Den českých brankářů. Patera prožil vítěznou premiéru v NHL, Vaněček udržel nulu

Vítek Vaněček zastavil v NHL všech 32 střel Caroliny, dovedl hokejisty New Jersey k výhře 3:0 a připsal si třetí nulu v sezoně. Jiří Patera inkasoval ve svém debutu první gól v soutěži od Jakuba Vrány, ale prožil vydařenou premiéru a pomohl Vegas třiceti zákrokům k vítězství 5:3 v St. Louis.
Jiří Patera v brance Vegas zasahuje proti Sammymu Blaisovi ze St. Louis.
Jiří Patera v brance Vegas zasahuje proti Sammymu Blaisovi ze St. Louis. | Foto: Reuters

Výhru vychytal také Karel Vejmelka, i díky jeho třiceti zásahům zdolala Arizona doma Minnesotu 5:4 v prodloužení.

New Jersey vstřelilo všechny tři branky v úvodních 25 minutách. Skóre otevřel Jack Hughes, po jehož asistencích se v dalším průběhu prosadil dvakrát Jesper Bratt. Oba střelci branek byli vyhlášení prvními dvěma hvězdami zápasu a Vaněček se stal třetí.

Český gólman vytáhl několik výborných zákroků. Za stavu 0:0 chytil šanci Stefana Noesena v přečíslení dva na jednoho. Těsně před druhou trefou jej z hranice brankoviště nepřekonal Sebastian Aho. Vaněček měl nejvíce práce ve druhé třetině, ve které čelil čtrnácti střelám. Největší příležitost zneškodnil Ahovi, když proti střele zblízka zasáhl lapačkou. Nulu mu už nevzal v 50. minutě ani Jesper Fast z dalšího brejku.

Vrána vyrovnal ve 14. minutě v přesilové hře na 1:1, když dostal od zadního mantinelu přihrávku před branku a překonal Pateru nad vyrážečku. Další dvě branky inkasoval český debutant za stavu 1:3 na přelomu druhé a třetí třetiny: Jordan Kyrou střelou bez přípravy do odkryté branky snížil a Tyler Pitlick tečí vyrovnal na 3:3.

Vítěznou premiéru zařídil Paterovi Pavel Dorofejev, který dal první gól v NHL kuriózním způsobem, když se od jeho přilby odrazil puk do branky. Výhru v závěru pojistil Alex Pietrangelo při risku St. Louis bez gólmana.

Arizona vedla 1:0 a 2:1, ale Minnesota překonala Vejmelku v rozmezí 19. až 35. minuty třikrát a otočila na 4:2. Coyotes snížili ještě ve druhé třetině trefou Bretta Ritchieho a obrat završil dvěma trefami Clayton Keller. Na výhře měl lví podíl také Barrett Hayton (2+2).

Výsledky NHL:

Pittsburgh – NY Rangers 3:2 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 – 1:0)

Branky: 7. Rakell, 22. Zucker, 62. Letang – 12. Goodrow, 50. Kreider. Střely na branku: 35:29. Diváci: 18.364. Hvězdy zápasu: 1. Letang, 2. Zucker (oba Pittsburgh), 3. Kreider (NY Rangers).

New Jersey – Carolina 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Branky: 9. a 25. Bratt, 7. J. Hughes. Střely na branku: 23:32. Vítek Vaněček odchytal za New Jersey celý zápas a z 32 střel neinkasoval. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. J. Hughes, 2. Bratt, 3. Vaněček (všichni New Jersey).

St. Louis – Vegas 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)

Branky: 14. Vrána, 36. Kyrou, 44. Pitlick – 9. W. Karlsson, 21. Marchessault, 23. Amadio, 46. Dorofejev, 60. Pietrangelo. Střely na branku: 33:31. Jiří Patera odchytal za Vegas celý zápas, inkasoval tři góly z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 90,9 procenta. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Dorofejev (Vegas), 2. Kyrou (St. Louis), 3. W. Karlsson (Vegas).

Tampa Bay – Winnipeg 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)

Branky: 2. Killorn, 31. Cirelli – 11. Schmidt, 22. Niederreiter, 30. Barron. Střely na branku: 35:22. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck (Winnipeg), 2. Cirelli, 3. Hagel (oba Tampa Bay).

Calgary – Ottawa 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)

Branky: 13. Andersson, 19. E. Lindholm, 28. Huberdeau, 34. Hanifin, 46. Lewis – 26. Stützle. Střely na branku: 39:31. Diváci: 17.031. Hvězdy zápasu: 1. E. Lindholm, 2. Huberdeau, 3. Markström (všichni Calgary).

Anaheim – Nashville 4:5 v prodl. (1:2, 1:0, 2:2 – 0:1)

Branky: 16. a 60. McTavish, 25. Vatrano, 58. Terry – 14. a 62. Novak, 10. Tomasino, 42. Sherwood, 54. Trenin. Střely na branku: 37:36. Diváci: 15.098. Hvězdy zápasu: 1. Novak (Nashville), 2. McTavish (Anaheim), 3. Trenin (Nashville).

Arizona – Minnesota 5:4 v prodl. (2:2, 1:2, 1:0 – 1:0)

Branky: 2. a 12. Hayton, 53. a 65. Keller, 39. B. Ritchie – 6. Zuccarello, 19. Reaves, 22. Boldy, 35. Dewar. Střely na branku: 23:34. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval čtyři branky z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 88,2 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Keller, 2. Hayton, 3. B. Ritchie (všichni Arizona).

1.Dallas66361317229:17885
2.Minnesota6738821195:17884