Bouldering

Bouldering je sportovní disciplína, která se stává v poslední době víc populární. Jde o sportovní lezení krátkých cest po menších kamenech, nebo nižších skal do výšky tří až čtyř metrů, bez jištění lanem.

Díky tomu byl také tento sport pojmenován – boulder (v překladu kámen, balvan). Při této disciplíně můžete objevovat své lezecké hranice, jediné omezení je vaše vlastní tělo, jak po stránce fyzické, tak i psychické.

Původně byl bouldering používán pouze jako část tréninkového plánu pro horolezce.
Nyní už si sportovní lezení užívá opravdu každý, kdy si může určit dle svých schopností i úroveň obtížnosti.

Při tomto sportovním lezení Bouldristi hrají nekonečnou hru s neuvěřitelným množství pohybů, používají kroky silové gymnastiky, musí precizně přesouvat těžiště do nejnemožnějších poloh. Jakákoliv sebemenší chyba při nedostatečném soustředění je při Boulderingu opravdu znát.

Obtížnosti

Úroveň obtížnosti se u nás v Evropě nejčastěji označuje pomocí francouzské klasifikační stupnice.
Je to složení čísel a písmen (A, B nebo C), někdy se pro upřesnění používá znaménko +. Značení obtížnosti pak může vypadat takto: 6B+, 7A… až po 8C+.

Kde bouldering provozovat?

Boulderové oblasti se nachází po celém světě. Vznikají díky zkušeným lezcům, kteří ve skalních oblastech s dostatkem vhodného terénu, přelézají své cesty na vrcholy boulderů a dávají jim jména a určují stupeň obtížnosti.

Každá taková oblast má i své průvodce, kde se nachází rozkreslení umístěných balvanů, název boulderu, jméno jeho autora a klasifikace obtížnosti a případně poznámky. Tento průvodce má několik stovek stran, ale čím dál víc se objevují i průvodci, které lze vyhledat na internetu.

V Čechách je spoustu míst k boulderování, lze je vyhledat na internetu. Nejznámější oblasti jsou Petrohrad, Děčínský Sněžník, Labské údolí nebo Adršpach či Ostaš.

Protože je tato disciplína stále populárnější, vznikli i vnitřní lezecké stěny – bouldrovky. Zdatní lezci je využívají zejména v zimních přípravách. Také se zde pořádají boulderové závody ve všech úrovních, ale hlavně je to ideální místo pro seznámení s tímto sportem.

Potřebné vybavení

  • Základním vybavením jsou tzv. lezečky: je to speciální obuv, která má tenkou gumovou podrážku, má dobrou přilnavost ke skále a díky ní je možné se na skálách pohybovat po malých nebo nerovných stupech.
  • V případě pádu vám od vážnějších zranění zabrání měkká přenosná žíněnka – bouldermatka.
  • Díky pytlíku s magnéziem zamezíte pocení rukou a budou tak mít lepší přilnavost.
  • Vhodné je zvolit pohodlné sportovní oblečení, které poskytuje volnost pohybu. Kombinace materiálu bavlna a Lycra je ideální.
  • Také je vhodný menší kartáček s kančími štětinami, který slouží k očištění skály pro lepší tření.
  • Bunda je ideální při odpočinku mezi pokusy, kdy bouldristu udržuje stále v teple.
  • Před nástupem na boulder je potřeba očistit lezečky od nečistot, hlíny a kamení. Proto je ideální sebou nosit i menší kobereček.

Bezpečnost

Jediné bezpečnostní opatření je jištění druhou osobou a to tak, že jistící v případě potřeby zasahuje pouze svýma rukama. Osoba, která vás jistí se musí zaměřit na těžiště lezce, nejlépe v úrovni pasu. Cílem je usměrnit pád lezce tak, aby trefil bouldermatku, nepřetočil se na záda a netrefil vyčnívající kořen, kámen atd.

Celý článek: https://www.recenzer.cz/bouldering/

Sdílejte nás na sítích:

Partneři

Reklama

Sledujte nás na sítích

Chci být partnerem

Líbí se vám náš projekt? Podpořte nás!

Zaslané finanční prostředky budou použity na tvorbu zajímavých článků a nejrůznějších recenzí. Darovaná částka je zcela na vašem uvážení, v QR kódu je přednastavená částka 10 Kč.

Prozkoumejte