Extrémní skoky do vody neboli cliff diving – adrenalinový sport, ze kterého mrazí

Skoky do vody jsou olympijským akrobatickým sportem s tisíciletou tradicí. Samostatnou kategorií jsou extrémní skoky do vody ve volné přírodě, které jsou nebezpečným adrenalinovým sportem a od tradičních skoků do vody se výrazně liší. I přesto jsou extrémní skoky do vody oblíbené mezi řadou odvážlivců a mají také výraznou fanouškovskou základnu. Česká republika se navíc pyšní Michalem Navrátilem, úspěšným skokanem, který vyhrál řadu prestižních soutěží v tomto sportu.

Cliff diving

Jako cliff diving se označuje adrenalinová disciplína, během které se skáče v otevřené krajině do vody z vrcholů. Historie cliff divingu sahá až do 18. století, kdy na Havaji tamní bojovníci skákali ze skal do moře, aby ženám ukázali svou statečnost a odhodlanost. Zajímavé také je, že tamní král, který byl též zapáleným skokanem do vody, ustanovil skoky jako disciplínu a sám jiné skokany hodnotil.

Havaj je populárním místem cliff diverů i v současnosti, skoky jsou velmi nebezpečné, a to především z důvodu, že hloubka vody bývá často jen necelé 4 metry. Výška přitom dosahuje i 25 metrů. Cliff diving je populárním adrenalinovým sportem po celém světě, pravidelně se pořádají soutěže a jsou přesně daná pravidla pro hodnocení. Významná populární soutěž v extrémních skocích do vody se přitom koná každoročně i u nás, a to pod vedením občanského hnutí HIGHJUMP.

Pravidla extrémních skoků do vody

Při skocích do vody se pravidla liší v závislosti na konkrétní soutěži. Soutěže v České republice mohou mít trochu jiná pravidla než soutěže ve světě, pořadatel však vždy poskytuje kompletní podrobná pravidla. Soutěží se rovněž v různých disciplínách, setkat se můžete se skoky z různě vysoké věže (obvykle 12 či 16 metrů), se skoky z houpačky či přímo ze skály. Soutěžící jsou obvykle rozděleni do skupin a soutěží v jednotlivých vyřazovacích kolech.

Pravidla hodnocení

Světová federace pro cliff diving a high diving WHDF vytvořila podrobný systém hodnocení každého skoku tak, aby bylo srovnávání co nejspravedlivější. Jednotlivé skoky hodnotí 5 nezávislých světových rozhodčí, kteří jednotlivá kritéria hodnotí známkou od 0 do 10. Pro přesně hodnocení se v rozmezí 0-5 hodnotí po půl bodu, v rozmezí 6-10 dokonce po čtvrt bodu.

Kritérií hodnocení jednotlivých skoků je opravdu hodně, pojďme se podrobněji podívat na některé z nich. Prvním důležitým kritériem hodnocení je odskok. Zde porotci hodnotí úhel, pozici, odraz i postavení ramen. Dále se hodnotí samozřejmě samotné provedení skoku, a to jak obecně (postavení nohou a rukou), tak v jednotlivých akrobatických kreacích. Každý prvek (salto, volný pád…) má sestavenou přesnou metodiku správného provedení a v případě nedodržení se odčítá určitý počet bodů. Hodnotí se také samotný skok do vody, přihlíží se opět k postavení ramen a také k míře vytrysknutí vody. Podrobnou metodiku hodnocení naleznete v pravidlech federace WHDF.

Nebezpečí skoků do vody

Extrémní skoky do vody patří k velmi nebezpečným adrenalinovým sportům, kterým se však zabývají opravdoví profesionálové. I oni museli začínat na malých výškách a postupně se zlepšovat, žádná oficiální soutěž se navíc neobejde bez profesionální záchranářské a potápěčské služby, která v případě potřeby zajistí maximální péči pro zraněného. Podle statistik je celá šestina případů zlomenin páteře způsobena právě skoky do vody. Ve většině případů však jde o zranění, které je důsledkem skoku do neznámých míst. Před skokem je proto třeba vždy ověřit stav a hloubku. Jeden špatný skok může pro skokana znamenat fatální následky.

I samotné skákání z výšky je pro lidské tělo velmi namáhavé. Odborníci doporučují dělat mezi jednotlivými skoky několikahodinové přestávky, aby se mohlo tělo zregenerovat a vyrovnat s náporem. Také z toho důvodu je velmi důležité dopadat do vody ve zpevněné poloze. V opačném případě dochází k nadměrnému namáhání některých partií a také ke špatnému bodovému hodnocení. Podle oficiálních pravidel cliff divingu musí být hloubka vody minimálně 5 metrů, už jsme však zmínili Havaj, kde se skokani nebojí vrhnout z 25 metrové výšky do vody hluboké tři a půl metrů.

Michal Navrátil – český mistr ve skocích do vody

Michal Navrátil patří mezi světovou elitu v extrémních skocích do vody, přesto se mu však dlouhou dobu nedařilo vyhrát nejprestižnější ocenění. To se však změnilo v roce 2016 ve Walesu, kdy pokořil světového šampiona a sám se stal mistrem světa. Celá sestava se mu podařila na výbornou, navíc zahrnovala i technicky velmi obtížné prvky, svůj titul mistr světa si tak opravdu zaslouží.

Byl to 53. závod Michala Navrátila, který má blízký vztah k vodě už od malička, k čemuž ho vedl jeho otec. Od pěti let se zabýval závodním plaváním. Později rozšířil oblast svých zájmů také o atletiku a v 10 letech zahájil svou skokanskou kariéru. Michal Navrátil absolvoval řadu závodů ve skocích do vody v ČR i ve světě, mimo jiné se objevil v některých filmech, např. v Jedna ruka netleská či Wanted.

Adrenalinové sporty jsou specifickou sportovní oblastí a cliff diving mezi ně rozhodně patří. U nás i ve světě má tento sport stále větší zázemí ze strany sponzorů a fanoušků. Soutěž v ČR je světově proslulá, bezpochyby také kvůli krásné přírodě, která se u nás nachází.

Celý článek: https://www.spektrumzdravi.cz/fitness/fitness-adrenalinove-sporty

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶