Ať je léto nebo zima …

Sport je jistě jednou ze skvělých forem relaxace a odpočinku. Jsme-li vyčerpaní z práce, z dětí i z toho, co se děje kolem nás, je to fajn způsob, jak vypnout. Nejlépe venku, na čerstvém vzduchu. Může pršet nebo sněžit, nevadí. Ten pocit uvolnění za to stojí. A vůbec není nutné držet se zavedených pravidel – třeba, že v létě chodíme na koupaliště a v zimě lyžujeme. Každý ať si uvolňuje endorfiny po svém, tedy kdy chce a jak chce.  Jen je nutné se pořádně připravit.

Všichni v sobě máme více či méně zažité stereotypy, které ovlivňují naše myšlení a vnímání. Mezi ně patří i to, že v zimě nelze provozovat sporty, které jsou obecně spojené s „nezimním“ obdobím. Opak je však pravdou. Ono to totiž není o teplotách, ale o hlavě. Jak si to v ní nastavíme, tak to budeme mít. Navíc někdy není úplně od věci jít proti stereotypům. Člověka to tak nějak osvobozuje a motivuje k novým výzvám.

S nastupující zimou zasouváme boty na běhání do zadní části botníku, uklízíme kola a vytahujeme lyže či brusle. Ale není to nutné. Klidně běhejme, koupejme se v řece, lezme po skalách. Každému, co libo. Nicméně v zimě je potřeba o něco více dbát na bezpečnost. Může to klouzat … Správné a hlavně kvalitní vybavení je základ.

Příkladně, běžci (profesionální i amatérští) kladou největší důraz na dobré boty. V zimním období se hodí hlubší vzorek a určitě dobré funkční oblečení. Jinou aktivitou spojovanou s letním obdobím je zcela jistě koupání v řekách, rybnících a přehradách. Donedávna celkem málo frekventovaná aktivita získává v posledních velkou popularitu. Kdo se neotužuje, není „in“.  Jen, nezapomenout na čepici a místo plavek možná zvolit neopren (kvůli omrzlinám)! Opět můžeme směle mluvit o boření mýtů a posouvání osobních hranic. A lezení po skalách? Proč ne. Další činnost, již si v našich zeměpisných šířkách podvědomě spojujeme se všemi ročními obdobími jen ne se zimou. Tady obzvlášť platí „bezpečnost především“. Pevné lano a bezpečná karabina jsou základem.

Ovšem, ne každý jsme zastáncem aktivního odpočinku. Někomu stačí pouze v poklidu rozjímat a nabírat tolik potřebnou energii. Takové poleženíčko v hamace, tedy v houpací síti, to je paráda. I v chladnějším počasí. Jen se pěkně zabalit do deky a odpoledne strávené s knížkou je nasnadě. Může se ovšem stát, že se nám do té naší deky bude zavrtávat dítko nebo parter. Inu, proč ne. Čas s našimi nejbližšími je přeci ten nejdražší. Bez obav, double hamaky jsou k tomu určené. Jen, aby tu váhu vydržela větev, k níž je hamaka připevněná …

Někdy potřebujeme změnit prostředí na delší dobu. Někdo volí hotel, jiný apartmán. Pro outdoorové nadšence je ideální stan. Ještě větším nadšencům stačí jenom přístřešek. Ale ani nejskalnější milovníci kempování a trempování nestojí o bolavá záda či nachlazení od studené země. Dnešní doba plná moderních technologií nabízí výhody také cestovatelům. Nové, lehčí a skladnější materiály jsou k nezaplacení. Vzpomínáte na „puťáky“? Kolik asi vážil spacák nebo molitanová matračka? Navíc, když do rána pěkně navlhly? To současné děti už neznají. Díky tomu, že nafukovací karimatka s odlehčeným spacákem zaberou minimum místa, můžeme přihodit jednu, dvě konzervy navíc.

Odpočinek je v našem životě důležitý, stejně jako jídlo a dostatek tekutin. Každý preferujeme jiný styl. Volíme si to, co je pro nás nejlepší. Ať se jedná o odpočinek aktivní anebo pasivní, vždy je dobré mít spolehlivé zázemí, abychom si ten „náš čas“ užili co nejlépe a aby efekt trval co nejdéle. Nehleďme na okolí a soustřeďme se na sebe. Nenechme si diktovat a nebuďme svázaní stereotypy. Jen tak si opravdu odpočineme.

Sdílejte nás na sítích:

Partneři

Reklama

Sledujte nás na sítích

Chci být partnerem

Líbí se vám náš projekt? Podpořte nás!

Zaslané finanční prostředky budou použity na tvorbu zajímavých článků a nejrůznějších recenzí. Darovaná částka je zcela na vašem uvážení, v QR kódu je přednastavená částka 10 Kč.

Prozkoumejte

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V

Více informací ⟶