Běhání ve vodě neboli aqua jogging je perfektní sport na léto

Spojení příjemného s užitečným. Tak by se dalo nazvat běhání ve vodě. Obzvlášť v horkých letních dnech jsou vodní, či podvodní sporty velkým hitem. Tělo výborně osvěží a dostanou do potřebné kondice. Aqua jogging vaši postavu zpevní daleko efektivněji a rychleji, než klasické běhání „na suchu“.

Běhání ve vodě není nijak složité, k jeho realizaci je nutný pouze dostatečně hluboký bazén. Tento druh sportu vyžaduje samozřejmě určité úsilítrpělivost a nějaký ten čas. Je perfektní pro lidi, kteří trpí nadváhou, nebo obezitou. Nezatěžuje totiž klouby tak jako klasický běh.

Běhání ve vodě a jeho vznik

Na našem evropském kontinentu se běhání ve vodě poprvé objevilo zhruba před třiceti letyPrůkopníkem v tomto sportu byl americký trenér atletů Glenn Mc Waters, který si během války ve Vietnamu poranil nohu. Aby se dostal co nejdříve do kondice, rehabilitoval ve svém bazénu. Rekonvalescenci chtěl však zefektivnit, a tak vymyslel právě aqua jogging, díky kterému došlo k rychlejšímu zlepšení jeho fyzického stavu. Tato účinná metoda rehabilitace se pak rozšířila do světa a začala se používat u pacientů po těžkých úrazech, nebo například u vrcholových sportovců. V dnešní době se již používá k běhání ve vodě i speciální pomůcka (aquajogger), která pohyb podpoří.

Běhání ve vodě a jeho účinky

Pakliže vykonáváte ve vodě jakýkoliv pohyb, překonáváte vlastně její odpor. Ten je výrazně vyšší než na souši. Proto má běhání ve vodě mnohem lepší výsledky, než běžný suchozemský sport. Jaké jsou tedy primárně účinky aqua joggingu na naše tělo?

  • Posílení kardiovaskulárního systému: běhání ve vodě dobře rozproudí krev a udrží vaše srdce zdravé, také podpoří vylučování toxinů z těla
  • Posílení svalstva všech partií: běhání ve vodě by mělo být přesnou kopií pohybů jako při suchozemském běhu, ve vodě tak zapojíte všechny svalové partie.
  • Vyšší spotřeba kalorií: k redukci hmotnosti je běhání ve vodě ideální. Díky němu totiž spálíte více kalorií než při klasickém běhu.

aqua jogging
aqua jogging

Běhání ve vodě a nezbytné vybavení

Rozhodli jste se pro běhání ve vodě? Pak je nasnadě si obstarat nejen kvalitní a pohodlné plavky, ale i aqua-belt, což je nadlehčující pás, který vás udrží v potřebné poloze pro běhání ve vodě. Tato pomůcka se běžně používá začínajících plavců, kteří plavou v hlubokých vodách, nebo u dětí. Skládá se obvykle z několika bloků, které jsou vyrobené z pěnového materiálu. Další pomůcky jsou pak jen na vaší fantazii. Na trhu se jich nabízí celá řada. Pro fyzicky trénované jedince jsou vhodné například zátěžové opasky, které podpoří sportovní výkon.

Běhání ve vodě a jeho výhody

Běhání ve vodě má celou řadu dalších výhod. Mezi ty základní můžeme zařadit například zlepšení celkového postoje a držení tělanulové pocení během pohybové aktivity, nebo nízké riziko úrazu díky vodnímu vztlaku, který zapříčiní výrazné snížení hmotnosti těla. Některá speciální rehabilitační centra mohou rovněž disponovat běžeckými podvodními pásy, které běhání ve vodě ještě více zefektivní.

Autor článku: Iveta Berezkinová

Celý článek: https://www.spektrumzdravi.cz/fitness/fitness-behani-ve-vode-neboli-aqua-jogging-je-perfektni-sport-na-leto

Sdílejte nás na sítích:

Partneři

Reklama

Sledujte nás na sítích

Chci být partnerem

Líbí se vám náš projekt? Podpořte nás!

Zaslané finanční prostředky budou použity na tvorbu zajímavých článků a nejrůznějších recenzí. Darovaná částka je zcela na vašem uvážení, v QR kódu je přednastavená částka 10 Kč.

Prozkoumejte

Adam Ondra

český lezec a olympionik, který se již ve dvanácti letech (rok 2005) zařadil mezi deset nejlepších světových lezců na obtížnost, a čtyřnásobný mistr světa. Přes deset let

Více informací ⟶

VM Stretching

Tým VM Stretching VM Stretching je stretching, fitness a taneční studio v centru Prahy. Poprvé navštívit VM Stretching je jako se poprvé zamilovat – intenzivně,

Více informací ⟶

Sportem ku zdraví

Sport působí nejen na fyzické zdraví, ale také podporuje dobrý psychický stav člověka. Pohyb jako takový má blahodárné účinky na metabolismus, celkovou kondici i koncentraci.

Více informací ⟶