50 obyčejných, ale nepostradatelných vychytávek na cesty

Každý dobrodruh se jistě pobaví nad svými cestovatelskými začátky – batoh plný zbytečností, ale to, co jsme opravdu potřebovali, scházelo.

Bez znalosti reálií a cestovatelských zkušeností se jen těžko připravuje a balí. Dali jsme dohromady 50 cestovních vychytávek, které by vám v batohu neměly chybět za žádných okolností. Aby se vám dobře hledalo, roztřídili jsme je na 4 kategorie.

Pro ultimátní pohodlí

dešžník na cesty

Deštník

Vydatný déšť vás může zastihnout v mnoha oblastech světa. Ať už cestujete jako outdooráci, nebo civilně, obyčejný skládací deštník se v lijáku může hodit daleko víc než ta nejvychytanější nepromokavá bunda – ne vždy totiž máte na sobě i nepromokavé kalhoty a boty.

Plechový hrnek

Do obyčejného plecháčku si nalijete vodu, uvaříte v něm čaj nebo polévku, rozpustíte lék. Doporučujeme vozit v tandemu s varnou spirálou. V sychravém počasí opravdu k nezaplacení.

Varná spirála

Od pořízení varné spirály už nikdy nebude vaše cestování jako dřív. Můžete si udělat horký čaj nebo instantní polévku kdykoliv a kdekoliv, kde je k dispozici elektřina. Akorát ne vždy pasuje zástrčka do zásuvky, takže pamatujte i na příslušný adaptér, a zkontrolujte volty v zásuvce.

Outdoorové příbory

Základní vybavení každého cestovatele. Zvažte, zda užijete kombinovanou vidličku se lžící, jednostrannou či oboustrannou, vše v jednom, nebo samostatné příbory. Pro stravování v přírodě můžete samozřejmě přibalit i nádobí či vařič, ale lžíce se nám hodily i při cestování „v civilizaci“.

Šitíčko

Jedna ze základních položek v KPZce (víte, co to je?). Na cestách se vám alespoň jednou něco z oblečení či výbavy roztrhne nebo utrhne. Pak přichází čas na šitíčko.

Gumičky

Prezervativy si pro určité druhy turistiky určitě přibalte také, na mysli teď máme obyčejné kancelářské gumičky. Umožní vám k sobě připevnit různé malé předměty, čaje, léky, kablíky a podobně. Malé, ale šikovné.

Bavlněné vaky

Tak tohle je nejvychytanější vychytávka na cesty po krajích s… ehm… pokulhávající čistotou v hotelích a jiném ubytování (např. jako dobrovolníci). Když víte, že ve stejném povlečení před vámi spalo už nemálo nemytých lidí, nebo všude kolem pochodují sedmicentimetroví švábi, rádi zalezete do čistého vaku, nebo si jím přikryjete zavánějící polštáře.

Karabiny

Dá se jimi přicvaknout všechno ke všemu (abyste to neztratili) a co se vám nevejde do zavazadla. Láhev na vodu či pouzdro na brýle k batohu, nebo telefon či klobouk k pásku. Osvědčila se menší velikost karabin, pokud tedy nejste horolezci.

Bavlněný šátek

Tohle není seznam věcí na pionýrský tábor, přece ale jen několik doporučení k textilu. Obyčejný bavlněný šátek nebo outdoorový tunel „Buff“ má nespočet využití:

 • Ochrana hlavy/krku před sluncem (poté, co ztratím klobouk)
 • Ochrana hlavy/krku před zimou
 • Ochrana obličeje před prachem – např. při jízdě na motorce
 • První pomoc při úrazu nebo krvácení

Velký šátek

Stejně jako může malý šátek nebo Buff ochránit vaši hlavu před rozmary počasí a klimatizace, dobře poslouží i rozměrnější bavlněný šátek kolem pasu, nejlépe až ke kotníkům.

Takový doplněk lze samozřejmě doporučit zejména dámám, věřte ale, že na světě je spousta zemí, kde nosí muži různé typy sukní zcela běžně (a nejen ve Skotsku).

Kromě rozmarů počasí poslouží dobře k zakrytí holých kolen nebo ramen při vstupu na posvátná místa všech možných vyznání i jako ručník nebo podložka na sezení/ležení na pláži.

Nůž

Každý správný muž… má při sobě… švýcarák. Jedinou nevýhodou může být, že ho nemůžete vzít na palubu letadla (v Číně prý ani do vlaku). Pokud cestujete s odbaveným zavazadlem nebo po zemi, pak je to jasná volba.

Před jeho pořízením zvažte, kolik všelijakých nástrojů budete na cestě potřebovat. Čím víc se odvážete, tím těžší nůž potáhnete. Zlatá střední cesta je např. Victorinox (nůž, otvírák na láhve, otvírák na konzervy, vývrtka, šroubovák, bodák, párátko, pinzeta).

Při každé cestě letadlem přemýšlíte, co můžete sbalit do příručního zavazadla, co dát raději do odbavovaného a co nezabalit vůbec? Přečtěte si článek: Jak zabalit příruční i odbavované zavazadlo, abyste předešli problémům na letišti i v cílové destinaci?

Klíčenka

Geniálně jednoduchý nástroj v podobě šňůrky s karabinou vám může pomoci v řadě situací. Máte mobil v pouzdře s očkem (stojánkem)? Připněte si ho k opasku nebo batohu a bude ve větším bezpečí. Nechcete ztratit klíče od hotelu? Pověste si je na krk jako za mlada.

Brašničky

Máme na mysli takové ty toaletní taštičky vyráběné ve všech možných rozměrech a materiálech. Do nich nasypete drobné věci, co vezete s sebou, aby se vám nerozkutálely po velkém zavazadle. Třeba – pruhovaná na elektroniku, modrá – na všechno ostatní.

Sáčky na zip

Je k neuvěření, co všechno lze převážet v zavíracích igelitových sáčcích různých velikostí: léky, mince, vše, co prasklo a vytéká, šperky, kabely, drobnou elektroniku.

Zavírací špendlíky

Nemáte-li šitíčko nebo nejde o závadu vhodnou k sešití, poslouží stará dobrá sichrhajcka. Ta vás může zachránit před ostudou v případě prasklých kalhot nebo před zimou, když se vám roztrhne kabát. Přibalte různé velikosti v dostatečném množství.

Špunty do uší

Tato věcička má nejlepší poměr velikost/užitečnost. Věřte, že na cestách vás může od spánku nebo odpočinku rušit bezpočet věcí – nesnesitelně hlučná hudba v autobusu, třídenní svatba se sound systémem ve vaší vesnici, hluk od sousedů, chybějící dveře v domě atd. A zdaleka ne ve všech zemích seženete špunty do uší na každém rohu. Určitě vezměte víc párů: rády se špiní a ztrácejí.

Menstruační kalíšek

Na závěr této sekce uvádíme specialitu pochopitelně určenou jen pro dámy. Pokud ještě nejste fanynkou tohoto udělátka, zkuste si před odjezdem zjistit, jak to vlastně funguje a zda by vám na cestách náhodou kalíšek nevyhovoval.

Slyšíte o kalíšku poprvé? Tak pro vás máme článek: Menstruace a cestování: Jak ve světě zvládnout „své dny“

Elektronika & spol.

Mobil, co dobře fotí

Neexistuje snad cestovatel, který by si nechtěl přivézt z cest dechberoucí fotografie a pochlubit se s nimi na sociálních sítích nebo si je uchovat jako hezkou vzpomínku. No jo, ale jaký foťák pořídit? My se rozhodli, že žádný! Pokud nejste profesionální fotograf, zvažte, zda nevzít na cesty jen mobil, co dobře fotí. Bude-li navíc vodotěsný, máte vyhráno.

Kromě úspory místa a nervů budou vaše snímky opatřené GPS souřadnicemi a po připojení na internet se samy zálohují (ano, to umí dnes už i foťáky, ale určitě ne všechny). Navíc posílání obrázků na sociální sítě nebo do kecálků už na cestách bude o tolik jednodušší než stahovat snímky z foťáku.

Pro vás, kdo jste se rozhodli odhodit klasickou zrcadlovku a fotit jen mobilem, tu máme tipy v článku: Foťte mobilem jako profesionál – stačí 4 profi triky

Následuje několik položek příslušenství, které vám může výrazně zpříjemnit váš mobilní život.

Odolné pouzdro

Bezpečnost především. Na cestách nechcete řešit rozbitý nebo ztracený mobil a narychlo kupovat jiný, který navíc určitě nebude tak dobře fotit. Kvalitní pouzdro je proto základ. Některé z výhod:

 • Odolnost proti pádu
 • Nevyklouzne z ruky
 • Stojánek ke sledování videí
 • Poutko k připevnění lanka (klíčenky) proti pádu nebo odcizení
 • Čím ošuntělejší, tím lepší – kvůli případným nenechavcům

Doplníte-li navíc ještě nějaké odolné sklo, jste připravení na jakékoliv dobrodružství.

Selfie tyčka

Toto základní příslušenství každého cestovatele není třeba představovat. Mějte ale na paměti, že šermovat tyčkou na frekventovaných turistických místech je nejen neslušné, ale mnohdy i zakázané pod pokutou. Jste-li na selfie tyčky alergičtí, čtěte dál, máme pro vás řešení.

Trojnožka k mobilu

Pokud jste si vzali k srdci předchozí radu o focení, jenže nejste fanoušci selfie tyček, přibalte jako příslušenství malou flexibilní trojnožku – stativ. Do ní snadno umístíte mobil a natočíte statické video nebo lehce vyfotíte selfie z dálky.

Zajímá vás, jaký tripod si vozí Matouš? Dvakrát 5 vychytávek, které s sebou vozíme na cesty

Dálkově ovládaná spoušť

Dobře, už fotíte mobilem a máte trojnožku. Jak ale cvaknout v ten správný okamžik? I to má řešení v podobě dálkově ovládané bluetooth spouště, kterou pořídíte za pár dolarů a funguje pro Android i Apple.

Hodinky

Na cestách bychom často rádi zapomněli na čas, někdy se to ale nemusí vyplatit. Občas je prostě potřeba být někde včas. Pokud tedy souhlasíte, že je dobré vzít s sebou hodinky (a nevytahovat pořád mobil kvůli zjištění času), vsaďte radši na odolný outdoorový model – vodotěsnost by měla být samozřejmostí. Bude-li mít navíc GPS nebo další šikovné funkce, dobře pro vás.

Zásuvkový adaptér

Není nic smutnějšího, než když máte zásuvku, ale vaše zástrčka do ní nepasuje. Na letišti či v civilizaci seženete vhodnou redukci většinou snadno. Není ale od věci předem zjistit, jaké typy zásuvek se zpravidla vyskytují v oblasti, kam míříte. A věřte, že to zdaleka nemusí být jen jeden druh.

Rozdvojka

Předpokládejme, že někde bydlíte, je tam elektrická zásuvka a máte správný adaptér. No jo, ale zásuvka je tam jen jedna a vy potřebujete jako na potvoru nabíjet či napájet aspoň čtyři zařízení. Sežeňte rozdvojku s co nejvíce výstupy (ideálně 3–4) podle typu zásuvky, který potřebujete.

Vodotěsné pouzdro na mobil

Váš přístroj možná nebude vodotěsný už z výroby. A i pokud je, opatrnosti není nikdy dost. Pořiďte si vodotěsné pouzdro, které můžete navíc zavěsit na krk nebo připnout na batoh. O svůj oblíbený (foto)mobil totiž určitě přijít nechcete.

Příklad použití z praxe: půjčíte si mořský kajak a uprostřed laguny zjistíte, že do něj teče. Pořizování neodolatelných snímků azurového pobřeží vystřídá nevyhnutelná evakuace plavidla.

Čelovka

Samozřejmá věc pro outdoorové výpravy, ale i ve městě nebo v hotelu při výpadku elektřiny vám přijde čelovka vhod, nemluvě o temných neosvětlených uličkách. Pokud chybí lampička u postele a chcete si číst, máte také vyhráno. Anebo když bydlíte v domě, kde se na záchod chodí skrz zahradní džungli pod palmu.

Sluchátka

Řada z vás – zejména milovníků hudby – by sluchátka asi nezapomněla přibalit. Zvažte, zda potřebujete velká a kvalitní, nebo vám stačí malé pecky (ideálně ale se silikonovými špunty). Kromě hudby se na cestách můžete věnovat sledování filmů nebo poslechu audioknih či podcastů. Do letadla nezapomeňte přibalit adaptér.

Power banka

V dnešní době chce málokdo zůstat na cestách off-line, bez mapy nebo bez možnosti dovolat se pomoci. Především pro dobití mobilu bude sloužit power banka. Velká a těžká, s dostatečnou kapacitou, nebo malá do kapsy? Nemáte-li (stejně jako my) jednoznačnou odpověď, přibalte power banky dvě – třeba 10 000 mAh, která vám postačí na jednodenní výlety, a k tomu pořádnou 20 000 mAh, až půjde do tuhého.

Chcete si zabalit power banku? Tak zbystřete. Ne každou můžete vzít do příručního zavazadla. Jak zabalit příruční i odbavované zavazadlo, abyste předešli problémům na letišti i v cílové destinaci?

Tip: Power banka patří vždy do příručního, ne odbaveného zavazadla (aby šla uhasit, kdyby náhodou vzplála). Konkrétní limit kapacity si vždy zjistěte u své letecké společnosti.

Kabely a redukce

Vezete-li všechna ta nejmodernější zařízení a power banky, neopomeňte přibalit také potřebné nabíjecí a další kabely a redukce ze všeho možného na všechno nemožné. V civilizaci zapomenutý, ztracený nebo poškozený kabel sice většinou seženete, nemusí být ale k mání požadovaná délka, podpora rychlonabíjení nebo méně rozšířený konektor (např. USB-C). Jo a delší je lepší.

Dobrá nabíječka

Pravda, USB nabíječku dnes seženete na každém rohu. Bude ale kvalitní a s rychlonabíjením? A nejlépe se dvěma porty? Právě takovou vám totiž doporučujeme přibalit už na začátku cesty.

Počítač

Kdo by si bral na dobrodružnou cestu počítač? Třeba digitální nomád, který jej potřebuje pro svou práci na dálku. Nebo někdo, kdo chce profesionálně zpracovávat fotky už na cestě. Nebo také dobrovolník, který hodlá použít svůj notebook k výuce jako často jediné dostupné technické vybavení.

Zpravidla si nebudete kupovat nový stroj speciálně na cestu. Je však na zvážení, zda váš současný počítač není moc velký a těžký, drahý, nespolehlivý. Rozhodnutí o této relativně větší investici je jen na vás.

Samozřejmě nezapomeňte na nabíjecí zdroj s příslušným adaptérem.

Myš

Nejste-li fanda touchpadů a trackpointů zabudovaných do těla notebooku, přibalte malou bezdrátovou myš. Tou můžete šikovně obsluhovat prezentaci i na dálku (doporučujeme laserové čidlo vhodné pro jakýkoliv povrch). Dle typu rádiového přenosu si vyberte mezi variantou s USB čudlíkem a bluetooth verzí – ta nevyžaduje USB čudlík (rád se ztrácí), ale spojení se může přerušovat či mít pomalé reakce. Bluetooth myší můžete ovládat i svůj chytrý mobil. Sci-fi, co?

Kensington Lock

Kensington je nejen část Londýna, ale také věcička, která vám může ušetřit spoustu trápení v podobě ztraceného notebooku. Pomocí ocelového lanka ho totiž uzamknete k libovolné pevné věci (mříž, topení, nábytek) a máte tak o kousek lehčí spaní, pokud se musíte od svého miláčka vzdálit. Vykradené hotelové pokoje nejsou žádnou novinkou a při uskladnění zavazadel v recepci může být Kensington Lock překážkou pro těžším nářadím nevybaveného nenechavce.

Uzamčení notebooku doporučujeme v hotelu či jiném ubytování kombinovat s jeho uschováním, aby nebyl na očích, nejlépe na nějaké neobvyklé místo. Nejkurióznější bylo uzamčení počítače k záchodové míse a schování v igelitce tamtéž.

Tip: Better safe (and funny) than sorry!

Váha na zavazadla

vaha na zavazadla

Pokud častěji létáte a obsah vašich zavazadel je proměnlivý a stále na hraně povoleného hmotnostního limitu, nemůžete nemít váhu na zavazadla. Existuje i plechová, ale digitální verze je mnohem praktičtější.

HDMI kabel

Když už jste se rozhodli vláčet s sebou notebook a další příslušenství, vřele doporučujeme vzít i HDMI kabel pro připojení k televizi. K čemu?

 • Sledování filmů nebo procházení webu na hotelovém pokoji
 • Promítání během výuky tam, kde mají televizi, ale nemají PC
 • Prezentace čehokoliv kdekoliv, kde je televize

Hodit se vám může také síťový (ethernet) kabel, protože ne všude musí fungovat bezchybně wifi.

Externí disk

Dnes je všechno na internetu, přídavný disk nepotřebuju. Ano, ale jen do chvíle, než je připojení k internetu nesnesitelně pomalé, nepřijatelně drahé (účtované za každý GB), nebo jste zcela off-line. Pak už si nepustíte písničku nebo film ani neprohlédnete fotky.

Nebo když si na cestách pořád něco stahujete a dojde vám místo na interním disku. A i když je váš primární disk v notebooku dostatečně velký, pamatujte na nutnost všechno zálohovat – nejlépe na internet a ještě na externí disk, který budete mít v odděleném zavazadle.

Tip: Uživatelé počítačů se dělí na dvě skupiny: ti, kteří o svá data přišli, a ti, kteří o ně teprve přijdou.

Flash disk

Alternativou nebo doplňkem ke klasickému externímu disku je flash disk, dnes již běžně s kapacitou několika desítek či stovek GB. Kromě zálohy dat, kterou můžete mít stále u sebe, poslouží dobře třeba k přenosu dokumentů do tisku. Připevněná šňůrka zase pomůže k tomu, abyste malou součástku někde neztratili nebo nezapomněli.

Zdraví a bezpečnost především

Lékárnička

Vzít s sebou na jakoukoliv delší cestu úrazovou lékárničku by mělo být samozřejmostí, zvlášť když se vydáváte do exotických krajin. Můžete koupit již hotovou v šikovném obalu. Doporučujeme doplnit víc náplastí a desinfekci (Septonex), ideálně přibalit ještě druhou lékárničku s léčivy.

Nevíte, jak se sbalit? Poradíme v článku od profesionálního záchranáře: Cestování a zdraví: Jak se připravit a nic nepodcenit

Dezinfekční gel

Opět zcela zásadní pomůcka pro všechny, kdo si chtějí na cestách zachovat plné zdraví. Často, velmi často bude složité si před jídlem umýt ruce vodou (o teplé vodě s mýdlem ani nemluvím). Pak z kapsy vytáhnete dezinfekční gel a hygieně je učiněné zadost. Malé balení naštěstí seženete kdekoli v civilizaci i na cestách.

A když se na motorce nebo na výletě trochu odřete a nemáte nic lepšího (jód nebo Septonex)? Ano, pak dobře poslouží i tento gel na ruce.

Placatka s pálenkou

Co dělá alkohol v sekci „bezpečnost“? Inu, hlt silné domácí pálenky ráno a večer vás může zachránit od mnoha střevních nepříjemností. Jste-li už více otrlí, „ráno a večer“ změňte na „při potížích“. Na delší cestě by vám totiž nádobka moc dlouho nevydržela. A víte, co je nejhorší? Dodržovat ten zákaz pít jen při zdravotních obtížích a ne „jen tak pro radost“!

Chcete další tipy na cestování? Najdete je v článku: Jak si na cestách udržet pevné zdraví?

Skrytá ledvinka

Toto vybavení není třeba ostříleným cestovatelům představovat. Pokud zatím nejste jedním z jejích majitelů, můžeme ji jednoznačně doporučit. Vaše doklady a peníze zůstanou v mnohem větším bezpečí, protože po světě běhá daleko víc kapsářů než lupičů. Existuje i model s vodotěsnou kapsou, kterou jsme ale po čase vystřihli, aby byla ledvinka ještě tenčí a nepotila se.

Štítky s adresou

Leckdo je může považovat za přežitek. Při ztrátě zavazadel – což se při cestování může stát raz dva – ale asi rychle změníte názor. Takže šup: napsat na štítek jméno, e-mail, poštovní adresu domů a nejlépe několik telefonních čísel, kde jste k zastižení. Pokud to provedete lihovým fixem a umístíte do hliníkového pouzdra s ocelovým lankem, vaše zavazadla budou zase v o něco větším bezpečí.

Ochranné průhledné brýle

Tuto blbinu bychom zde neuváděli, kdybychom nezažili oči plné prachu a písku při cestách na motorce. Chystáte-li se jezdit (pravděpodobně v Asii) na motorce a je-li vám život milý, pořiďte si přinejmenším tyto ochranné brýle. Při častějším využití moto přepravy lze doporučit zakoupení vlastní – alespoň trochu kvalitní – helmy, protože to, co vám dají někdy v půjčovně, nejde často ani zapnout pod bradou. Dalším levelem jsou chrániče loktů a kolen, které vám v lepší půjčovně (pro)dají, nebo si je můžete sehnat sami.

Ochranné obaly na platební karty

Jako obezřetní cestovatelé nespoléháte na funkčnost pouze jedné platební karty – máte jich s sebou hned několik. O takovou kartu je ale třeba pečovat, zvlášť pokud ji máte přimknutou dnem i nocí k tělu například ve skryté ledvince. Zde nelze než doporučit jednoduché plastové obaly na platební karty, tečka.

Reflexní pásky

Být dobře viděn se vám bude hodit po setmění jak v městské džungli, tak na silnicích mimo město. Pásky připevněte na batohy, na ruce či nohy. Na rozdíl od čelovky se reflexní pásek nikdy nevybije.

Něco navíc

Hry pro děti

Každý, kdo zavítal do exotických nebo chudších zemí, doporučuje: „Vem taky něco pro děti, budou rády.“ Mohou to být sladkosti, těch ale konzumují děti v těchto zemích víc, než je zdrávo. Co takhle nějakou hru, kterou je naučíte a pak jim ji tam necháte? Pexeso milují děti všude na světě, u nás jich lze koupit v papírnictví tolik druhů a skoro nic neváží. Na kvarteto nebo černého Petra už budete potřebovat trochu víc komunikačních schopností. Pro menší děti se osvědčily omalovánky a pastelky. Jako dárek na památku vezměte s sebou pohledy nebo magnetky ze své domoviny.

Děti jsou skvělí parťáci, cestování je ale může vyčerpávat a nudit. Co s tím? Cestování s dětmi 1 – Jak zařídit, aby cestování bavilo děti i vás?

Drobné mince

Pokud na cestách získáte nového kamaráda, vězte, že zejména ve vzdálenějších zemích uděláte díru do světa, když někomu darujete minci ze své země (bankovka by taky udělala svou práci, ale 100 Kč už není jen tak na rozdávání). Funguje to na dospělé i děti. A když náhodou budete učit angličtinu, britské drobné či dolary jsou pomůckou nebo odměnou k nezaplacení…

Česká vlajka

Jste-li aspoň trochu vlastenci, přibalte jednu či dvě české vlajky. Když budete někde působit jako dobrovolníci, jistě ji rádi na vaši počest vyvěsí, nebo ji můžete dát dobrému kamarádovi na památku.

Tip: Umístění na batoh lze doporučit jako dobrý ice-breaker pro zahájení konverzace s kolemjdoucími na Filipínách, protože naše vlajky se výrazně podobají.

Peníze

To nejdůležitější na konec – money, money, money. Prima výlet se může rychle změnit ve velkou nepříjemnost, pokud někde zůstanete viset bez peněz. Kromě přiměřené hotovosti v USD si tedy přibalte tolik platebních karet, kolik jen seženete. Překvapivě ne všechny totiž budou fungovat všude a vždy, i když máte na účtu peníze.

Měly by být od různých bank, Visa i Mastercard, ideálně z různých zemí a alespoň jedna kreditní (ne debetní). Pro případy ztráty/odcizení už dnes většina bank nabízí možnost mít karty přes mobilní aplikaci zablokované. Přímo pro cestovatele byly vyvinuté karty Revolut a Transferwise.

Celý článek: https://travelbible.cz/50-obycejnych-vychytavek-na-cesty/

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶