Ferraty – cestování za adrenalinem

Možná už po horách nějaký ten pátek chodíte a rádi byste se ve vztahu k nim někam posunuli. Na „skutečné horolezectví“ se necítíte, ale chtěli byste trekování okořenit trochou adrenalinu. Právě pro vás je ideálním řešením zajištěná cesta, tedy ferrata. V Německu, Rakousku a Švýcarsku se jí říká Klettersteig, v Itálii via ferrata, ve Francii voie équipée. Velmi zábavná činnost, která vás kromě vybavení a piva v cíli nestojí ani korunu navíc.

Legendární most nad Drachenwand

Legendární most nad Drachenwand, Fotografie: Luděk Sztefek

Sledujete dechberoucí fotky na Facebooku u svých kamarádů a říkáte si „tak tohle je nad moje síly“? Hory tyčící se skoro až k nebi, bílé čepice, jezera křišťálovější, než jste kdy viděli, a stezky, po kterých může běhat tak maximálně kamzík? Anebo nadšenec, který se nebojí ferrat. Jedním z těchto „bláznů“ je Vendula Říhová, která se svým přítelem Luďkem často vyráží do hor. Jejich posledním dobrodružstvím byl přechod GR11 přes Pyreneje od Atlantiku ke Středozemnímu moři. 39 nocí, 830 km a dobře sbalený batoh na zádech. O této konkrétní cestě ale článek není – je o tom, jak vůbec překonat sám sebe a dobře vybaven vylézt první ferratu.

Obtížnost ferraty si volíte sami – podle fyzické kondice a zkušeností. Pokud se necítíte, abyste ferratu absolvovali sami, existují spolky nadšenců na sociálních sítích, kde se můžete přidat k nějaké skupině. Anebo specializované cestovní kanceláře, které v ceně poskytují vedle dopravy a ubytování také zkušeného průvodce.

Připraveni na dobrodružství?

Představení ferrat a jejich klasifikace

Ferratou se rozumí uměle zajištěná horolezecká cesta. Zabezpečena bývá ocelovým lanem, kramlemi, žebříky, kolíky a někdy také vodorovnými lany či mosty. V Česku se používá standardní dělení ferrat dle obtížnosti na A, B, C, D, E a výjimečně F a jejich mezistupně. Setkat se můžeme také se stupnicí KS1–6, přičemž čím nižší číslo, tím jednodušší cesta. Úplným začátečníkům doporučuji obtížnost A, B (popř. KS1, KS2). Zejména proto, aby se nejprve dostatečně seznámili s lezeckým vybavením a jeho nasazováním. Správně aplikovaná výstroj je naprosto nezbytný základ k tomu, abyste si lezení užili a hlavně – bezpečně se dostali do cíle.

Leopoldsteinersee

Leopoldsteinersee, Fotografie: Luděk Sztefek

Lezecká výbava

Ano, jsou zkušení lezci, kteří ferraty absolvují i bez výbavy, předpokládám ale, že takoví můj článek nečtou. Základní vybavení tvoří v první řadě sedák, jisticí set s tlumičem pádu, helma a rukavice. Dále batoh, do kterého dáte nezbytné věci. Berete-li batoh, doporučuji také prsní úvazek, ke kterému budete potřebovat plochou nesešitou smyci o délce zhruba 180 cm. Pro začátečníky (nebo pro případ, že lezete ferratu obtížnější, než jste doposud lezli) doporučuji také takzvanou odsedku – jde o karabinu v kombinaci se sešitou smyčkou. Použijete ji v případě, že vám dojdou síly nebo si jen budete chtít odpočinout, pokochat výhledem a udělat pěkné fotky.

A – Helma
B – Plochá nesešitá smyce (80 cm)
C – Jisticí set s tlumičem pádu
D – Odsedka
E – Rukavice
F – Prsní úvazek
G – Sedací úvazek

Jak vybavení správně obléknout a navázat vám ukáží v každém profesionálním obchodě. Zde lze vybavení buď zakoupit, anebo půjčit. Půjčovné za celé vybavení se pohybuje od 230 Kč do 350 Kč na víkend + záloha. V Česku si vybavení koupíte (či zapůjčíte) např. v obchodech Rock Point, Hudy sport nebo Hanibal. Pokud se vám lezení zalíbí a víte, že u toho zůstanete, kupte si vlastní set, vyplatí se. Kompletní výbavu pořídíte již od tří tisíc korun a životnost je přibližně pět let při frekvenci použití jedenkrát měsíčně. Na životnost mají – vedle četnosti lezení – vliv podmínky při skladování a lezení – např. UV záření, déšť, ostré skály. Pokud nějaká část výstroje začne jevit známky opotřebení dříve, není od věci prodiskutovat věc s někým, kdo tomu rozumí – ideálně v obchodě, kde byl produkt zakoupen, nebo u výrobce.

Výhled na Mondsee

Výhled na Mondsee, Fotografie: Luděk Sztefek

Batoh na ferratu

Velikost batohu vybírejte podle počtu dní a charakteru cest. Odpovězte si na následující otázky: Kolik dní polezu? Kde budu spát? Bude v cíli možnost koupit jídlo? V případě jednodenních výletů vystačíte s batohem okolo 30 litrů. Do něj dejte jídlo – doporučuji ovoce, energetickou tyčinku, ořechy, čokoládu a sendvič k obědu.

Nezapomínejte na dostatek tekutin! Minimum jsou dva litry na osobu a den. Vodu můžete dát do PET láhve, ale lepší je camelbak, díky němuž budete mít volné ruce, větší pohodlí a možnost napít se kdykoliv bez nutnosti sundávat batoh. Lépe víc vody než méně.

Na vícedenní přechod budete potřebovat větší batoh podle toho, jestli v něm ponesete navíc jen spacák a spát budete na chatách či útulnách (zhruba 40–50 litrů), nebo i stan (60+ litrů). Podle délky pochodu pak přizpůsobte i zásoby jídla a vody. Vždy si dopředu zjistěte, jestli budete mít možnost doplnit cestou pitnou vodu!

Do batohu s sebou navíc přibalte:

  • Čelovku. I kdybyste neplánovali noční pochod, nikdy nevíte, kdy se cesta může zkomplikovat.
  • Mapu či průvodce. Ideální je zjistit si předem souřadnice, ať je můžete uvést v případě, že budete potřebovat pomoc.
  • Lékárničku. Na jednodenní akci postačí vaše obvyklé léky, desinfekce a náplast, popř. obinadlo. Na vícedenní túry přibalte lék proti průjmu, proti bolesti a na spáleniny od slunce.
  • Nabitý mobilní telefon, na vícedenní pochody navíc zdroj napájení – mně se osvědčila powerbanka.

Oblečení a boty:

  • Nepromokavou bundu a kalhoty; někdo si vystačí se softshellkou, já nedám dopustit na materiál GORE-TEX – je lehký, skladný a hlavně funkční.
  • Ozkoušené spodní prádlo, v případě chladného počasí vezměte vlněné.
  • Krátké a hlavně pohodlné kalhoty a tričko. Potřebujete být co nejvíce mobilní.
  • Polobotky, popř. pohorky. Dnes už se dělají i speciální ferratové boty – mají vyztuženou špičku.
  • Pokrývku hlavy.

Moje tipy:

  • Termofólie. Prodávají ji v lékárně, stojí pár korun, je malá, skladná a lehká. V krizových situacích může zachránit život.
  • Krém s vysokým UV faktorem. Slunce na horách žhne – bez ohledu na to, že subjektivně pociťujete chlad. Čím vyšší faktor, tím lépe – natřete se po snídani a podruhé po poledni.
  • Nožík.
  • Sluneční brýle.
  • Energit či hroznový cukr pro rychlé doplnění energie.

Výstup na Drachenwand

Výstup na Drachenwand, Fotografie: Luděk Sztefek

První ferrata

Půjčené, popř. zakoupené vybavení už máte, pusťme se do dobrodružství. Poprvé jsem jela se zkušenějšími kamarády. Není potřeba se nijak speciálně připravovat. Buďte soudní a obtížnost ferraty vybírejte podle své aktuální fyzické kondice. Pokud se vám nechce vyrazit na ferratu sami, doporučuji přidat se k nějaké skupině nadšenců na Facebooku (např. Ferraty všemNadšenci horské turistiky nebo Adrenalin), najdete mnoho ochotných lidí, se kterými je možné prvovýstup domluvit. Když se rozhodnete lézt sami a víte, jak správně a bezpečně použít výbavu (školení byste měli dostat od toho, od koho máte výbavu), směle do toho. Jen připomenu nejzásadnější pravidlo – vždy být nacvaknutý na ocelovém laně, a to minimálně jednou brzdou (při přecvakávání).

Ferraty v České republice

Teď, když jste dostatečně připraveni na první setkání s ferratou, můžete vyrazit. Poprvé jsem vyrazila na Slánskou ferratu zhruba 40 minut jízdy od Prahy. Pro začátečníky ideální volba – na krátké ferratě si osaháte kramle, traverzování, ocelové lano i takzvané komínové lezení. V případě, že by na vás byl komín příliš náročný, lze ho i vynechat. Další vhodnou destinací pro začátečníky je Pastýřská stěna v Děčíně. Nabízí několik možností výstupu, vyřádí se zde tedy i pokročilí lezci. Pro pokročilé lezce je v Bechyni ferrata obtížnosti E, kde je potřeba síla a zkušenost, nebo alespoň odvaha a odsedka. Doporučuji lézt jen se zkušeným doprovodem!

Celý článek: https://travelbible.cz/ferraty-cestovani-za-adrenalinem/

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶