10 nejextrémnějších adrenalinových zážitků

Připadá vám dovolená poněkud nudná? Pokud toužíte po kapce nějakého vzrušení, můžete vyzkoušet adrenalinové zážitky – volný pád z výšky 280 metrů, parasailing, jízdu na raftu po divoké řece nebo potápění se žraloky. Podívejte se s námi na deset nejextrémnějších adrenalinových zážitků podle cestovatelského průvodce Lonely Planet.

1. Volný pád v Las Vegas

Pouťovou atrakci – volný pád – znají už lidé všude po světě, v Las Vegas ji ale o něco vylepšili. Představte si 280 metrů vysokou věž, která se tyčí uprostřed města. Uvnitř rozhledny Stratosphere sídlí hotel a restaurace, odkud máte dechberoucí výhled.

Pokud vystoupíte v nejvyšším 110. patře, ocitnete se na střeše, kde si můžete vyzkoušet speciální trenažer, který vás volným pádem potrápí hned několikrát. Málokdo se pak asi bude chtít dívat dolů.

Vyhlídka z vrcholu Stratosphery je přístupná od deseti hodin ráno až do jedné v noci od neděle do čtvrtka. V pátek a v sobotu je otevřená až do dvou v noci.

Připadá vám dovolená poněkud nudná? Pokud toužíte po kapce nějakého vzrušení, můžete vyzkoušet adrenalinové zážitky – volný pád z výšky 280 metrů, parasailing, jízdu na raftu po divoké řece nebo potápění se žraloky. Podívejte se s námi na deset nejextrémnějších adrenalinových zážitků podle cestovatelského průvodce Lonely Planet.

Vyhlídková věž Stratosphere slouží také jako hotel, rozhledna a na vrcholu má trenažér s volným pádem.

Foto: Profimedia.cz

2. Rafty na řece Zambezi, Zimbabwe, Afrika

Britský klub vodáků označil do bíla zpěněnou řeku Zambezi nejobtížnějším stupněm číslo pět. Silné peřeje a hluboký spád dají zabrat i zkušeným vodákům. Peřeje tu mají i svá trefná jména: Zapomnění, Skřípání čelistí smrti, Ďáblova záchodová mísa a Komerční sebevražda.

3. Jízda v motorovém taxi tuk-tuk v Thajsku

Jízda v dopravní zácpě v Bangkoku na motorové tříkolce tuk tuk patří opravdu mezi adrenalinové zážitky, a to v tom horším slova smyslu. Každou hodinu na nich zemřou tři lidé. Řidiči tuk tuků vytváří nekonečné kolony, které se řítí alarmující rychlostí, občas si cestu zkrátí i po chodníku. Cestující si musí dávat pozor hlavně na nohy, v případě, kdyby narazili do projíždějícího auta.

Doporučuje se raději využít taxikářů s licencí, kteří nosí oranžové vesty a ze zákona mají povinnost nosit helmy.

 

Tuk tuk vypadá zpočátku nevinně.

Foto: Profimedia.cz

4. Lezecké výstupy na most v Sydney, Austrálie

V Austrálii se můžete vydat ve stopách australského komika Paula Hogana, který pracoval jako mechanik na mostě Coat Hanger (největší most z ocele na světě). Vrchol mostu je ve výšce 134 metrů nad mořem. Samotné lezení zabere průměrně tři hodiny. Vzrušující zážitek umocňují auta a lidé o velikosti mravenců. Nahoru lezou jak děti s doprovodem dospělých, tak i starší osoby. Zkusila to i zpěvačka Kylie Minogue.

Dopředu je nutné se rezervovat na stránkách www.bridgeclimb.com. Ceny se pohybují mezi 179 – 295 australskými dolary (3330 – 5490 Kč).

5. Parasailing v Mexiku

Tato záležitost není pro osoby, které trpí strachem z výšek. Parasailing pochází z Acapulca, kde mají pro tento sport ideální podmínky. Lidé zavěšeni pod plachtou a taženi lodí se kochají panoramatickými výhledy na město i hory, které se tyčí za místní pláží. Nejnebezpečnější okamžiky nastávají v momentě přistávání a vzletu.

6. Běh mezi rozzuřenými býky ve Španělsku

Existuje něco víc adrenalinového než tradiční běh rozzuřených a vystrašených býků ulicemi v Pamploně? Ve světě tuto nebezpečnou tradici zpopularizoval Ernest Hemingway. Býky vypouštějí do ulic od 7. do 14. července každý den v 8 hodin.

7. Potápění mezi žraloky, Jižní Afrika

Silnější nátury nebo fanoušci filmu Čelisti mohou vyzkoušet adrenalin při plavání mezi žraloky. Jedna z příležitostí, kde se podíváte obrovským predátorům hluboko do tlamy je na ostrově Dyer v Jihoafrické republice, necelých 200 kilometrů jižně od Kapského města. Nejtěžší chvíle nastává, když máte vlézt do klece a poprvé se ponořit. Hladoví a rozdráždění žraloci zkouší nejen pevnost kovové klece, ale i svých zubů.

8.  Let nadzvukovým letounem, Rusko

Bohatší nadšenci adrenalinových jízd si mnou prsty nad letem ve stíhačce MiG-29. Ve výšce 25 kilometrů na okraji vesmíru uvidíte černou oblohu a pod vámi se bude rozprostírat Země. Možná vás nechá pilot i chvíli řídit, ale pokud si nejste příliš jistí, raději to neriskujte, abyste pak nemuseli zkoušet vystřelovací sedadlo s padákem.

Let stíhačkou MiG-29 v ruském Leteckém výzkumném institutu Zhukovsky stojí 12 500 dolarů (218 750 Kč). www.flymig.com.

 

MiG-29 maďarské armády

Foto: Profimedia.cz

9. Plavání s delfíny, Nový Zéland

Nad plaváním s delfíny možná někteří ohrnou nos, protože ho nepovažují za dostatečně adrenalinový zážitek. Ale pokud byste měřili tepovou frekvenci osobám, které právě plavaly s delfíny, tak by byla přibližně stejně vysoká jako po výstupu na most Coat Hanger v Sydney.

Tito elegantní a hraví savci vás překvapí svojí neuvěřitelnou inteligencí a rozjařenou osobitostí. Zaplavat s delfíny si můžete také v Mexiku, na Floridě, Bali, v Egyptě a mnoha dalších destinacích.

10. Horolezecké skály v údolí Yosemite

Údolí Yosemite je Mekkou horolezců. Sjíždějí se sem lidé z celého světa. Terén je zde náročný a vyžaduje dostatečnou přípravu i obezřetnost. Několik osob zde zaplatilo svým životem. Nejvyhledávanějším cílem je El Capitan, který se svými 915 metry láká na největší skalní lezení na světě.

V národním parku Yosemite je zakázáno kempovat. Horolezci najdou průvodce na stránkách parku www.nps.gov/yose.

 

Tanec na ploché skále v parku Yosemite

Foto: Profimedia.cz

ZDROJ: novinky.cz

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶