenkari-mohou-v-nedeli-oslavit-postup-k-tymu-by-se-mel-vratit-trener-sabate/2337175

Sdílejte nás na sociálních sítích:

Partneři

Reklama

Sledujte nás na sítích

Chci být partnerem

Líbí se vám náš projekt? Podpořte nás!

Zaslané finanční prostředky budou použity na tvorbu zajímavých článků a nejrůznějších recenzí. Darovaná částka je zcela na vašem uvážení, v QR kódu je přednastavená částka 10 Kč.

Prozkoumejte