Extrémní sjezd na kole downhill: Zábava pro diváky i jezdce

Downhill je jedna z mnoha cyklistických MTB (mountain biking) disciplín. Patří mezi nebezpečné odvětví horské cyklistiky a řadí se tak do kategorie extrémních sportů. Během závodu vyhrává nejrychlejší jezdec. Trasa je však velmi náročná, je z kopce s až 12% klesáním a obsahuje řadu skoků a úzkých průjezdů v lese. Downhill závodníci musí mít dokonale zvládnutou techniku jízdy. K závodění se jezdci obvykle propracují z jiných méně nebezpečných disciplín.

Downhill se řadí mezi extrémní sporty

Rychlost, odvaha, technická preciznost, fyzická zdatnost. To jsou základní předpoklady úspěšného závodníka MTB. Během závodů sjíždí závodníci trasu z kopce o délce v průměru od 1,5 do 5 kilometrů. Celá trasa vede z kopce, jen zřídkakdy se objevuje stoupání. Jedinými místy se stoupáním jsou nájezdy na skoky. Downhill závody se uskutečňují zpravidla v přírodě, existují však i městské DH závody. Často se kombinují přírodní překážky s těmi uměle vybudovanými.

Závodníci projíždí mezi stromy v lese, překonávají překážky ve formě kamenů či skal, přejíždějí mosty a skáčou přes rampy. Disciplína downhill vyžaduje jízdu na speciálních MTB kolech, která zvládnou i velmi silné nárazy, jsou těžká a odpružené. Vzhledem k nebezpečnosti musí závodníci nosit speciální výstroj včetně helmy a bot.

MTB se začal utvářet v Kalifornii

V minulosti byly sjezdy jen doplňkovou disciplínou klasického cross country. Za zrod moderního extrémního MTB můžeme považovat sjezd hory Mammoth Mountain v Kalifornii v 80. letech. Jezdci se tehdy snažili sjet horu co nejkratší a nejstrmější cestou dolů, přičemž dosahovali rychlosti až 80 km/h. Během 90. let se downhill postupně rozšiřoval a začal se vyvíjet samostatně po boku do té doby běžného cross country.

Výrobci MTB kol začaly vyvíjet nové systémy tak, aby co nejlépe vyhovovaly danému stylu jízdy a byly schopné odolávat silným nárazům a dosahovaly vysoké rychlosti. Inspiraci nacházeli velmi často u motocyklů. Vedle downhillu se později vyvinulo ještě několik dalších extrémních disciplín – mountain cross, free styleMTB a další.

Způsob přenášení a držení rovnováhy se u downhillu liší ve srovnání s klasickou jízdou na horském kole. Jezdci se opírají do šlapek svou vahou, čímž udržují rovnováhu. Těžiště těla je posunuté. Při udržování rovnováhy hraje významnou roli i horské kolo, které odpovídá požadavkům jezdce – je těžké, pevné a odpružené. Na rozdíl od jiných disciplín bývá kolo na downhill těžší a to kvůli odolnosti i stabilitě. Rovnováha je zásadní, udrží jezdce na kole při skoku i při doskoku a umožňuje přesné manévrování mezi stromy a úzkými cestami.

Kolo pro downhill musí vydržet velké nárazy

Na chvíli se ještě zastavme u kol, která se pro disciplínu používají. Sjezdová kola se vyvinula z klasických horských kol používaných pro cross country. Postupně se upravovala podle požadavků jezdců. Z počátku měla kola pro downhill pouze přední odpružení vidlice, později se začala využívat celoodpružená kola. Odborníci však začátečníkům doporučují používat kola jen s předním odpružením, protože takové kolo jim mnoho chyb neodpustí. Začátečníci se tak musí učit technické dokonalosti. Postupně se začal zvyšovat zdvih na vidlici kola i zadního tlumiče, a to až na současných cca 200 mm zdvihu. I když se i sjezdová kola postupně odlehčují, jejich hmotnost se pohybuje kolem 18 kg.

Downhill patří mezi extrémní sporty, během kterých hrozí velké riziko zranění. Pády jsou během sjezdů velmi časté. Rychlá jízda z kopce i spousta pevných překážek riziko jen zvětšují. Proto je velmi důležité, aby jezdci používali kvalitní ochranné pomůcky, které dopady pádů z kola ve velké rychlosti zmírní. Základem je helma, výstroj, chrániče, pevné boty, eventuálně brýle. Při pořizování bezpečnostních prvků musí být pořízeny pomůcky určené přímo pro MTB downhill. Jsou vyztužené a zajišťují mnohem větší ochranu než ochranné prvky pro jiné cyklistické disciplíny.

Jak s MTB začít?

Pokud je vám horská cyklistika blízká a máte rádi adrenalindownhill by mohl být ideálním sportem pro vás. Vzhledem k nebezpečnosti je třeba začínat s čistou hlavou a postupně, ideálně za pomoci zkušeného jezdce či trenéra. Bez patřičného vybavení (kvalitního kola a ochranných pomůcek) žádné sjezdy ani nezkoušejte. Pokud s MTB teprve začínáte, naučte se používat své kolo a pracujte na technice. V České republice se nachází dostatečné množství bike parků, které jsou pro trénování rovnováhy a manévrování vhodné. Až budete techniku zvládat, můžete začít jezdit v lesech po kopcích a překonávat přírodní překážky – kameny, kmeny nebo cesty různého povrchu.

Downhill je divácky atraktivní sport

Pokud si netroufáte nasednout na kolo a začít se downhillu věnovat, navštivte alespoň jeden z mnoha závodů, které se pravidelně pořádají u nás i po celém světě. Downhill je totiž divácky atraktivním sportem. Už jen sledování jezdců, jak skáčou z vysokých ramp a rychle kličkují mezi stromy, je velkým zážitkem. MTB závody mají i u nás velkou oblibu, proto jsou na vysoké úrovni s dobrým zázemím pro jezdce i závodníky a jsou často doplněné o bohatý kulturní program.

Extrémní sporty a extrémní sjezdy na kole nevyjímaje jsou stále populárnější a pořádané akce jsou i v České republice stále větší a významnější. Ať už se downhillu začnete sami věnovat, nebo jen budete navštěvovat závody, stane se zábavnou a plnohodnotnou náplní volného času.

Celý článek: https://www.spektrumzdravi.cz/fitness/fitness-extremni-sjezd-na-kole-downhill-zabava-pro-divaky-i-jezdce

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶